Dolar Endeksi ve Dolar TL: Faiz artışı fiyatlaması

FED’in son faiz kararının ardından piyasaların tepkisi belirsizlikle karşılandı. FED’in metnini analiz eden ve içerdiği “iki faiz artışı daha olabilir” mesajını kabul etmekte tereddüt eden yatırımcılar, sadece temmuz toplantısı için faiz artışı fiyatlaması yapmaya yönelik bir tutum sergiliyor.

Bu durum, endekslerin haftalık bazda yükselerek adeta “Pollyanna” fiyatlamalarıyla karşılaşmasına neden oldu. ABD hisseleri ise, FED’in enflasyonla mücadele çabalarına ve analistlerin resesyon beklentilerine rağmen “boğa piyasası rallisi” isteğini sürdürüyor.

Bu noktada, yapay zekâ hisselerinin gelecekteki yükselişi konusunda ise zamanın nasıl bir gösterge olacağı belirsizliğini koruyor. FED’in politikaları ve ekonomik analistlerin resesyon beklentileri, yapay zekâ hisselerinin performansını etkileyebilir. Ancak gelecekteki süreçte bu hisselerin yükseliş eğilimini sürdürüp sürdürmeyeceğini görmek için daha fazla zaman ve veri gerekmektedir.

Grafik TradingView’den

Amerikan Dolar Endeksi Dolar endeksinin tekrar sat sinyali vererek 103.5 direncinin altına çekilmekte olduğu görülüyor.

Süper trend sat sinyalini tıpkı 106’da olduğu gibi yenileyerek keskin bir an sinyalinin henüz mümkün olmayacağını belirtiyor.

Yakın zamanda tekrar bir 113 seviyesinin gelmesinin mümkün gözükmemesi durumu var. Makro anlamda taşların büyük oranda değişime tabi olmaması da bir sebep olabilir.

Grafik TradingView’den

USDTRY Dolar tekrar yükselişe geçme durumuyla Türk alım gücünü düşürme tehdidiyle insanları korkutuyor.

23.60’larda ve 23.50’lerde git gel yapmasıyla tıpkı 19.60’larda yaptığı hareketini tekrar üst düzeye taşırsa piyasalar olumsuz tepki verebilir.

Doların bu denli gidişi ihracatçılar tarafından olumlu karşılansa da birçok şirket ihracat yerine ithalat ile geçildiğinden genel olarak büyümeye olumsuz yansıtmaktadır.

Fibonacci’ye baktığımızda 22.75 seviyesini ve süper trend’de sat sinyalini görmekteyiz.

TradingView, tüccarlar ve yatırımcıların dünya genelinde bir araya geldiği, piyasaları analiz ettiği ve en son finansal haberleri tartıştığı bir grafik platformudur. Platform, kullanıcıların piyasa araştırmalarını bir üst seviyeye taşımalarına yardımcı olmak için gelişmiş araçlar ve çeşitli veriler sunar. İşlem meraklıları, TradingView’in sunduğu özelliklerden büyük ölçüde memnun kalacaklar. Detaylı sembol grafiklerinin yanında, ekonomi takvimi grafikleri gibi daha kapsayıcı verilere de erişebilirler.

Borsa İstanbul ise şu anda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararına odaklanmış durumda. Kabine Toplantısı’nın ardından yapılan açıklamada Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası’nın kendi işine tamamen odaklanacağını vurgulayarak, olası bir faiz artışı beklentilerini güçlendirdi. Piyasalar, TCMB’nin faiz kararını yakından izlemeye devam edecektir.

Okan Özdemir