Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (22.07.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Haftaya başlarken Asya borsaları baskı altında. Cuma günü ekside kapatan ABD borsaları ise bu sabah vadelilerde yatay. Fed beklentileri fiyatlamalarda ağırlığını hissettirmeye devam ettirirken, temmuz ayı sonundaki toplantıda 50 baz puan indirim ihtimalinin azalması piyasada bir miktar baskıya yol açıyor. Diğer yandan, İran kaynaklı jeopolitik risklerin gündemde kalması piyasaları kısmen de olsa baskılayan diğer bir unsur. Petrol fiyatları bu sabah hafif artıda. Öte yandan, Dolar’ın güçlenmekte zorlandığı ortamda Gelişmekte Olan Ülke para birimleri ise bu sabah yatay seyrederlerken, geçen hafta pozitif ayrışan TL hafif baskı altında. Bu gelişmeler kapsamında, BIST100 endeksi haftaya bir miktar satıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Ancak, genel olarak Fed’den faiz indirim beklentilerinin ve Dolar’ın küresel çapta zayıf kalma ihtimalinin devam etmesi yurtdışı kaynaklı olası satışların sınırlı kalmasına yol açabilir. Halihazırda ülke risk primimizdeki iyileşme Cuma günü de devam etti. Bu hafta da S-400 konu başlıklı haber akışı yakından izlenmeye devam edilecekken, perşembe günkü TCMB faiz kararı önemli olacaktır.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN TIKLAYIN!

MAKROEKONOMİ

Yurtiçinde TCMB ve yurtdışında ECB faiz kararının takip edileceği haftaya başlıyoruz. İngiltere’de de yeni Başbakan bu hafta belli olacak. Küresel arenada ayrıca imalat ve hizmet PMI verileri ile ABD büyümesi ve Almanya IFO endeksi önemli olabilir. Teknoloji şirketleri başta olmak üzere Amazon ve Boeing gibi… şirketlerin karları açıklanmaya devam ediliyor. TCMB PPK kararından başka bu hafta Rusya ve Kolombiya Merkez Bankası faiz kararı da bulunuyor.

İran’ın Hürmüz Boğazı’nda biri İngiltere biri de Liberya bandıralı 2 petrol tankerini alıkoymasının ardından artan jeopolitik endişeler sonucu petrol fiyatlarındaki dalgalanma ile yeni haftaya başlıyoruz. Brent petrolün varil fiyatı, 63,3 dolar seviyesinde bulunuyor.

  • Anketlere göz attığımızda piyasa katılımcılarının, TCMB’den politika faizini ortalama 250 baz puanlık indirimle %24’den %21,50 seviyesine çekmesini beklediğini görüyoruz. Gerileyen yurtiçi enflasyon ve son dönemde değerlenen TL ile Fed, ECB, BOJ gibi gelişmiş ülke Merkez Bankalarının son dönemde parasal genişleme sinyalleri vermesinin TCMB’ye para politikasında alan tanıdığını görüyoruz. Küresel anlamda bir faiz indirim döngüsünün de egemen olduğunu görmekteyiz. Geçen hafta, Güney Kore, Endonezya ve Güney Afrika, politika faizlerini 25 baz puan düşürürken, Ukrayna ise politika faizini 50 baz puan düşürdü.
  • Bu hafta piyasalar ECB toplantısından çıkacak kararları ve İngiltere’nin yeni Başbakanı’nın kim olacağını öğrenecek. İngiltere’de parti içinde yapılan oylamalardan sonra eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson ile Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt finale kaldı. Partinin tüm delegelerinin oylarıyla seçilecek yeni lider 23 Temmuz’da açıklanacak iken favori adayın anlaşmasız Brexit yanlısı Johnson olduğu görülüyor.

Japonya ve Güney Kore arasında devam eden gerilim ise, Japonya’nın, Güney Kore’nin teknoloji sektörünü hedef alan kısıtlamalarıyla artarken, son olarak Japonya Dışişleri Bakanlığı, Güney Kore’yi en kısa zamanda duruma bir çözüm bulunması konusunda uyardı ve protesto amacıyla büyükelçisini geri çağırdı.

Geçtiğimiz cuma günü açıklanan temmuz ayına ilişkin TCMB Beklenti Anketinde, genel olarak son dönemde TL’de gözlemlediğimiz değerlenme eğiliminin olumlu yansımalarını gözlemledik.

  • Anket katılımcıları, dolar karşısında değerlenen TL ile birlikte enflasyon beklentilerini iyileştirmeyi sürdürüyor.
  • G-20 Zirvesi’nden hemen önce 5,80 seviyesine yakın olan USD/TL kuru, bu hafta 5,60 seviyesine kadar gevşedi. Bu görüntü ışığında yıl sonu kur beklentileri de bir önceki anket dönemine göre iyileşmiş durumda.
  • Anket katılımcıları, bu haftaki PPK toplantısından ortalamada 257 baz puan faiz indirimi bekliyorlar. Reuters, Foreks ve Bloomberg’teki beklentiler de 250 baz puan civarında şekilleniyor.
  • Bu yıl sonu büyüme beklentisi anket katılımcılarınca ılımlı bir şekilde negatif büyümeye çekilmiş durumda.

Yurtiçi tarafta izlenecek diğer önemli veriler ise, salı günü temmuz ayına ilişkin Tüketici Güven Endeksi ve perşembe günü temmuz ayına ilişkin Kapasite Kullanım Oranı ve Reel Sektör Güven Endeksi verileri olacak.
Yurtdışı tarafta veri takviminde bu hafta,

  • Bugün, Chicago Fed Ulusal Aktivite Endeksi ve BOJ Başkanı Haruhiko Kuroda’nın konuşması takip edilecek.
  • Salı günü, ABD Richmond Fed İmalat Sanayi Endeksi ve Macaristan Merkez Bankası Faiz Kararı açıklanacak.
  • Çarşamba günü, Japonya, Almanya, Fransa, Euro Bölgesi ve ABD imalat ve hizmet PMI’lar, ABD’de yeni konut satışları takip edilecek.
  • Perşembe günü, Almanya IFO İş Dünyası Güven Endeksi, ABD’de dayanıklı tüketim malları siparişleri, ECB Faiz Kararı ve ECB Başkanı Mario Draghi’nin konuşması izlenecek.

Cuma günü ise ABD’de ikinci çeyreğe ilişkin GSYH büyümesi, Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) Fiyat Endeksi, Rusya ve Kolombiya Merkez Bankası faiz kararı takip edilecek.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Karsan (KARSN, Nötr): Yıllık izin ve planlı bakım faaliyetleri nedeniyle; 29 Temmuz 2019 tarihinden itibaren üretime ara verilecek olan Hasanağa Organize Sanayi Bölgesindeki Fabrikada Kurban Bayramı sonrası 15 Ağustos 2019 tarihinde, 5 Ağustos 2019 tarihinden itibaren üretime ara verilecek olan Bursa Organize Sanayi Bölgesindeki Fabrikada ise 19 Ağustos 2019 tarihinde üretime başlanacaktır.

Vakıfbank (VAKBN, Nötr): 168 gün vadeli 200mn TL nominal değerli Vakıfbank finansman bonoları ihraç ve halka arz edilecek olup Vakıfbank Finansman Bonolarının ihraç ve halka arzına ilişkin talep toplama işlemi 22-23-24 Temmuz 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Söz konusu bonolara, 200mn TL nominal olan halka arz büyüklüğünden fazla talep gelmesi durumunda toplam halka arz miktarı 300mn TL nominal tutara yükseltilebilecektir.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Derimod Konfeksiyon Ayakkabı Deri Sanayi ve Ticaret (DERIM): Şirket, 27mn TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, 5,4mn TL olan çıkarılmış sermayesinin tamamı nakden karşılanmak suretiyle 21,6mn TL nakit (bedelli) olarak %400 oranında artırılarak 27mn TL’ye çıkarılmasına karar vermiştir.

HANGİ HİSSE NE KADAR TEMETTÜ VERECEK? TIKLAYIN!

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %23,89 seviyesinde bulunuyor. Merkez Bankası piyasayı toplamda 77,2 milyar TL ile 69 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı.Geri kalan 8,2 milyar TL ise %23 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, Fed bölgesel başkanlarının açıklamalarıyla yön bulduğu bir haftayı geride bıraktı. New York Fed Başkanı Williams’ın sert faiz indirimi söyleminin, gelecek Fed toplantısındaki olası politika adımıyla ilgili olmadığının belirtilmesi ve St. Louis Fed Başkanı James Bullard’ın, 25 baz puanlık faiz indirimini uygun olduğunu ve şu anki durumun daha büyük faiz indirimi gerektirmediğini söylemesi, Fed’e yönelik 50 baz puanlık faiz indirim beklentilerini zayıflatarak, tahvil faizlerindeki aşağı yönlü kayışı sınırlıyor.

Yurtiçi tahvil piyasasında, Türkiye CDS primindeki ılımlı seyir ve TL’nin görece güçlü seyriyle birlikte, haftalık bazda verim eğrisinin tüm vadelerinde belirgin düşüşler gözlendi. Bono ve tahvil piyasasındaki ralli havasıyla 2 yıllık gösterge kağıdın faizi haftalık bazda 129 baz puanlık düşüşle %17,68 seviyesine, 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise haftalık bazda 107 baz puanlık düşüşle %16,15 seviyesine geriledi.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin