Göze çarpanlardan

Prim beklediğimiz haftada gelişmeler yanıltmadı. Sebepler muhtelif olabilir ama sayısal gerçekler geçen haftadan buna işaret ediyordu. Sayıları okumak ve yorumlamak oldukça değişik bakış gerektirmelidir. Benzersiz kalmayı alışkanlık edinmeliyiz.

Borsa endekslerinde primli durum oluşurken arada farklı davranışlarda bulunan hisselerde gelecekleriyle ilgili farklı hikayeler yazmaktadırlar. Bir başka deyişle hareketlerin dağılımı ve birkaç hissenin beraber analizi gösteriyor ki Türkiye ekonomisi için ayrışmalar söz konusu olabilir durumdadır. Bu cümle olumlu ve olumsuz gelişmeleri içermektedir elbette.

Mesela Ereğli Demir Çelik (EREGL) 2018 dönemi içinde borsa endeksine karşı zamana yayılan performans göstermiştir. Aylara yayılan bu performans sonucu eylül 2018e dek süren primli halini gördük. Ardından gelen kayıplar sonucunda endekse göre zayıf kalmış, performansı düşmüştür. Eylülden 2019 başına dek bu zayıf dönem kabaca  4 ay sürmüştür. Yani 10 aylık endeks üstü getiriye karşılık, 4 aylık endeks altı performans görülmüştür. Trendler için süre kısalıyor olabilir mi ? Devam ederken zaman dağılımını da önemsemek gereklidir.

Sonrası dönemlerde yükselişler de düşüşler de 4-5 aylık döneme sıkışmıştır. Her trend giderek yılın 1/3 kısmını işgal etmektedir. Sanki yatırımcı kararlarında önemli vur-kaç durumu olabilir mi? Açık pozisyoncular veya hisse pozisyoncular için büyük el davranışı bu yönde olabilir mi?  Ekonomideki dalgalanma şiddetlenirse bunu ve daha fazlasını bekleyebilir miyiz?

Şiddetlenen ekonomik dalgalanma sonucunda kısa/uzun pozisyon oranı yukarı doğru hareketlenebilir olacaktır. EREGL hissesi son haftada endeksin üstünde kalması ayrı hikayedir, geçmişe göre daha şiddetli prim hali oluşturmuş olması farklı hikayedir.

Farklı hikayelerin geleceği belirleme etkisi yüksektir. Zaman yayılan performansların giderek kısalan dönemler içermesini değerlendirmek ve modele dahil etmek gereklidir.

O halde bu haftaki EREGL performansını nasıl görmeliyiz? Gösterdiği performans sonucu zamanını doldurmuş ve ters yöndeki döngüye girebilir mi?

EREGL liderliğinde borsa endeksinde kayıplar görülebilir mi?
Geçmiş yılın haftalarıyla kıyaslarsak, ortalama hareketlerin gelişimi kısalan aylara rağmen halen 4-6 hafta gerektiğini göstermektedir.  Yani EREGL performansının bir süre daha endeks üstü kalması beklenebilir. Bu durum borsa endeksi için yükseliş anlamına gelmez ama göreceli EREGL primi anlamına gelir.

Sürdürülebilir doğru kararlar için daha iyi yaklaşımla finansal karar almak için kullanışlı ve etkin metod eğitimi: https://www.paraborsa.net/iletisim/

Belirsizlik ve rİsk içeren  ortamlarda  sürdürülebilir büyüme ve karlılık odaklı ticari yatırım ve pazar tahmini kullanışlı metod eğitimi:: http://www.ekonomist.com.tr/kapak-konusu/ihracati-artirma-yollari.html

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN