Büyüme BİST’i Toparlar Mı?

Aydın Eroğlu – 11.06.2018

Bugün Nisan cari hesap ve 1.çeyrek büyüme verimiz açıklanacak. Bir önceki büyüme % 7.3 idi. Bugün açıklanacak büyüme verimizin de % 7 ve üzerinde yüksek bir büyüme rakamını içermesi bekleniyor. Önemli olan gelecek büyüme verisi ne kadar kalıcı bir veri olur? Son yaşanan yüksek faiz artışları ve kur yükselişleri nedeniyle önümüzdeki dönem için enflasyonumuzda da ciddi artış yaşanacaktır. Bu nedenle, bugün duyacağımız oranlar uzun dönem için son yüksek büyüme verileri olabilir. Bu nedenle de pozitif etkisi sınırlı ve geçici olacaktır görüşündeyim.

Teknik Riskler Sürüyor !
1 Haziran tarihli ”BİST Kritik Tekniklerde!” başlıklı yazımda dikkat çektiğim 100 Bin desteği kırılacak olursa, bu sefer 94.000’li alt desteklere doğru düşeriz uyarım halen geçerli bir risk olarak duruyor. Bugün gelecek büyüme verisi bu açıdan önemli!

Eğer gelecek büyüme verisinin desteği ile BİST yeniden önce 100 Bin ve aslında teknik olarak 101.490 seviyesinin üstüne çıkamazsa, maalesef 94.000 seviyelerinin de altını görme riskimiz yüksek diye görüyorum. Ama hemen belirtmek isterim ki, bu düşüş banka vb.ana hisselerde çok daha sert olup, hisse bazlı yükselişlerin de olduğunu görebiliriz. Yani tüm hisselerde paralel bir düşüş yaşanmayabilir. Olası teknik riskleri Destek-Direnç Tablomuzda görebilirsiniz.

FED ve ECB Faiz Kararları!
Bu hafta gelişmekte olan ülkeler ve BİST için FED ve ECB’nin faiz kararları da olumsuz baskılar yaratabilir.  FED’den faiz artışı beklentisi var. Zaten beklendiği için bu yönde bir karar çıksa BİST’de satış yaratır mı, yoksa zaten biliniyordu mu denir göreceğiz. Ama içinde bulunduğumuz seçim sürecinde, bu iki bankadan da faiz artış kararları gelecek olursa, borsamızda olumsuz etki yaratmasını daha güçlü bir risk olarak görüyorum. Cumhurbaşkanımızın Londra’da yaptığı açıklamaların yarattığı güvensizlik henüz aşılmış değil. Bu nedenle, seçim sonuçlarını görmeden rahat bir nefes almak için erken diye düşünüyorum.

Kısacası, eğer büyüme ve cari hesap verisi ile yüksek bir açılış yapacak olursak, 100 Bin ve 101.490 dirençlerini geçecek bir yükseliş yaşanmasını beklemediğim için, olası bir yüksek açılış sonrasında yeniden satışların gelmesini …. Devamı İçin TIKLAYINIZ! 

Hepinize iyi bir hafta dilerim.

Saygılarımla
Aydın Eroğlu
Stratejist
Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN