Çimsa 2016 / 9 Aylık Bilanço Analizi / Oyak Yatırım – (03.11.2016)

Çimsa yılın üçüncü çeyreğinde 71mn TL net kar elde etti.

Fiyat (TL) 15.25

Hedef Fiyat (TL) 17.50

Yükseliş Potansiyeli 15%

Açıklanan kar piyasa beklentisi olan 65mn TL’nin üzerinde. Şirketin 3. çeyrek sonuçları satış gelirleri ve faaliyet karlılığı açısından da piyasa beklentilerini aştı. Gelirler, 291mn TL olan piyasa beklentisinin üzerinde 295mn TL olarak gerçekleşirken geçen yılın aynı dönemine göre %10’luk düşüş gösterdi. 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle zayıflayan yatırım iştahı talepte ve dolayısıyla çimento fiyatları üzerinde baskı oluşturdu.

Faaliyet karı (FAVÖK) 97mn TL olan piyasa beklentisinin üzerinde 107mn TL olarak gerçekleşti.

Önceki çeyreklerden gelen düşük maliyetli hammaddelerin kullanılmasından dolayı geçen yılın aynı dönemine göre görülen iyileşmenin önümüzdeki çeyrekten itibaren zayıflaması beklenebilir. Bunda, çimento üretiminde üretim maliyetlerinin %25-30’unu oluşturan öncemli bir hammadde olan petrokok fiyatlarının sene başına göre iki katından fazla artmış olması ana etken olarak gösterilebilir.

Şirketin net borcu Afyon ve Eskişehir’de devam eden yatırımlar ve yüksek temettü verimliliği nedeniyle sene başındaki 154mn TL seviyesinden 696mn TL’ye yükselmiştir.

Çimsa için Endekse Paralel Getiri ve 17,5TL hedef fiyatımızı koruyoruz.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN