Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (4.05.2021)

SABAH STRATEJİSİ

Dün ABD’de açıklanan ve tedarik sorunlarıyla birlikte yavaşladığı gözlenen imalat aktivitesine karşın Dow Jones ve S&P500 endeksi günü artıda kapattılar. Powell da ekonomideki toparlanmanın düzensiz olabileceğini söylerken; ABD on yıllık tahvil faizi geriledi, Dolar değer kaybetti. Bu sabah ise ABD vadelilerinde kısmi geri çekilmeler gözleniyor. Asya’da tarafına bakıldığında, Japonya ve Çin’in kapalı olduğu ortamda görece düşük hacimlerle karışık bir görüntü var. Dünkü primlerin ardından Gelişmekte Olan Ülke para birimleri ise hafif baskı altındalar. Bu hafta açıklanacak hizmet PMI ve istihdam verileri bir taraftan beklenirken, emtialardaki hareket, genel resimde yazın koronavirüs kısıtlamalarının azalmasıyla ekonomik toparlanma beklentilerinin devam ettiğini gösteriyor. Dolayısıyla, risk iştahındaki kısmi zayıflık sınırlı kalabilir. ABD on yıllık tahvil faizinin yükselememesi de kısa vadeli Gelişmekte Olan Ülke para birimleri için destekleyici olabilir. Bununla birlikte, dün yurtiçinde beklentilerin hafif de olsa altında gelen enflasyon verisi ile TL’de baskı azalırken, perşembe günkü TCMB toplantısından faiz değişikliği beklenmemesi Borsa tarafında da olumlu fiyatlanmış gözüküyor. Tam kapanma sonrası normalleşme beklentileri ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın aşı konusundaki iyimser açıklamaları ile dün havacılık hisselerinde yükselişin belirginleşmesi de piyasaya destek verdi. Ek olarak, Koca, Biontech ile 30 milyonu haziranda gelmek üzere için 90 milyon dozluk aşı sözleşmesi yapıldığını belirtti. Endeks tarafında, işlem hacmi düşük kalmaya devam etse de genele yayılan alımlar ve beklentilerin üzerinde gelmeye devam eden finansallarla BIST100 endeksinde yükseliş eğilimi sürebilir. Teknik olarak nisan ayındaki düşüş trendi ve 20 günlük ortalamasından uzaklaşan endekste 50 günlük ortalama hedefe girmiş durumunda. Söz konusu ortalama 1.450 civarında bulunuyor.

MAKROEKONOMİ

Tesla ve Amazon gibi hisselerin teknoloji borsası Nasdaq endeksini dün kısmi baskıladığı gözlenirken, S&P 500 ve Dow Jones endeksi dünü hafif artıda kapadı. Bugün Japonya, Tayland ve Çin borsaları tatil nedeniyle kapalı kalmaya devam ediyor. Fed Başkanı Powell’ın, ABD’de ekonomide gerçek ancak eşit olmayan bir toparlanma olduğunu vurgulayarak ekonomi anlamında henüz düzlüğe çıkmadıklarını belirtmesi ve ISM endeksinin beklentilerin altında kalmasıyla ABD 10 yıllıkların faizi, dün %1,58 seviyesinin altını test etti.

  • Dün ABD’de nisan ayı imalat PMI verileri izlendi. ABD’de nisan ayına ilişkin imalat sektörü nihai PMI, 60,5 seviyesine yükselerek rekor seviyeye ulaşırken, ISM imalat sanayi PMI endeksi 64,7’den 65,1 seviyesine yükselmesi beklenirken 60,7 seviyesinde gerçekleşti. Avrupa tarafında, nihai verilere göre imalat PMI’lar nisan ayında imalat sanayindeki güçlü görünüm ve siparişlerdeki artışların etkisiyle 50 eşik seviyesinin üzerinde büyüme bölgesindeki seyirlerini sürdürdüler. Ayrıca Almanya’da mart ayında iç talebin görünümüne işaret eden perakende satışlar aylık bazda %3 oranında artması beklenirken %7,7 oranında artışla beklentileri aştı.

Yurt içinde nisan ayında İSO imalat PMI endeksi 52,6’dan 50,4’e gerileyerek ılımlı büyümeye işaret etti. Raporda vaka sayılarındaki artışın imalat sanayini etkilediği ve bu nedenle üretim ve yeni siparişlerde yavaşlama olduğu ve istihdamdaki artışın ise devam ettiği belirtilmekte. Raporda ayrıca siparişlerin azalmasına rağmen küresel talepteki artışla ihracat siparişlerinin arttığı, birikmiş işlerin azaldığı, girdi maliyetlerinde ise döviz kuru gelişmeleri, ham madde fiyatlarındaki artış ve arz eksikleri nedeniyle keskin bir artışın olduğu belirtilmekte. Girdi maliyetlerindeki yükselişin ise satış fiyatlarına yansıtıldığı belirtilmekte.

Ticaret Bakanlığı’nın geçici verilerine göre nisan ayında ihracat baz etkisinin da katkısıyla yıllık %109 artarak yaklaşık 18,77 milyar USD gelerek nisan ayının rekoru kırıldı ve en yüksek ihracat yapılan 2. ay oldu. İthalat ise mart ayında %61,4 artışla 21,9 milyar USD’ye çıktı ve iç talepte belirgin bir yavaşlamanın olmadığını bir kez daha teyit etti. Dış ticaret açığı da nisan ayında 3,1 milyar USD seviyesinde gerçekleşerek geçtiğimiz yıla göre %17,6 düşük kaldı. Geçen ay olduğu gibi altın ithalatını Ticaret Bakanlığı haber bülteninde ilk 5 ithalat kalemi içinde görmemekteyiz. TCMB PPK özetinde altın ithalatının tarihsel ortalamasına yakınsadığını vurgulamıştı. Altın ithalatındaki yavaşlamanın en azından devam ettiği düşünülebilir.

  • TİM ihracat verilerine sektörel bazda baktığımızda tarımda aylık %2,8 düşüş, sanayide %0,2 artış ile yatay bir seyir ve madencilikte %25,1 artış görmekteyiz. Alt sektör bazında bakıldığında savunma ve havacılık sanayi %22,5, mücevher %19, kimyevi maddeler ve mamulleri %8,3, çelik ihracatı %7,5 artarken, otomotiv endüstrisi %28,6, gemi ve yat ihracatı ise aylık %14,7 düştü.

Nisan ayında TÜFE, %1,8 olan beklentilerin altında aylık bazda %1,68 arttı. Yıllık TÜFE, %17,14’e yükselerek Mayıs 2019’dan bu yana en yüksek seviyede. Merkez Bankası, Enflasyon Raporu’nda enflasyonun nisanda tepe yapmasını beklediklerini vurgulamıştı. Piyasada bazı katılımcılar da nisanda tepe noktayı görmüş olabileceğimizi değerlendirirken; kur geçişkenliği, ÜFE’deki ve emtia fiyatlarındaki seyirle bazılarının tepe beklentisinin ötelendiğini görüyoruz.

Başta ham petrol, ana metaller ve tütün ürünleri kaynaklı olmak üzere ÜFE’de aylık %4,34 artışla Eylül 2018’den bu yana en yüksek artışı görüyoruz. Son iki ayda daha belirgin olmak üzere yıl başından bu yana ortalama %3,1 artan ÜFE’nin tarihsel aylık ortalaması ise %0,9’larda. Neticede gerek kur etkisi gerekse uluslararası emtia fiyatlarındaki yüksek seyir ve tedarik zincirindeki sıkıntılarla yaşanan arz kısıtları ÜFE kanalıyla TÜFE üzerinde risk oluşturmayı sürdürüyor. Yıllık ÜFE, %35,2 ile son 29 ayın en yüksek seviyesinde. Çekirdek enflasyon olarak izlenen C endeksi, kur gelişmeleriyle aylık %1,82 artış sonucu yıllık %17,77 ile Şubat 2019’dan bu yana en yüksek seviyesinde.

Hatırda kalması gerekenler:

  • Başta işlenmemiş gıda (taze meyve ve sebze) kaynaklı olmak üzere gıda ve alkolsüz içecekler; altın hariç dayanıklı mallar (döviz kuru, endüstriyel metal fiyatlarındaki gelişmeler ve finansman koşullarına hassas kalem); diğer temel mallar; alkollü içecekler, tütün ve altının aylık artışı tarihsel ortalamasının belirgin üzerinde. Enerji, işlenmiş gıda ve temel mallardaki aylık artış tarihsel ortalamasına yakın. Kira, ulaştırma ve haberleşme hizmetlerindeki ılımlı seyir hizmet enflasyonundaki lokanta ve oteller kaynaklı artışı sınırlamış. Nisan ve mayıs aylarında giyim ve ayakkabı enflasyonları mevsimselliğin etkisiyle tarihsel olarak güçlü artış sergilemekte. Geçen sene salgına bağlı talep koşullarıyla belirgin baskılanan giyim enflasyonu nisan ayında, aylık %9,8 artış olan tarihsel ortalamasının sınırlı altında gerçekleşmiş görünüyor.
  • %1,68 gerçekleşen TÜFE’nin kaynakları: Gıda 0,6 puan, giyim ve ayakkabı 0,41 puan (hem mevsimsellik hem de artan girdi maliyetiyle mayısta da artış sürecek), ulaştırma 0,25 puan (otomobil, bisiklet, metro ve vapur ücretindeki artış), konut 0,15 puan (doğal gaz ücretindeki artış etkili, mayısta da doğal gaz zammı ile birlikte artış göreceğiz) çeşitli mal ve hizmetler (altın fiyatlarındaki artış) 0,09 puan, lokanta ve oteller 0,08 puan etkiledi. Eğitim, eğlence ve kültür, alkollü içecekler, tütün ve sağlık ise sınırlı pozitif etki yaptı. Ev eşyası ile haberleşme kalemi TÜFE’yi sınırlı düşüş yönünde etkiledi.
  • ÜFE’deki artışın sanayi gruplarına göre ana belirleyicileri ara mallar ve enerji olurken, detaylarda ana metaller, tekstil ürünleri, kimyasal ürünler, gıda ürünleri, fabrikasyon metal ve kauçuk ve plastik ürünleri yükselişte etkili oldu.

TCMB Analitik Bilanço verilerine göre 30 Nisan haftasında toplam rezervin azaldığını ve net rezervin ise arttığını hesaplamaktayız. İlgili haftada TCMB dış varlıkları 0,8 milyar USD azaldı. Bunun neticesinde toplam rezervin 87,8 milyar USD’ye gerilediğini tahmin ediyoruz. Bankaların TCMB’de tuttukları döviz mevduatı ise haftalık bazda 1,4 milyar USD azaldı. Toplam rezervdeki değişimden bankaların TCMB’de tuttukları döviz mevduatı çıkardığımızda net rezervdeki değişime yaklaşık ulaşıyoruz. Buna göre net uluslararası rezervin 12 milyar USD seviyesine geldiğini öngörmekteyiz. TCMB’nin yurt içi bankalarla olan swap stoku geçen hafta 0,79 milyar USD arttı .

Yurt dışı tarafta bugün veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, TSİ 17’de mart ayına ilişkin fabrika siparişleri verisi takip edilecek. Şubat ayında sanayi üretimi, perakende satışlar ve fabrika satışları gibi verilerde aylık bazda düşüş görmüştük. Mart ayında ise sanayi üretimi ve perakende satışlar tekrar büyüme bölgesine geçti. Bu açıdan beklenti fabrika siparişlerinin de artması yönünde. Ayrıca ABD’de TSİ 15.30’da mart ayına ilişkin dış ticaret dengesi verisi açıklanacak. Martta dış ticaret açığının aylık bazda -71,1 milyar USD seviyesinden -73,4 milyar USD seviyesine yükselmesi bekleniyor.

İngiltere’de TSİ 11.30’da nisan ayına ilişkin imalat PMI nihai verisi açıklanacak. İmalat PMI, aşılamaların hız kazanması ve Johnson hükümetinin, normalleşme planını uygulamaya devam etmesiyle kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılmasının etkisiyle öncü veriye göre, 60,7’ye yükselmişti.

Yurt içi tarafta ise, TSİ 14.30’da nisan ayına ilişkin reel efektif döviz kuru endeksi verisi açıklanacak. Reel efektif döviz kuru endeksi, mart ayında TL’deki zayıflama ve enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki yükselişin etkisiyle aylık bazda -%5,4 düşüşle 65,71 seviyesine gerilemiş ve böylece TL, reel bazda 3 aylık aralıksız değerlenmesine martta ara vermişti. Ayrıca TSİ 10’da TCMB’nin Aylık Fiyat Gelişmeleri Değerlendirmesi yayınlanacak.

ŞİRKET HABERLERİ

Türk Hava Yolları (THYAO, Pozitif): THY 2021 yılının ilk çeyreğinde 438mn TL (61mn USD) net dönem karı kaydetmiştir. Bizim zarar beklentimiz 235mn TL, piyasanın zarar beklentisi ise 251mn TL idi. Tahminimizdeki sapmada iştiraklerden zararların beklentimizden düşük gelmesi ile finansman gelirinin beklentimizden yüksek gerçekleşmesi etkili olmuştur. Şirket 1Ç2020’de 2.023mn TL net dönem zararı kaydetmişti. Satış gelirleri 1.çeyrekte %13,6 oranında azalarak 13,3 milyar TL’ye gerileyen şirketin satışların maliyeti %20,2 azalmış ve 12 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Böylelikle brüt kar %298,4 artışla 1.275mn TL olmuştur. Brüt kar marjı 7,5 puan artışla %9,6’yı göstermiştir. Aynı dönemde operasyonel giderler %17,5 oranında gerileyerek 1.795mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden ise 1Ç2021’de 227mn TL gelir kaydedilmiştir. Böylece Şirket’in faaliyet zararı 293mn TL olmuştur. 1. çeyrekte yatırım faaliyetlerinden 339mn TL net gelir kaydedilirken, özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan da 131mn TL zarar oluşmuştur. Finansman tarafında net 314mn TL gelir kaydedilmiştir. Tüm bunlara bağlı olarak vergi öncesi kar 229mn TL olurken, 209mn TL’lik vergi geliri sonrası 438mn TL net dönem karı açıklanmıştır.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB, Sınırlı Pozitif): TSKB’nin 1Ç12021’deki net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %9,3 oranında artarak 225,9mn TL’ye yükselmiştir. Net kar rakamı, bizim beklentimiz olan 205mn TL ve piyasanın ortalama net kar beklentisi olan 212mn TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Ticari zarar beklentimize karşın Banka bu çeyrekte ticari kar elde ederken, karşılık giderleri beklentimizin üzerinde gerçekleşmiştir. Banka’nın net faiz gelirleri çeyreksel bazda %5,3 oranında artarak 552,2mn TL’ye yükselirken, bir önceki çeyrekte kaydedilen 80,9mn TL net ticari zarar, bu çeyrekte 33,4mn TL ticari kara dönüşmüştür. Diğer yandan, Banka’nın karşılık giderlerinin %91,3 oranında artarak 346mn TL’ye çıkması karın daha yüksek gelmesin engellemiştir. TSKB, bu çeyrekte 30mn TL serbest karşılık ayırmıştır. Operasyonel giderler 62,8mn TL gerçekleşerek önemli bir değişim göstermezken, özkaynak yöntemiyle uygulanan ortaklıklardan elde edilen gelir %7,1 oranında azalarak 55,4mn TL olmuştur. Banka’nın ortalama özsermaye ve aktif karlılığı ise sırasıyla %14,9 ve %1,6 olarak gerçekleşmiştir. Bir önceki çeyrekte ortalama özsermaye ve aktif karlılık sırasıyla %14,0 ve%1,6 idi. Banka’nın takipteki krediler oranı 47baz puan azalarak %3,86’ya gerilemiştir. Banka’nın sermaye yeterlilik oranı BDDK düzenlemeleri dahil %18,49, düzenlemeler hariç %15,0 olmuştur.

SEKTÖR HABERLERİ

Perakende: İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine market tedbirleri konulu bir genelge gönderdi. Genelgeye göre marketlerde vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları dışında ürün satışına izin verilmeyecek. 7 Mayıs’tan itibaren alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanında elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim gibi ürünleri satışı yapılmayacak ancak temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri marketlerde satılabilecek. Kaynak: Dünya

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Afyon Çimento (AFYON, Pozitif): Afyon Çimento 1Ç2021’de 33,9mn TL net dönem karı elde etmiştir. Şirket bir önceki yılın ilk çeyreğinde 12mn TL net dönem zararı kaydetmişti. Şirket’in satış gelirleri yıllık %86,4 oranında artarak 1Ç2021’de 81,3mn TL’ye yükselirken, brüt kar 9,6mn TL olarak (Brüt kar marjı %11,8) gerçekleşmiştir. 1Ç2020’de 0,1mn TL brüt zarar yazılmıştı. Diğer yandan, Şirket’in net finansman giderleri yıllık 13,3mn TL azalarak 3,2mn TL olarak gerçekleşmiştir.

ARD Grup (ARDYZ): Şirket’in 1Ç2021’deki net dönem karı 18,2mn TL olmuştur. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde ise Şirket 6,7mn TL net dönem karı açıklamıştı. Şirketin satış gelirleri 1Ç2021’de bir önceki yılın aynı dönemine göre %135 oranında büyüme göstererek 32,6mn TL’ye yükselirken, brüt kar %173 oranında artmış ve 25,2mn TL olmuştur. Operasyonel giderler 1Ç2021’de 11,7mn TL olmuştur. Geçtiğimiz yıl ise 1,8mn TL idi. Diğer faaliyetlerden kur farkı geliri ve konusu kalmayan karşılıklar kaynaklı 2,8mn TL gelir kaydedilmiştir. Böylece faaliyet karı geçtiğimiz yıla göre %144 oranında artmış ve 16,3mn TL olmuştur. Finansman tarafında ise kambiyo karı kaynaklı 1,9mn TL gelir kaydedilmiştir. Böylece şirketin 1. çeyrek net dönem karı 18,2mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Fonet Bilgi Teknolojileri (FONET): Şirket’in 1Ç2021’deki net dönem karı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %86 oranında artarak 6,5mn TL olmuştur. Şirketin satış gelirleri 1Ç2021’de bir önceki yılın aynı dönemine göre %25,7 oranında büyüme göstererek 17,5mn TL’ye yükselirken, brüt kar %28,5 oranında artmış ve 7,8mn TL olmuştur. Operasyonel giderler 1Ç2021’de geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %8,8 oranında artmış ve 1,6mn TL olmuştur. 172bin TL vergi geliri sonrası şirketin 1. çeyrek net dönem karı 6,5mn TL olarak gerçekleşmiştir.
Ayrıca şirket Katar’da mukim “Gateway Technology Co. W.L.L.” ile “Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (HBYS)” Kullanım Lisansı Satış Sözleşmesi’ni 600bin USD bedelle 03.05.2021 tarihinde imzalamıştır.

FAİZ PİYASALARI

Pazartesi günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %19 seviyesinde yatay seyretti. TCMB dün 67 milyar TL’lik (%19’dan, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı, toplam fonlama tutarı ise tamamı haftalık repo ihaleleri kaynaklı 344 milyar TL oldu.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %1,63 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %1,58-%1,65 bandında hareketin ardından %1,60 seviyesinden günü kapattı.

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisinde kısa vadeli tarafta faizlerde yükselişler görülürken, orta ve uzun vadeli tarafta ise faizlerde düşüşler gözlendi. Bu kapsamda, günlük bazda kısa vadeli tarafta faizlerde 20 baz puana yaklaşan yükselişler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta ise faizlerde 20 baz puana yaklaşan düşüşler görüldü.

Kaynak: Ziraat Yatırım Sabah Stratejisi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN