Dolar Bozup Altın Almalı Mı?

Aydın Eroğlu – 08.12.2016

Hemen belirtmek istiyorum ki, 3,0963 Dolar kurunun üzerinde teknik olarak 3,30’a kadar kademeli bir kur artışı yaşansa da, daha sonra kurların 3,00 civarına inmesini beklediğimi yazmıştım. Bu görüşümü açıkladığım günlerden sonra, FED faiz artışı beklentisinin artması, anayasa ve AB konusunda yaşanan gerilimlerin de etkisi ile kurlarda sert yükselişler yaşayarak, benim hiç beklemediğim 3,59 seviyelerini görmüş olduk. Zaman zaman aşırı kötümserlik ya da, aşırı iyimserlik yüzünden geçici de olsa bu tür kur görüntüleri yaşanabiliyor.

TCMB aşırı kur hareketleri ile faiz artışına zorlandı ama, spekülatörlerin yaptırmak istediği ekstra faiz artışını yapmayarak bana göre çok doğru bir davranış sergiledi. Umarım sonrasında da, faiz artışını gerektirecek bir ortamın içine girmez.

Ben yine de kurlarda bir süre sonra 3,00’ler civarına ineceğimiz beklentimi koruyorum. Görülen 3,59 seviyeleri sonrası, inmesini beklediğim 3,00’ler civarı bir çoğunuza fazla iyimser görülebilir. Ama 1994 yılında 16,00 TL’deki Dolar kurunun bir anda 42,50 TL olmasından aylar sonra 26,75 seviyesine, 2001’de 1.680’e(1,68) çıkan Dolar kurunun da yıllar sonra 2008’de 1.15’e düştüğünü göz ardı etmeyiniz derim!

Yani şu an ülke ve siyaset olarak içinde bulunduğumuz güvensizlik hali kontrol altına alındığı takdirde, işlerin yeniden tersine dönmesi yani, ülkeye yine hızlı döviz girişlerinin başlaması bana göre çok da imkansız değil diye düşünüyorum. Ama belki ekstra görülen 3,59 gibi yüksek kurların sonraki aylarda yaratacağı enflasyon etkisi nedeniyle, Dolar kurunda beklediğim 3,00 TL’nin biraz daha üstünde kalmamız söz konusu olabilir.

Cumhurbaşkanımız Dövizini Sat Kapmanyasını Başlattı!

Dolar kuru 3,59 seviyesini görünce, Cumhurbaşkanımız vatandaşlarımıza dövizini bozdur, altına yatır çağrısı yaptı. Türkiye’nin bir çok bölgesinde her çevreden bu çağrıya paralel davranışların hızla arttığını görüyoruz. Türkiye yine çok ilginç bir kitle tepkisi gösteriyor. Her kesimden az, çok ama çok ciddi döviz satışı yapıldığını duyuyoruz. Halkın döviz satışlarına kurumlardan da benzer kararlar gelmeye başladı. Bir çok kamu ve özel sektör kurumu, kasalarındaki dövizlerini TL’ye çevirme kararı almaya başladılar.

Aynı şekilde kamudaki döviz cinsinden ihalelerin ve alacakların bundan sonra TL olarak düzenleneceği ve tahsil edileceği kararlarının alındığını da görüyoruz. İş yeri kiralarında bile dövizden TL’ye geçişler hızlanmaya başladı. Görülen o ki, Cumhurbaşkanının çağrısı bir çok kesimden artarak karşılık görmeye devam edecek gibi duruyor.

EKK Kararları Açıklanacak!

Bugün Ekonomik Koordinasyon Kurulu kararlarını öğreneceğiz. Açıklanacak kararlarla dövize olan talebin azaltılmasına katkı sağlanmasını bekliyorum.

Türkiye olarak Moody’s not indiriminden sonra zaten bir süre yaşanacak fon çıkışları nedeniyle kurların artmasını ve borsanın da düşmesini bekliyorduk. Not indirimi sonrasında ilk iki ay tam yaşanmayan bu beklentimiz, sonraki gerilimlerin de etkisi ile hızlanarak yaşanınca, hepimize bir panik yaşattı sanırım. Ama bence artık işler yoluna girmeye başlayacaktır görüşündeyim.

Zaten BIST’in 72.500 ve 70.000 aralığında alıma uygun olduğu görüşümü, BIST için karamsar olmadığımı ve yeni alım öngörüleri yaptığımı görmüştünüz. Dövizde geri dönüşün başlaması ile, BIST de yükseliş yönündeki tepkileri ile 76.000 oldu. Gördüğünüz gibi panik yapacak bir durum yokmuş.

Neyse biz konumuza dönelim! Benim çok daha evvel söylediğim görüşümü desteklemiş olan cumhurbaşkanımızın döviz sat çağrısına katılıyorum. Yukarıdaki kısımda da dövizin ileriki aylarda(bu süre olası referandum sonrasına kadar sürebilir) inmesini beklediğim seviyeleri paylaştım.

Altın Alın Görüşüne Katılmıyorum!

Tamam döviz satın görüşüne katılıyorum. Zaten bu görüşü ben çok daha evvelinde yazmaya başladığım için, bu konuda cumhurbaşkanımız ile mutabıkım. Ama Cumhurbaşkanının altın al çağrısına katılmadığımı söylemek istiyorum!

Altın genelde iki şekilde alınır. Ya dünya fiyatlarını takip etmek için ons altın kontratı olarak, ya da iç piyasa altın yatırımı olan gram altın alarak. Her ikisi için de düşme beklentilerinde olduğum için altın alınmasını doğru bulmuyorum.

Ons Altın Fiyatları!

Dünya ons altın fiyatlarının FED faiz artışlarından olumsuz etkilenmesini beklediğimi biliyorsunuz. Hatta bu iddiamı ilk kez 20/12/2012 tarihinde Ons altın 1.800 Dolar civarı iken ”Dünya Uzun soluklu Bir Büyüme Sürecine Girebilir!” başlıklı yazımda dile getirmiştim. O tarihlerde izah ettiğim nedenlerle (ki, yazıda petrol ve kayaç gazı ve yerli kömürden enerji üretimi görüşlerimi de okuyabilirsiniz), ons altının o tarihlerde iddia edildiği gibi 2.500 $ – 3.000$’a gitmesini beklemediğimi, tam tersi 1.000$ ve hatta daha da altına düşmesini beklediğimi yazmıştım. İlk Bin dolar görüşümde haklı çıktım.

İşte bu görüşümün ana temeli, FED faiz artışlarıydı ki, sonrasında bu konudaki gevşeme ve ECB’nin varlık alımları ons altının yeniden 1.300$ üstünü görmesine neden olmuştu. Ancak, FED faiz artışları muhakak başlayacak. ABD ekonomisinde de, dünya ekonomilerinde de işler yoluna girmeye başladı. Bu süreç faiz artışlarını getirecektir. Faizler arttıkça ons altın bu durumdan olumsuz etkilenecektir. Hatta günü gelir de FED % 3 faizlerin üstüne çıktığı bir döneme girecek olursa, bu takdirde de, enflasyon fazla artmasın diye, mortgage krizi öncesi 600 Milyar Dolar olan ABD emisyon hacmini, yani dolaşımdaki Dolar likiditesini, sonrasında ulaştığı 4.6 Trilyon Dolar’dan daha aşağıya çekmeye başlayacaklardır. Bunun için de bankalara şu an yapılanın tam tersi, varlık geri satımı sürecini başlatacaklardır. Bu da piyasada likiditenin azalması demek olacaktır. O zaman nakit önemli olacağı için, banka ve fonlar nakit yaratma düşüncesi ile altın kontratlarından satışları tercih edeceklerdir diye düşünüyor ve bunu da biliyorsunuz ki, uzun süredir ısrarla tekrarlıyorum. Eğer bu görüşümde haklı isem, demek ki ons altın yatırımı doğru olmaz. Belki arada geçici süre için öncesinde de olduğu gibi ara ataklar görülebilir ama, sonrasında ons altının 1.000$ ve altına düşme riski yüksek olacaktır diyorum.

Gram Altın!

Gram altın ise sadece ons fiyatlarından değil, asıl kur hareketlerinden etkilenir. Bu nedenle de ons 1.800$’dan 1.000 $’a kadar düşmesine rağmen, gram altın artan dolar kuru nedeniyle şu an 127,84 TL civarında bulunuyor.

Ancak cumhurbaşkanımızın çağrısı şimdilik gördüğü gibi karşılık bulmaya devam ederse, yani Dolar kuru düşmeye devam edecek olursa, bu takdirde, Dolar karşılığı düşmesi beklenen gram altın fiyatlarının önce 121,00TL, sonra da Devamı İçin TIKLAYINIZ!

NOT: Yazı, 8 Aralık 09:30’da www.borsaanalizci.com‘da yayınlanmıştır!

Finkafe'de Paylaş