Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (27.08.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Dün Trump’ın Çin’in ticaret görüşmelerine tekrar başlamak istediğini söylemesi risk iştahının toparlanmasına yardımcı olurken, ABD borsaları günü artıda kapattı. ABD borsalarını takiben bu sabah Asya’da da alıcılı bir görüntü var. Diğer yandan, daha önceki ticaret görüşmelerinde yapılan iyimser açıklamalara karşın sonraki süreçte söylemlerin tersine, gerilimin tırmandığına birçok defa tanık olduk. Dolayısıyla, borsalardaki yükselişe karşın temkinli modun korunduğu söylenebilir. Örneğin, haber akışına rağmen ABD on yıllık tahvil faizinde geri çekilme eğilimi devam ederken, Ons Altın’da net bir düşüş gözlenmiyor. ABD vadeliler ise yataya geçmiş durumdalar. Sonuç olarak, Trump’ın açıklamaları piyasadaki stresi “şimdilik” bir miktar azaltmış gözükse de, temkinli hava devam edebilir. Yurtiçi fiyatlamalara baktığımızda, risk primimizin görece yüksek seyrettiği ortamda faizler ve TL dün baskı altında kalsa da, sanayi hisselerine gelen alımlarla BIST100 endeksi günü yatay bir görüntüye kapatmayı başardı. Yaşanan negatif ayrışmanın ardından endeks cuma günü toparlanma işareti vermişti. Dün de emsallerine yakın bir performans sergileyen endekste negatif ayrışma bitmiş olabilir. Bu kapsamda, Asya’daki alıcılı görüntüye bağlı olarak endeks de güne pozitif görüntüyle başlayabilir ve açılışta 97,6bin direncini test etmek isteyebilir. 5,80’lerin üzerinde seyreden Dolar / TL’nin 5,84 ara direncinin altında kalmaya devam etmesi durumunda olası yükselişe bankalar da katılabilir ve endeks 97,6bin direncini kırarak teknik bir yükseliş gösterebilir.

MAKROEKONOMİ

Trump’ın ticaret savaşlarını yatıştırıcı söylemleri ile İran’a yönelik görece ılımlı ifadelerinin piyasalarda risk iştahını toparlamasıyla güne başlıyoruz. ABD borsaları dün %1 civarında artıda kapattıktan sonra Asya borsaları bugün alıcılı bir modda bulunuyor. Küresel ekonomi için önemli bir kırılganlık haline gelen Hong Kong’da ise eylemler sürüyor. Bugün Çin sanayi karlarını da takip ettik. Ticaret gerilimleriyle birlikte 2018 yılının ikinci yarısından bu yana düşüş kaydeden Çin sanayi karları, temmuz ayında toparlandı. Haziran ayında yıllık %3,1 düşen sanayi karları temmuz ayında yıllık %2,6 arttı. ABD-Çin ticaret savaşı endişeleriyle önceki gece hacimsiz piyasada sert yükselen USD/TL kurundaki kayıp kalıcı olmadı ve kur dün gün boyu 5,80 seviyesi civarında dalgalandı.

Trump’ın açıklamaları risk iştahına yön vermeye devam ediyor. Trump;

  • Çin ile tekrar müzakere masasına oturabileceklerini,
  • Japonya ve Almanya’ya otomotiv vergisi getirmeyi şu an değerlendirmediklerini ve
  • İran’ın güçlü bir ülke olmasını istediğini ve İran’da yönetim değişikliği istemediğini söyledi.

Bugünkü veri takviminde Almanya büyüme verisinin revizesi ve ABD tüketici güven endeksi öne çıkıyor.

  • İkinci çeyrekte Almanya ekonomisinin çeyreksel bazda -%0,1 daralması ardından bugün TSİ 9’da ülkenin büyüme verisinin 2. revizesini takip edeceğiz. Veri artık eskiye ait olduğundan piyasalarda belirgin bir etkiye sebep olmayabilir. Asıl önemli unsur ise, üçüncü çeyreğe ilişkin açıklanan öncü göstergeler. Dün örneğin Almanya IFO endeksi (imalat, inşaat, hizmet ve ticaret sektöründeki yöneticilerle yapılan anket) ağustos ayında 7 yılın en düşük seviyesine geriledi ve resesyon endişelerini bir kez daha gündeme getirdi.
  • Bugün TSİ 15’te Macaristan Merkez Bankası’nın faiz kararı bulunuyor. Bankanın politika faizini %0,9’da sabit tutması bekleniyor.
  • TSİ 17’de ağustos ayına ait ABD Conference Board tüketici güven endeksi ve Richmond Fed imalat sanayi endeksi açıklanacak. Conference Board tüketici güven endeksi, Fed iyimserliğiyle temmuzda 135,7 ile bu yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Endeksin, ağustosta ise 129,3 seviyesine gerilemesi beklenmekte. Dün ağustos ayına ait açıklanan Dallas Fed imalat endeksi ise beklentilerden iyi gerçekleşti.

Yurtiçinde veri takvimi bugün sakin. Dün ise reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranını takip ettik.

Tüketici güveninin ağustos ayında toparlanması ardından profesyonel katılımcılarının da güveninin iyileşmeye başladığı görülüyor. Reel kesim güven endeksi ağustos ayında bir önceki aya göre 4,2 puan artarak 102,5 oldu. Benzer şekilde kapasite kullanım oranı da ağustos ayında bir önceki aya göre 0,4 puan artarak %76,6 gerçekleşti.

ŞİRKET HABERLERİ

Alarko Holding (ALARK, Sınırlı Pozitif): Şirket Bağlı Ortaklığı Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş.’nin Romanya Karayolları İdaresi tarafından açılmış olan Bükreş Güney Çevreyolu Dizayn ve Yapım İşi (Lot-1) ihalesine verdiği teklifin en iyi teklif olarak açıklandığı, teklif bedelinin %19 KDV hariç 830,7mn RON (yaklaşık 178,3mn Euro) olduğu ve gerekli yasal prosedürlerin tamamlanmasını müteakip sözleşme müzakerelerine davet edinilmesi beklendiği kamuoyuna duyurulmuştu. İşverenin daveti üzerine taahhüt sözleşmesi 26/08/2019 tarihinde KDV hariç 8307mn RON (yaklaşık 175,9mn Euro) bedelle imzalandığı duyurulmuştur. Sözleşme süresi 12 ay dizayn, 30 ay inşaat ve 60 ay garanti süresi olarak belirlenmiştir.

İş GYO (ISGYO, Nötr): İstanbul Maslak Ofis Binası’nda halihazırda yaklaşık 594 m2‘lik alanda kiracı olan İş Bankası’na (ISCTR, Nötr) 68,7 m2‘lik ilave alan kiralanmıştır.

Yataş (YATAS, Sınırlı Pozitif): Yataş, daha uygun fiyatlarla ürün satacağı yeni markası ‘Divan Ev’le ilk 5 yılda 5’inci büyük marka olmayı hedefliyor. Bu yıl 20 mağaza açılacak, şirketin bütçesi 65 milyon lira olacak. Divan ismini 10 milyon TL’ye satın aldıklarının bilgisini veren Yataş Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Altop, “Divan Ev, franchise sistemiyle büyüyecek” diye konuştu. Divan isminin 10 milyon TL’ye satın alınmasıyla oluşturulan Yataş Grubu’nun yeni markası Divan Ev’in farklı gelir kategorilerine hizmet vermek için kurulduğunu söyleyen Yataş Grup’un Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Altop, “Divan Ev’de hedef ilk 5 yılda 5. marka olmak. Bu sene 20 mağaza açacağız. 2020’de ise bu rakamı artıracağız” dedi. Kaynak: Matriks

SEKTÖR HABERLERİ

Yatırım: İhale bedeli dahil toplam 1,7 milyar dolarlık yatırım yapılan ve Karaköy sahil şeridine 200 yıl sonra erişim imkanı verecek, Galataport İstanbul, 2020’nin mayıs ayında açılmaya hazırlanıyor. Doğuş Grubu ile Bilgili Holding’in ortaklaşa hayata geçirdiği Galataport İstanbul projesinin tanıtım toplantısı, Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Ferit Şahenk ve Bilgili Holding Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Bilgili’nin katılımıyla Galataport İstanbul’da gerçekleştirildi. Kaynak: Dünya

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti, %19,65 seviyesinden %19,63 seviyesine geriledi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 49,9 milyar TL ile 44 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı. Geri kalan 5,9 milyar TL ise %18,75 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

ABD ve Çin arasında ticaret gerilimini azaltıcı yönde açıklamalar gelmesiyle gelişmiş ülke tahvillerinin faizlerinde hafif yükseliş görülmekte. ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, ticaret gerilimiyle ilk başta 3 yılın en düşük seviyesine gerilemesi ardından dün gün içerisinde %1,44-%1,55 bandında hareket etti ve bugün sabah saatlerinde %1,52’lerde bulunuyor.

TL’deki dalgalanma ise 2 yıllık gösterge kağıdın faizini tekrar %17 seviyesine taşıdı. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi, günlük 76 baz puan yükselerek %17,01 seviyesine yükseldi. Benzer şekilde 10 yıllık tahvilin faizi de 28 baz puan yükselişle 16 Temmuz’dan bu yana en yüksek seviye olan %17 seviyesine yükseldi.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN