Para & Borsa

Dolarda hareketlenmenin nedeni ne? Daimi bir düşüş trendi mi?

Utku Altunöz – 08.12.2016

Değerli Para & Borsa takipçileri. Maalesef son 2 haftadır ekonomimiz dolar fiyatı ile ilgili önemli bir sınav vermekte. 3.60 lara dayanan dolarda son 2 gündür ciddi bir düşü var. Haliyle dolar ile haşır neşir olan her kez bu durumun ne kadar süreceğini, doların artıp artmayacağını kestirmeye çalışıyor. Peki dolar neden 2 gündür düşüşte?

İşte cevapları:

Merkez bankalarının en önemli görevlerinden biri de piyasaya olumlu beklenti aşılamak ve piyasanın güvenini tazelemektir. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, dün 2017 Yılı Para ve Kur Politikası’nı açıkladığı basın toplantısında TL’deki değer kaybına ilişkin alınan tedbirlerde yüksek frekanslı bir adım döngüsü içinde olmadıklarını temkinli bir yaklaşım sergilediklerini belirtti. Çetinkaya, kur kaynaklı enflasyon etkisinin iç talep ve iktisadi faaliyetin seyrine bağlı olacağını belirterek, fiyat istikrarı, fiyatlama davranışlarının, beklentilerin kalıcı bozulması halinde tüm politika araçlarının kullanılacağını vurguladı. Bu piyasayı rahatlatan açıklama sonucuna dolar fiyatları anında tepki verdi. Bu durumua sayın Cumhurbaşkanı’nın TL ye dönüş çağrısı da eklenince dolardaki düşüş hızlandı. Önümüzde birkaç önemli gelişme mevcut ve piyasalar bu gelişmeleri takip etmekte. Bunlar konomi Koordinasyon Kurulu (EKK) kararları ile Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısı. Özellikle EKK dan gelecek olumlu kararlarla doların bir miktar daha düşüş yaşayacağı olası. Bununla birlikte bir önceki yazımda da söylediğim gibi bu politikaların tek başına yeterli olmayacağı düşüncesindeyim.

Dolardaki iyimser havada 13-14 Aralıkta yapılacak olan FED toplantısı ve 15-16 Aralıkta AB liderler zirvesi ekonomimiz için oldukça önemli sonuçları da beraberinde getirecektir.  Yazımı kaleme aldığım satlerde doların yine artış trendinde seyretmesi, önümüzdeki günlerdeki gelişmelerin piyasalarca hassa bir şekilde izleneceği anlamına geliyor.

Yanılmış olmayı arzu etmekle birlikte dolardaki düşüşün dönemli olduğunu düşünüyorum ve yazımda saydığım gelişmelerin aleyhimize olması durumunda önceki yazılarımdaki 3.58-3 60 seviyelerini görebileceğimizi yineliyorum. Doların düştüğü, Türk Liramızın değerlendiği bir yıl olması dileklerimle…

Doç. Dr. Utku Altunöz

E-mail: utkual@hotmail.com

https://twitter.com/utkualtunoz


Etiketler:
Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. BİST isim ve logosu `Koruma Marka Belgesi` altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST`a ait olup, tekrar yayımlanamaz.
Copyright © 2010 - 2017 Para & Borsa
dpx