EURUSD ve GBPUSD: Çin, toryum nükleer reaktörü

Çin, enerji güvenliğini artırmak amacıyla toryum kaynaklarına başvuracak ve toryum yakıtlı bir nükleer reaktörün işletme iznini verdi. Çin’in büyük miktarda toryum rezervine sahip olduğu belirtilirken, bu reaktörün Çin’in 20 bin yıllık elektrik ihtiyacını karşılayabileceği ifade ediliyor.

Çin’in nükleer güvenlik gözlemcisi kurumu olan Ulusal Nükleer Güvenlik İdaresi, Şanghay Enstitüsü tarafından işletilecek olan toryum reaktörünün 10 yıl süreyle faaliyet gösterebilmesi için izin verdi. Reaktörün test faaliyetleriyle hayata geçirilmesi planlanıyor.

Toryum, uranyumdan daha bol bulunan bir kaynak olarak biliniyor ve Çin’in önemli toryum rezervlerine sahip olduğu belirtiliyor. South China Morning Post gazetesine göre, toryumun Çin’e 20 bin yıl boyunca elektrik sağlayabilecek bir yakıt olduğu vurgulanıyor.

Toryum reaktörleri, uranyum reaktörlerine kıyasla birçok avantaja sahip olmasıyla öne çıkıyor. Daha güvenli, az atık üreten ve daha yüksek yakıt verimliliği sağlayan toryum reaktörleri, Çin’in Gansu eyaletindeki Gobi Çölü’nde bulunan bir tesisde faaliyet gösterecek.

Bu gelişmeler, Türkiye’nin enerji ihtiyacının büyük ölçüde karşılanabileceği bir adım atabileceği düşüncesini akla getiriyor. Türk fizikçi Engin Arık’ın daha önce verdiği mesajlar da bu konuda dikkat çekiyor.

Grafik TradingView’den

EURUSD 1.09 ‘dan yüzde -0.04 düşerek ilerlemektedir. 1.08 USD olan destek noktasına çekilebilir. 1.076 dip noktasına çekilebilir.

Al sinyali doğrulandı fakat netlik az. 3SMA olumlu bir çizgide ilerlemektedir. 1.06 USD derin noktasında çizmektedir. 9 Mart 2023’te 1.05 USD çizgisindeki hacmin üzerinde ilerlemektedir. 1.12 USD direnci henüz test edilmeyebilir.

Grafik TradingView’den

GBPUSD İngiliz sterlini dolar 1.28 seviyesinde bir artışta kendini gösterdi.

Al sinyalinin 1.24 seviyesinde süper Trend ile belirdiğini sonrasında al sinyallerinin daha baskın gelerek 1.28 kanalına kadar çıktığını görmekteyiz. Buradan yavaş bir yükselme görülebilir çünkü 2 dolgun mumun sonrasında başka bir dolgunluğun görülme olasılığı çok kuvvetli muhtemel görünmüyor.

TradingView’ın Ekonomik Takvimi, işlem yapanların piyasadaki olası hareketleri tahmin etmelerine ve işlem stratejilerini buna göre ayarlamalarına yardımcı olan önemli bir araç sunmaktadır. Platformun sağladığı imkanlara ek bir derinlik sunar ve tüccarların işlemlerini önemli ekonomik durumlarla uyumlu hale getirerek ortaya çıkan fırsatları değerlendirmelerini sağlar.

Arık, Türkiye’nin toryum yataklarının dünyanın en zenginlerinden biri olduğunu belirtmişti. CERN’deki çalışmalarda yer alan ve Türk Ulusal Hızlandırıcı Projesi’ni yöneten Arık, Türkiye’nin enerji ihtiyacını yılda 50 ton toryumla karşılayabileceğini ifade etmişti. Bu miktar toryumu enerjiye dönüştürdüğünüzde elde edilen enerjinin 1 milyon ton petrolün enerjisiyle eşdeğer olduğunu belirtmişti.

Arık ayrıca Türk Hızlandırıcı Merkezi’nde bir proton hızlandırıcısının planlandığını da sözlerine eklemişti.

Okan Özdemir