‘Esas Savaş’ şimdi başlıyor

‘Kovid-19’ küresel virüs salgını, dünyanın önde gelen ekonomileri arasında süregelen rekabeti, ‘yeni’, ancak daha ‘saldırgan’ bir aşamaya taşıyor. ‘Yeni Rekabet Dönemi’nde sadece mal üretme kabiliyetine sahip olmak asla yeterli olmayacak. Ülkeleri ve firmaları ‘yeşil’ üretici olmak, ‘düşük karbon ayak izine sahip olmak’, ‘tam dijitalleşmiş’, ‘% 100 hijyen’ üretim gerçekleştirmek farklılaştıracak. Bu nedenle, Türkiye açısından, ‘esas savaş’ şimdi başlıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ifadeleriyle, ‘artık vites yükseltmenin bile yeterli olmadığı, araç değiştirmenin gerektiği’ bir döneme giriyoruz.

‘Yeni Normal’ olarak adlandırılan bu dönemde, Türkiye için ihracat artık bir ‘kaldıraç’ olamaz. İhracat, artık ‘içeride sıkıştıkça’ başvurduğumuz bir konu, bir alan olamaz. İhracat artık Türkiye Ekonomisi’nin ‘yeni felsefesi’ olmak zorunda. Türkiye, yeşil, hijyenik, dünya standartlarında, yüksek katma değere dayalı bir üretim başarısıyla, en kısa zamanda, en geç 5 yıl içerisinde ‘dış ticaret fazlası’ veren bir ekonomi olmaya odaklanmak zorunda. Üretimi arttırarak, üretimde vites yükselterek, Türkiye’yi dünya ekonomisinde ilk 10’a taşımamız artık mümkün değil.

Güçlü sermaye yapısına sahip, gerçek manada ‘ölçek ekonomisi’ni yakalamış, dijital alt yapısını tamamlamış, güvenli (hijyen) üretim koşullarını oluşturmuş, düşük karbon salınımı ile üretim yapan bir reel sektör değişimine odaklanmamız gerekiyor. Türkiye’nin konvansiyonel üretim anlayışını, ‘yeni nesil’ üretim anlayışına taşıması gerekmekte. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ifade ettikleri ‘araç değiştirme’nin özü de bu. Nitekim, Cumhurbaşkanımız ‘bunun için ne gerekiyorsa yapmaya kararlıyız’ diyerek, bu dönüşümün kaçınılmazlığını da net bir şekilde ortaya koyuyor.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN