Dolar Endeksi ve Dolar TL: Mehmet Şimşek’e açık destek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açık destek verdiği bir açıklama yaptı ve kabine toplantısının ardından konuştu. Şimşek, “Biz yaptıklarımızla konuşulmak istiyoruz. Merkez Bankası kendi işini yapacak” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yurtdışı ziyaretinden dönüşünde, yeni ekonomi yönetimi hakkında önemli açıklamalarda bulunduğu belirtildi. Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın atacakları adımları kabullendiklerini ifade etti. Erdoğan’ın açıklamalarının ardından Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten dikkat çeken açıklamalar geldi.

Mehmet Şimşek, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasında önemli açıklamalarda bulundu. 9 saat süren toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yeni ekonomi dönemi hakkında sunum yapan Bakan Şimşek, Merkez Bankası’nın bağımsızlığına vurgu yaptı.

ATV’den Murat Ovucu’nun aktardığı bilgilere göre, Mehmet Şimşek yeni döneme ilişkin net mesajlar verdi. Şimşek, “Biz yaptıklarımızla konuşulmak istiyoruz” dedi. Merkez Bankası’nın bundan sonra izleyeceği politikalarla ilgili olarak ise “Merkez Bankası kendi işini yapacaktır” ifadesini kullandı.

Grafik TradingView’den

Amerikan Dolar Endeksi Dolar endeksi 104.2 seviyesinden 103.02 daha sonrasında 102.2’ye indiğinden Japon yeni ve Euro gücüne önemle dikkat etmek gerekmektedir.

Süper trendin sat sinyali 104.3 seviyesinde aşağı kendini aldığından bundan sonra tekrar kanal içine girmesi için 102.7’nin üzerine çıkması gerekmektedir.

Grafik TradingView’den

USDTRY 23.5468 TL seviyesinde yüzde -0.27 seviyesinde ilerlemektedir. 21.98 TL desteği önem taşımaktadır fakat dolar likidite sorunu bu desteğin öngörülebilirliğini azaltıyor.

23.35 TL desteği de önem taşırken ilerisi için konuşmak için erken. 22’sinde Mehmet Şimşek açıklaması ile dolar iniş gösterebilir.

TradingView, dünya çapındaki tüccarlar ve yatırımcıların bir araya geldiği bir grafik platformudur. Bu platform, piyasaları analiz etmek, finansal haberleri takip etmek ve fikirleri paylaşmak için kullanılır. Ekonomik takvim TradingView’in gelişmiş araçları ve zengin veri setleri, kullanıcıların herhangi bir varlıkla ilgili olarak daha derinlemesine araştırma yapmalarına yardımcı olur.

Sonuç itibariyle, Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni yönetime tam destek verdiklerini belirtti. Enflasyonu tek haneye indirmek konusunda kararlı olduklarını söyleyen Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ı Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in önerdiğini ifade etti. Faiz politikasıyla ilgili olarak “Ben aynı yerdeyim” mesajı veren Erdoğan, “Hazine ve Maliye Bakanımızın atacağı adımları süratle, rahatlıkla Merkez Bankası ile birlikte atmasını kabullendik, ‘hayırlı olsun’ dedik” şeklinde konuştu.

Okan Özdemir