Enka İnşaat Hisse Yorumu / Yapı Kredi Yatırım – (13.01.2022)

Kura karşı kusursuza yakın koruma

Öneri AL
Kapanış Fiyatı TL 15.26
Hedef Fiyat TL 23.10
Potansiyel Getiri 51%

Enka için hedef fiyatımızı yeni makro ve operasyonel tahminlerimiz ışığında 18,7 TL’den 23,1 TL’ye yükseltirken tavsiyemizi %51 getiri potansiyeli ile AL olarak devam ettiriyoruz. Enka’nın 5 milyar dolar düzeyindeki mevcut net nakit pozisyonu piyasa değerinin %80’ine denk geliyor ve şirkete çok önemli bir defansif karakter kazandırıyor. Ayrıca şirketin neredeyse tamamı döviz bazlı olan operasyonları da TL’deki oynaklıklara karşı önemli bir koruma sağlıyor. Buna ek olarak 2022 tahminleri üzerinden 1,3x olan FD/VAFÖK çarpanı göz ardı edilemeyecek derecede düşük seviyede. Ayrıca şirketin benimsediği geri alım stratejisi hisseye aşağı yönlü ciddi bir korunak sağlıyor. Bu sağlam defansif yapının hisseyi desteklemeye devam edeceğini düşünüyoruz.

 Güçlü defansif yapı. Şirketin gelirleri hem taahhüt hem de emlak kiralama tarafında döviz bazlı. Dolayısıyla Enka faaliyetler tarafında TL’deki değer kaybından olumlu etkileniyor. Bunun yanı sıra özellikle bilançoda taşınan 5 milyar dolar net nakit de hisse açısından önemli bir korunak yaratıyor. Bu faktörler Enka’yı BIST içerisinde en kuvvetli defansif oyunculardan biri yapıyor.

 Enerji varlıkları güçlü bir geri dönüş yaptı. Enka devletin Yap-işlet santrallerini de kapasite ödemesi kapsamına alması sonrasında toplamda 4 bin MW kurulu güce sahip santrallerinden 2,4 bin MW toplam kapasiteye sahip iki tanesini yeniden devreye aldı. Üretime geri dönen santraller son iki çeyrekte güçlü şekilde 435 milyon dolar satış geliri ve %16 VAFÖK marjı gerçekleştirdi ki bunlar bizim tahminlerimizden çok daha iyiydi. Bu performans sonrası enerji varlıkları için daha önceden sıfır olan makul değer tahminimizi 450 milyon dolara yükselttik.

 Taahhüt tarafından göz alıcı performans. Taahhüt iş kolu 9A21’de %31 VAFÖK marjı yaratırken normal seviyelerinin 2 katı bir seviyeye ulaştı ve tahminlerimizi aştı. Bu nedenle tüm yıl için %16 olan taahhüt VAFÖK marjı tahminimizi %27’ye yükselttik. Eldeki işler toplamının ise şekilde 3,5 milyar dolar seviyesinde kalmasını bekliyoruz.

 Riskler — i) Beklenenden daha düşük miktarda yeni inşaat projesi ii) Düşük kiralama oranları iii) Rusya’da yaşanabilecek makro zayıflıklar.

Kaynak: Yapı Kredi Yatırım