Çimsa 2019 3 Aylık Bilanço Analizi / Halk Yatırım – (09.05.2019)

1Ç19 Değerlendirme – Pozitif

Öneri: AL
Hisse Fiyatı : 6,07 TL
Hedef Fiyat : 8,42 TL
Getiri Potansiyeli %39

Beklentilerin üzerinde net kar. Çimsa 1Ç19’da, piyasa ortalama beklentisi olan 3 mn TL ve beklentimiz olan 6,4 mn TL’lik net kar beklentisinin üzerinde 18,2 mn TL net kar açıkladı. Geçen yıl ilk çeyrekte kaydedilen 4,4 mn TL’lik ertelenmiş vergi giderinin aksine bu çeyrekte 8,6 mn TL ertelenmiş vergi geliri kaydedilmesi ve özkaynak yöntemine göre muhasebeleştirilen yatırımlarından 9,7 mn TL kar yazılması net karın beklentilerimizin üzerinde gerçekleşmesinde etkili oldu. Beklentiler ile uyumlu gerçekleşen operasyonel performansa rağmen, beklentilerin üzerinde kaydedilen net kar ve Çimsa hisselerinin yılbaşından bu yana BIST’e relatif %18,5 negatif ayrışmasını da göz önünde bulundurduğumuzda, sonuçların hisse performansına etkisini ‘pozitif’ olarak değerlendiriyoruz.

Ciro beklentimizle uyumlu gerçekleşti. Çimsa’nın yurt dışına ihraç ettiği beyaz çimento satışları gelirleri desteklese de, iç pazarda talep tarafındaki daralmanın etkisiyle, özellikle yurt içinde talep edilen gri çimento satışlarında gözlenen düşüşün gelirleri aşağı çektiğini görüyoruz. Net satış gelirleri, hem ortalama piyasa beklentisi hem de bizim beklentimiz ile uyumlu yıllık bazda %6,8 gerileyerek 336,2 mn TL seviyesinde gerçekleşti. Şirketin ihracat gelirlerinde yıllık bazda %54,1 artış gözlenirken, yurt içi piyasada zayıf talep ortalamına bağlı olarak, yurt içi satışlar ise %37,8 geriledi.

Operasyonel marjlar beklentilerin hafif üzerinde. Çimsa, yılın ilk çeyreğinde, ortalama piyasa beklentisinin %2 üzerinde, bizim beklentimiz olan 63 mn TL ile benzer yıllık bazda %33,1 düşüşle 62,3 mn TL FAVÖK açıkladı (1Ç18’de 93,2 mn TL FAVÖK). İç pazardaki daralma ve maliyetlerdeki artışlar nedeniyle, operasyonel marjlar geriledi. FAVÖK marjı piyasa ortalama beklentisinin 0,9 puan, bizim beklentimizin ise 0,2 puan üzerinde %18,5 seviyesinde gerçekleşti.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN