Faizi ne kadar sallarsan salla, ekonomiye düşmez tek damla

FÖŞ Türkiye bütün kuramların-buna yerçekimi dahil (Bakınız Hezarfen Çelebi) sınandığı muhteşem, uçsuz bucaksız ve eşsiz bir laboratuardır. Mesela, tüm toplum aynı anda aynı sanrıyı görebilir mi (Toplu psikoz)? Bu soruyu klinik olarak sadece Türkiye’de cevaplayabilirsiniz, çünkü, EVET, 80 milyon vatandaş ABD-İsrail-İngiltere Kraliyeti’nin ortaklaşa bizim kuru manipüle ettiğine inanmıştır. Daha basit örnekleri de var. Mesela yeni model bir aracın fiili süratı, motor takati ve kazaya dayanıklılığı hem de maket değil, gerçek kişiler kullanılarak sadece Türkiye’de ölçülebilir.

Ama kuramları sınamak ve H0 hipotezlerini reddetmekte ustalaştığımız alan ekonomidir. Hadi ekonomi kuramını bir kenara bırakalım, çoğunlukla yanlış sonuçlar verir, ama yüzyıllardır yüzden fazla ülkede denenmiş, başarılı olmuş veya ülkeleri felakete sürüklemiş kuralları hiçe sayarak yaratılan “Ben yaptım oldu, sen kim oluyorsun da eleştiriyorsun, haddini bil!” ekolu yalnız Türkiye’de vardır. Binlerce defa University of Şikago’ya, Harvard Business School’a yazdım, yahu şu ülkeyi incelemeye alın, valla 100 nesil öğrenci eğitecek kadar “vaka analizi” çıkar.

İnandığımız daha doğrusu inanırmış gibi yaptığımız, ama inanmasak da emir büyük yerden geliyor diye harfiyen uyguladığımız bir Made in Turkey ekonomi kuramı ise “yüksek faizin enflasyona neden olmasıdır”. Hiç bir Odin’in kulu şu tarihe kadar nedenselliği şema olarak dahi ispatlayamamıştır, ama olsun. Sen Cumhurbaşkanı’ndan daha iyi mi bilican, lan, it? Al ananı da git.

Bu yüzden de 25 Temmuz günü Murat Uysal istemese de en az 300 baz puan faiz indirimiyle göreve siftah edecektir. Bu arada kendisine hem başarı hem de metanet dilerim. Hiç bir insanoğlu veya kızına bu zulüm yapılmaz. Faiz indirse, “hah işte, AKP’nin adamı!” diyecekler. İndirmese Çetinkaya’nın yanına yollayacaklar. Bu arada Sayın Çetinkaya’ya şerefli bir bürokrat nasıl kanunsuz emirle başeder ve edemediği noktada şapkasını alır gider, bize hatırlattığı için minnet borçluyum. Kariyeri esnasında çok dalga geçtim, eleştirdim, hepsini geri alıp özür diliyorum. Yiğit savaşta belli olurmuş. Açık söyleyeyim, benim gösteremeyeceğim cesareti göstermiştir.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin