Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (19.07.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Haftanın son işlem gününde ABD vadelileri ile birlikte Asya borsalarında alıcılı bir görüntü var. Fed bölgesel başkanlarından gelen güvercin yorumların ardından Fed’in bu ay sonundaki toplantısında 50 baz puanlık faiz indirim ihtimalinin %40’a kadar çıkması, pozitif görüntünün arkasındaki ana sebep. ABD on yıllık tahvil faizi de %2,04’e kadar geriledi. Yurtiçindeki fiyatlamalara baktığımızda, dün seans kapandıktan sonra Trump’ın açıklamalarıyla TL %1,2’ye yakın değer kazandı. 5,61’li seviyelere kadar gerileyen Dolar / TL, günü 5,62 seviyesinden kapattı. Trump, Türkiye konusunda Obama yönetiminin hata yaptığını vurgulayarak, “Türkiye’ye yaptırım konusuna şu anda bakmadıklarını” dile getirdi. Bu sabah da S-400 konu başlıklı haber akışı takip edilmeye devam edilirken, kur şu dakikalarda 5,64 civarında hareket ediyor. Kurda bu sabah yaşanan bir miktar yükselişe karşın, risk iştahındaki pozitif görüntünün de etkisiyle BIST100 endeksi güne %1’e yakın alıcılı bir görüntüyle başlayabilir.

MAKROEKONOMİ

Trump’ın açıklamalarıyla dolar karşısında değerlenmeyi sürdüren TL ile güne başlıyoruz. USD/TL kuru, 5,64 seviyelerinde seyretmekte. Yurtdışında ise özellikle New York Fed Başkanı başta olmak üzere Fed bölgesel başkanlarından gelen güvercin yorumların, Fed’in bu ay sonundaki toplantısında 50 baz puanlık faiz indirimi yapma olasılığını yükselttiğini görüyoruz. Bunun yanında, ekonomilerindeki kırılganlıkları hafifletmek için diğer gelişmiş ve GOÜ Merkez Bankalarında faiz indirimlerini sürdürdüklerini görmekteyiz. Jeopolitik tarafta ise Trump, Hürmüz Boğazı’nda ABD Deniz Kuvvetlerine ait bir savaş gemisinin güvenliğini tehdit eden İran’a ait bir insansız hava aracını düşürdüklerini söyledi. Hem bu gelişme hem de Fed’den artan faiz indirimi miktarı beklentisi sonrası altın ons başına USD 1.450 seviyesini aştı.

  • Dün Merkez Bankalarından faiz indirimi haberlerinin ardı ardına geldiği bir gündü. Güney Kore Merkez Bankası’nın ardından, Endonezya Merkez Bankası da politika faizinde indirime gitti. İki yıldan bu yana ilk kez faiz indiren Endonezya Merkez Bankası, politika faizini %6,00’dan %5,75’e çekti. Güney Afrika Merkez Bankası da, faiz oranını beklenildiği gibi %6,75’ten %6,50’ye indirdi. Ukrayna Merkez Bankası da, faiz oranını %17,50’den %17,00’ye çekti.

Veri takvimi bugün genel olarak sakin.

TSİ 17’de ABD’de temmuz ayına ilişkin Michigan Üniversitesi Güven Endeksi açıklanacak. Tüketici davranışlarını ve beklentilerini daha iyi yorumlayabilmek için izlenen Michigan Üniversitesi güven endeksi, haziranda 98,2 seviyesinde gerçekleşmişti. Endeksin, temmuzda ise hafif yükselişle 98,5 seviyesinde gerçekleşmesi beklenmekte.

Bugün ayrıca TSİ 18.05’de St. Louis Fed Başkanı James Bullard’in ve Boston Fed Başkanı Eric Resengren’in konuşmaları, Fed’in para politikasına yönelik sinyalleri bakımından piyasalar tarafından takip edilecek. TSİ 23.30’da BOJ Başkanı Haruhiko Kuroda’nın konuşması da izlenecek.

Yurtiçi tarafta ise, TSİ 14.30’da TCMB’nin temmuz ayına ilişkin beklenti anketinin sonuçları açıklanacak. TL’deki değerlenme eğilimi ve petrol fiyatlarındaki ılımlı seviyelerin sürmesiyle enflasyon beklentilerinde iyileşmenin devam ettiğini gözlemleyebiliriz. Anket katılımcıları, beklentilerden iyi gelen sanayi üretim verisi ardından büyüme tahminlerinde aşağı yönlü revizeyi sınırlı tutabilir. Gerek turizm gelirlerindeki canlı seyir gerekse iktisadi faaliyetteki zayıf görünümle cari açık beklentilerinde aşağı yönlü revizenin de sınırlı da olsa sürdüğünü görebiliriz.

TCMB’nin haziran ayındaki anketinde, anket katılımcılarının 2019 yıl sonu TÜFE beklentisi %16,68’den %15,85’e gerilemişti. Anket sonuçlarına göre cari yıl sonu dolar/TL kuru beklentisi 6,43’ten 6,30 seviyesine gerilemişti. Cari açık beklentisi ise 2019 yılı için önceki anket döneminde kaydedilen 14,7 milyar dolardan 10,6 milyar dolara düşmüştü. GSYH’da ise 2019 yılı büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde %0,3 iken, haziran ayı anket döneminde %0,04 olmuştu.

ŞİRKET HABERLERİ

Bim Mağazalar (BIMAS, Nötr): SPK, haftalık bülteninde yapılan duyuruda BİM’in 303,6mn TL olan mevcut sermayesini %100 bedelsiz artırarak 607,2mn TL’ye çıkarılmasına izin verdi.

Kardemir (KRDMD, Nötr): Kardemir Genel Müdürü Dr. Hüseyin Soykan, üretimi 3.5mn tona ulaştıracak son adımın yeni bir yüksek fırın yapımı ve kalan son konverterin 120 tona çıkarılması olduğunu, bu yıl içerisinde planlamasını yapacaklarını söyledi. (Kaynak: Foreks)

Türk Hava Yolları (THYAO, Nötr): THY Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre, turizm merkezlerinden Bali’ye direkt seferlere başlandı. Uçuşlar haftada 7 frekans olarak icra edilecek.

SEKTÖR HABERLERİ

Demir Çelik: Türkiye’nin ham çelik üretimi, Haziran ayında 2018 yılının aynı ayına kıyasla %11, Mayıs 2019’a kıyasla ise, %12 oranında düşüşle 2,7mn ton seviyesinde gerçekleşti. Haziran ayında elektrik ark ocaklı tesislerin üretimi, geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla %10,1, entegre tesislerin üretimleri ise %13 oranında azaldı. Türkiye’nin toplam ham çelik üretimi, 2019 yılının ilk yarısında %10,1 oranında düşüşle, geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki 18,9mn tondan 17mn tona geriledi. Söz konusu dönemde, elektrik ark ocaklı tesisler %12,8 oranında azalışla 11,4mn ton; entegre tesisler ise, %4,1 oranında düşüşle 5,6mn ton ham çelik üretimi yaptı. Ocak-Haziran döneminde Türkiye’nin kütük üretimi %18 oranında düşüşle, 2018 yılının aynı dönemindeki 12,7mn tondan 10,4mn tona gerilerken, slab üretimi, %5,7 seviyesinde artışla, 6,2mn tondan 6,6mn tona yükseldi. Kaynak: TÇÜD

Eximbank: Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan “Eximbank’ın 2019 yılı sonu itibarıyla ihracatçılara 48,4 milyar USD finansman desteği vermesini hedefliyoruz. Bu rakamın da ihracatın %27’sinin finansmanını sağlayacağını öngörüyoruz.” dedi.

Harç Düzenlemesi: Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan konuya ilişkin Cumhurbaşkanı kararına göre, Yurt dışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonu maktu harç tutarı 500 TL’den 1,500 TL’ye çıkarıldı.

Otomotiv: Ürdün’ün başkenti Amman’da, trafik yükünü azaltmak ve toplu taşıma sistemini iyileştirmek amacıyla ilk aşamasında Türk üretimi otobüslerin yer aldığı “Otobüs Amman” projesi hayata geçirildi. Türk üretimi 135 otobüsün yer aldığı projenin ilk aşaması, Ürdün-Türk şirketleri tarafından yürütülüyor. (Kaynak: AA)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Kron Telekomünikasyon (KRONT): Şirket artan kalifiye personel ihtiyacını gidermek ve insan kaynağı çeşitliliğini arttırarak, farklı kaynaklara ulaşabilmek için Ar-Ge Merkezi olarak İzmir’de bir şube açılması için hazırlıklar yapılmasına karar verildiğini duyurmuştur.

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %23,86 seviyesinden %23,89 seviyesine yükseldi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 72 milyar TL ile 64 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı.Geri kalan 8 milyar TL ise %23 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

New York Fed Başkanının güvercin yorumları ardından %2,02 seviyesine kadar gevşeyen ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, şu sıralarda %2,04 seviyelerinde bulunuyor.

Türkiye ve ABD arasındaki olumlu diplomatik havanın sürmesinin yanı sıra gelecek haftaki TCMB PPK toplantısında faiz indiriminin fiyatlanmaya devam edilmesiyle verim eğrisinin özellikle kısa tarafındaki faizlerde düşüşün belirginleştiği görüldü. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda 100 baz puanlık düşüşle %17,76 seviyesine, 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise günlük bazda 6 baz puanlık sınırlı düşüşle %16,74 seviyesine geriledi.