En çok konut Esenyurt’ta satıldı!

İstanbul’da kasım ayında en çok konut Esenyurt’ta satıldı.

Esenyurt’u sırasıyla; Sancaktepe, Beylikdüzü, Pendik ve Başakşehir takip etti. TÜİK’in kasım ayı konut satış istatistiklerine göre İstanbul, toplam 19 bin 939 konut satışıyla en çok konutun satıldığı birinci il oldu. İstanbul’da en çok konutun satıldığı ilçe ise Esenyurt oldu. Kasım 2017’de en çok konut satılan ilçe unvanını alan Esenyurt’ta 3 bin 004 konut satıldı. Esenyurt’u; 960 konut ile Sancaktepe, 950 konutla Pendik ile Beylikdüzü ve 903 konutla Başakşehir takip etti. Peki, bu bölgelerde satılık konut fiyatları ne kadar? Bu ilçelerin konutta en değerli mahalleleri hangileri? Zingat.com verilerine göre İstanbul’da en çok konut satılan ilçelerdeki emlak fiyatları…

Sancaktepe’de konut fiyatları arttı

İstanbul’un metrekare fiyatı en düşük ilçesi olan Esenyurt, gayrimenkul geliştiricilerinin de dikkatini çekiyor. Uygun fiyata konut sahibi olmak isteyenlerin adresi olan Esenyurt’ta Kasım ayında 3 bin 004 konut satıldı. Zingat.com verilerine göre ilçede satılık konut fiyatları son bir yılda yüzde 0.36 azalış gösterdi. Esenyurt ilçesinde ortalama konut metrekare fiyatları 1.929 TL olurken, konut yatırım geri dönüş süresi 16 yıl oldu. Bölgede satılık konut fiyatları ise 144 bin 683 TL ile 241 bin 100 TL arasında değişiyor. Esenyurt’ta konut yatırımında kârlı olan mahalleler ise şu şekilde; Esenkent, Cumhuriyet, Namıl Kemal, Güzelyurt ve Yeşilkent.

İstanbul’un gelişen bölgelerinden biri olan Sancaktepe’de Kasım ayında 960 adet konut satıldı. İlçedeki konut fiyatları, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Üsküdar–Sancaktepe metrosuyla birlikte yükselişe geçti. İlk etabı açılan ve “Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosu” olma özelliği taşıyan Üsküdar-Ümraniye metrosu, bölgedeki konut sayısının ve fiyatlarının artmasını da sağladı. Sancaktepe’de satılık konut fiyatları son bir yılda yüzde 0.34 artış gösterdi. Sancaktepe ilçesinde ortalama konut metrekare fiyatları 2 bin 403 TL olurken, konut yatırım geri dönüş süresi 16 yıl oldu. Bölgede satılık konut fiyatları 180 bin 239 TL ile 300 bin 400 TL arasında değişiyor. İlçede Emek, Veysel Karani, Abdurrahmangazi, Meclis ve Sarıgazi mahalleri konut metrekare fiyatlarının en yüksek olduğu bölgeler olarak dikkat çekiyor.

Yatırımcının yeni gözdesi: Pendik

Sabiha Gökçen Havalimanı’na yakınlığının yanı sıra yeni yapılan bağlantı yollarıyla dikkat çeken Pendik’te kasım ayında 950 konut satıldı. Emlakta değeri yükselen ve birçok markalı konut projesinin hayata geçirildiği ilçe, gayrimenkul yatırımcısının da gözdesi hâline geldi. Satılık konut fiyatlarının bir yılda yüzde 0.8 oranında arttığı bölgede, ortalama konut metrekare fiyatları 2 bin 965 TL olurken; geri dönüş süresi 20 yıl oldu. Bölgede satılık konut fiyatları 222 bin 368 TL ile 370 bin 600 TL arasında değişiyor. Pendik’in konutta en kârlı mahallelerine bakıldığında ise Batı, Doğu, Harmandere, Sapan Bağları ve Yeni Mahalle öne çıkıyor. Kasım ayında 950 konutun satıldığı Beylikdüzü’nde ise son bir yılda satılık konut fiyatları yüzde 0.39 azaldı. Konut metrekare fiyatları 2 bin 289 TL olan ilçede, konut yatırım geri dönüş süresi 18 yıl oldu. Satılık konut fiyatlarının 171 bin 702 TL ile 286 bin 200 TL arasında değiştiği bölgenin konutta en kârlı mahalleleri ise şu şekilde; Büyükşehir, Adanan Kahveci, Marmara, Dereağzı ve Barış. İstanbul’da gayrimenkul geliştiricilerinin ilgi odağı olan Başakşehir ise 903 konut sayısıyla kasım ayında İstanbul’da en çok satış yapılan beşinci ilçe oldu. Kentsel dönüşüm çalışmalarının devam ettiği ilçede, son bir yılda satılık konut fiyatları yüzde 0.89 arttı. Bölgede konut metrekare fiyatları 3 bin 754 TL olurken, konut yatırım geri dönüş süresi 24 yıl oldu. İlçede satılık konut fiyatları 281 bin 567 TL ile 469 bin 300 TL arasında oldu. Başakşehir’in konut metrekare fiyatlarının en yüksek olduğu mahalleri ise şu şekilde; Başak, Ziya Gökalp, Bahçeşehir 1.Kısım, Başakşehir ve Bahçeşehir 2. Kısım.

Kaynak : www.zingat.com

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN