Enflasyonu bastırmanın bedeli her daim resesyon oldu

Bizim ekonominin 3 dev sorunu, bir de vatandaşın asla vazgeçemediği önceliği var. Mehmet Şimşek ve ekibinin görevi de bu kareyi daireye çevirmek. Nedir 3 büyük sorun? Enflasyon, cari açık ve bütçe açığı. Nedir asla vazgeçemediğimiz öncelik? BÜYÜME.

Aslında tek bir sorunumuz var; o da Sevgili Reis’im Erdoğan. Ona Ekonomi 101’i anlatabilsek, sorunlar kolayca çözülüverecek. Neyi anlamıyor?

Hayatta güzel olan her şeyin bir bedeli var. Enflasyonu bastırmanın bedeli her daim resesyon olmuştur, olacaktır.

İşte bu yüzden Mehmet Şimşek kareyi daireye çevirmeye ter döküp duruyor. Niye hem büyüyüp yani zenginleşip hem de enflasyonu tek haneye düşüremiyoruz? Daha önce yaptık. AKP iktidarının ilk döneminde hem büyüme ve toplam girdi verimliliğinde rekorlar kırdık, hem de 21ci Yüzyılın en hızlı DEZ-enflasyon dönemini yaşadık.

Erdoğan eski Erdoğan olsa, çözüm kolay

Ah, ah, başımızda o eski Erdoğan olsa, yine aynısını yapabiliriz. Mesela, IMF çağırılır, stand-by yapılır. TCMB rezervleri güçleneceği ve ekonomi politikasının kredibilitesi yükseleceği için sisteme eşşek yüküyle sıcak para yağar. Hatta Yabancı Doğrudan Sermaye (YDS) akar. Bu akımlar kur kaynaklı enflsyonu baskılar, para ve bütçe politikasını daha az sıkılaştırmayla enflasyon ve cari açık sorunu çözülür. Zaten dışardan tonla para giriyorsa, cari açık finansmanı kurda patlamaya neden olmadan gerçekleştirilebilir. Velakin, eşzamanlı olarak büyümenin ihracat kaynaklı bir yapıya bürünmesi gerekir.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!