Emlak Konut GYO 2019 9 Aylık Bilanço Analizi / Deniz Yatırım – (08.11.2019)

3Ç19 Finansalları Değerlendirmesi – Zarar beklentilerden daha fazla gerçekleşti

Tavsiye AL
Fiyat/Hisse TRY1.22
Hedef Fiyat/Hisse TRY1.90
Getiri Potansiyeli 56%

– Emlak Konut GYO 3Ç19 finansallarında 153 milyon TL zarar açıkladı. Beklenti zararın 21 milyon TL olacağı yönündeydi.

– Şirketin Ocak-Eylül dönemi karı ise 203 milyon TL olarak açıklandı. Geçen yılın aynı döneminde kar rakamı 1.1 milyar TL seviyesinde idi.

– Finansal sonuçlar geçmiş yıllar operasyonel performansının bir yansıması olduğu için (muhasebe uygulaması gereği) zarar rakamının geçmişteki zayıf satışlar ile ilişkilendiriyoruz. Bizim öncelikle baktığımız iki konudan ilki dönem içerisindeki satış adetleri ve tuatarları (3Ç19’daki yenis satışlar ki detayları aşağıda görülebilir, daha önce açıklanmıştı), ikincisi ise şirketin borçluluk durumu (aşağıda görülebilir). Satışların 4Ç19’da kısmen toparlanmasını bekliyoruz, ancak borç yükünün artmaya devam ediyor olmasını ise olumsuz olarak değerlendiriyoruz. Açıklanan finansal sonuçların hisse fiyatı üzerinde bir miktar baskısı olabileceğini düşünüyoruz.

– Emlak Konut net borç rakamı bir önceki döneme göre 213 milyon TL kadar artış kaydederek 4.1 milyar TL düzeyine yaklaşırken, geçen yılın aynı dönemine göre ise neredeyse iki katına yakın bir artış göstermiştir.

– Emlak Konut GYO 3Ç19 satış rakamlarını Ekim ayı başında açıklamıştı. Bu dönemde 403 adet satış gerçekeştirilirken 434 milyon TL satış geliri elde edilmişti. 9 aylık toplamda ise 1,310 adetlik satış ve 2.0 milyar TL düzeyinde satış gelirine ulaşılmıştı. Düşen konut kredisi faiz ortamında yılın son çeyreğinde daha yüksek satış rakamlarının elde edilebileceğini tahmin ediyoruz. Şirket 9 aylık dönemde satış geliri hedefinin henüz yarısına ulaşabilmiştir. 2019 tüm yıl hedefi ise 7.3 milyar TL seviyesinde bulunmaktadır. Son çeyrekte beklediğimiz toparlanmaya rağmen hedefin gerisinde kalabileceğini tahmin ediyoruz.