Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (03.10.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Diğer ekonomilere göre iyi duran ABD’den bu hafta gelen zayıf veriler risk iştahı üzerinde dün de baskı yaptı. Dün %2’ye yakın düşüş gösteren ABD borsalarını takiben Asya’da da bu sabah satıcılı bir görüntü var. ABD vadelileri ise hafif artıda seyrediyorlar. Verilerin piyasa üzerinde belirleyici olduğu ortamda bugün ABD’de ISM hizmet ve fabrika siparişleri ile Euro Bölgesi hizmet PMI verileri yakından izlenecektir. Yarın ise ABD’de tarım dışı istihdam verisi var. Söz konusu verilere kadar küresel borsalarda temkinli mod devam edebilir ki ABD’nin 7,5 milyar dolarlık AB ürününe %10-25 arasında ek gümrük vergileri uygulayacağına yönelik bu sabahki haber akışı piyasalarda olası toparlanmayı sınırlayabilir. Öte yandan, küresel büyüme endişeleriyle birlikte Fed’den faiz indirim beklentilerinin arttığı ortamda dün Gelişmekte Olan Ülke para birimleri görece olumlu bir görüntü sergilediler. Dün 5,76 seviyesine kadar yükselen Dolar / TL de günü 5,70 seviyesinden kapattı. Bu sabah ise TL hafif baskı altındayken, BIST100 endeksi güne yatay bir görüntüyle başlayabilir. Dün risk iştahındaki belirgin zayıflığa karşın 103,3bin civarındaki desteğinden tutunan endeks pozitif ayrıştı. Bu hareket, cuma günkü sert yükselişin ardından yaşanan düşüşün kar satışı olabileceğine işaret ediyor. Endeks bu seviyenin üzerinde tutunmaya devam edebilir. Bu seviyenin altındaki bir kalıcılıkta geri çekilmeler bir miktar belirginleşse de destek seviyelerinden alım görülebilir. Bu sabah yurtiçinde eylül ayı enflasyonu takip edilecektir. Beklenti yıllık enflasyonun tek haneye inmesi yönündeyken, beklentilerden önemli bir sapma gözlenmedikçe verinin piyasa etkisi nötr olabilir.

BU 3’LÜ İLE İSTEDİĞİNİZ ANALİZİ “ÜCRETSİZ” YAPABİLİR, YATIRIMDA BAŞARIYI YAKALAYABİLİRSİNİZ!

MAKROEKONOMİ

Dün Avrupa borsalarında -%3, ABD borsalarında -%2’ye varan düşüş ardından Asya borsalarında bugün gerek büyüme endişeleri gerekse ABD’nin Avrupa’ya yönelik ticaret savaşını genişletmesiyle %1-2 aralığında satış görüyoruz. Çin ve Güney Kore bugün kapalı. Hong Kong’da göstericinin vurulması ardından ise artan tansiyon sürüyor. Petrol fiyatları, küresel büyümeye yönelik endişeler ve ABD ham petrol stoklarındaki artışla iki ayın en düşüğünde 57,7 dolar seviyesinde, altın fiyatları ons başına USD 1.500 seviyelerinde salınıyor. Yurtiçinde ise kur 5,70 seviyelerinde bulunurken, bugün eylül enflasyon rakamlarını izleyeceğiz.

Zayıf ABD PMI verisi ardından ADP özel sektör istihdamın da beklentiler altında kalması sonrası ABD-Çin ticaret savaşının ABD ekonomisini yavaşlattığına dair beklentiler güçleniyor. Dolayısıyla yarınki tarım dışı istihdam öncesi ABD odaklı veri takvimi özellikle takip ediliyor. Özetle, son veriler imalat sanayi tarafındaki zayıflamanın tüketiciler tarafına da yansımaya başladığını gösteriyor ve Fed’den bu ayki toplantısında faiz indirim beklentilerini artırıyor. Hafta başında Fed’in bu ayki toplantıda 25 baz puanlık faiz indirimine gitmesi %39’larda iken, şimdilerde %75’lere yükselmiş durumda.

  • ABD’de özel sektör ADP istihdamı eylül ayında 140 bin kişi artması beklenirken, 135 bin kişi ile hazirandan bu yana en yavaş artışını gösterdi.
  • ABD New York bölgesinde iş dünyası görünümünü ölçen New York ISM verisi de 40 ayın en düşük seviyesine indi.
  • Dünya Ticaret Örgütü ABD’nin, Airbus’a sağlanan yasa dışı desteklemelerden ötürü AB ürünlerine yıllık 7,5 milyar dolarlık ilave gümrük vergileri uygulamasına onay verdi.

Bugün ABD’de ISM hizmet ve fabrika siparişleri ile Euro Bölgesi hizmet PMI verileri öne çıkıyor. Euro Bölgesi’nde ağustos ayına ilişkin perakende satışlar da diğer önemli bir veri. Ayrıca bugün ABD’de ağustos ayına ilişkin dayanıklı tüketim malları siparişleri de izlenecek.

Ayrıca bugün TSİ 10.45’de ECB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos’un, TSİ ECB Yönetim Konseyi Üyesi Olli Rehn’in, TSİ 10.45’de Chicago Fed Başkanı Charles Evans’ın, TSİ 16.45’de ve TSİ 19.10’da Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester’ın, TSİ 20’de Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan’ın ve TSİ 15.30’da ise Fed’in Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Randal Quarles’in konuşmaları izlenecek.

Yurtiçinde eylül ayı enflasyonu bugün TSİ 10’da paylaşılacak. Eylül ve ekim aylarında geçtiğimiz seneki yüksek baz etkisinin olumlu yansımasını göreceğiz. TL’deki istikrarlı görünümün desteğiyle aylık enflasyonun %1,3 gerçekleşerek, yıllık enflasyonun %15’ten %9,6’ya gerilemesi beklenmekte.

  • Enflasyon verisi öncesi takip etmeye aşina olduğumuz İstanbul’da perakende fiyatlar, eylülde aylık %1,11 arttı. Ulaştırma ve haberleşme harcamalarında aylık %7,95’lik artışın başı çektiği görüldü. Kültür, eğitim ve eğlence harcamalarında aylık %4,87, gıda harcamalarında aylık %0,3 ile Ankara gıda enflasyonu ile uyumlu ve zayıf bir artış görüldü. Neticede aylık %1,3 artış olan eylül ayı enflasyon beklentisinden, daha iyi bir İstanbul enflasyonu gördük.
  • Özetle eylül ayında gıda fiyatlarında ılımlı seyrin devam edeceğini, bununla birlikte şehir içi ulaşım kalemi kaynaklı ulaşım hizmetlerindeki artışın, doğalgaz ve petrol fiyatlarındaki ayarlama ile enerji kaleminde ve tütün ürünlerindeki fiyat düzenlemesinin eylül ayına yansıyacağını düşünmekteyiz. Yıl sonuna ilişkin enflasyon tahminlerinin ise bugünkü veriden sonra aşağı çekildiğine şahit olabiliriz.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA EKRANI İÇİN HEMEN TIKLAYIN!

ŞİRKET HABERLERİ

Hektaş (HEKTS, Nötr): Şirket’in 75,9mn TL olan çıkarılmış sermayesinin tamamı  nakden olmak üzere 151,7mn TL artışla 227,6mn TL’ye çıkarılması nedeniyle ihraç edilecek 151,7mn TL  nominal değerli payların halka arzına ilişkin hazırlanan izahname 02.10.2019 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu onayına sunulmuş olup, Sermaye Piyasası Kurulu’nca henüz onaylanmamıştır.

Tat Gıda (TATGD, Nötr): Pastavilla, Kartal, Lunch & Dinner markalarının Durum Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye devrine Rekabet Kurumu tarafından izin verilmesini takiben devir işlemleri tamamlanarak makarna ve unlu mamuller iş kolundaki faaliyetleri sonlandırılmıştır.

Türk Telekom (TTKOM, Nötr): Şirket tarafından vadesi en fazla 5 yıla kadar olmak üzere toplam 1milyar TL tutarını aşmayacak şekilde borçlanma aracı ihracının/ihraçlarının gerçekleştirilmesi kapsamında Sermaye Piyasası Kurulu’na borçlanma aracı ihracı başvurusu yapılmasını kararlaştırmıştır. Bu karar kapsamında Sermaye Piyasası Kurulu’na gerekli izin başvurusu dün yapılmıştır.

2020’DE YÜKSEK TEMETTÜ ÖDEMESİ BEKLENEN ŞİRKETLER İÇİN TIKLAYIN!

SEKTÖR HABERLERİ

Akaryakıt: Motorinin litre fiyatında 14 kuruş indirim yapıldı. İndirimin 7 kuruşluk kısmı pompa fiyatlarına yansıyacak.

Kimya: İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) verilerine göre Türk kimya sektörünün ihracatı eylülde 1,65 milyar dolara ulaşırken, yılın 9 aylık bölümündeki ihracat 15 milyar doları aştı. İKMİB’in açıklamasına göre, eylülde ihracatını geçen yılın aynı dönemine göre %8,1 artırarak 1,65 milyar dolara ulaştıran kimya sektörü, sektör bazında ikinci sıradaki yerini korudu. Sektörün 9 aylık ihracatı ise 15 milyar doları aştı.

Otomotiv: 2019 yılı Eylül ayı otomobil ve hafif ticari araç pazarı 41.992 adet oldu. 23.028 adet olan 2018 yılı Eylül ayı otomobil ve hafif ticari araç pazar toplamına göre satışlar %82,35 oranında arttı. 2019 yılı dokuz aylık dönemde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %39,3 azalarak 281.309 adet olarak gerçekleşti. 2018 yılı dokuz aylık döneminde 463.456 adet toplam pazar gerçekleşmişti.

Ayrıca, Türkiye’de araç fabrikası kurmayı değerlendiren Volkswagen, Manisa merkezli olarak Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ’yi kurdu. Volkswagen Türkiye’de üretim tesisi için nihai görüşmeler yürüttüğünü geçen hafta açıkladı, ancak henüz fabrikayı nereye kurmayı karar verdiğini açıklamadı. Ticaret sicil gazetesinde dün yayımlanan 27 Eylül tarihli tescil belgesine göre, Volkswagen tarafından kurulan şirketin sermayesi 943,5mn TL olurken; faaliyet amacı “otomobil, kamyon ve her nevi motorlu araç ve nakil vasıtalarının tasarımı, imalatı… satışı, ithalatı ve ihracı” olarak belirlendi.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

FAİZ PİYASALARI

Merkez Bankası’nın ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %16,32 seviyesinden %16,45 seviyesine yükseldi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 37,8 milyar TL ile 36 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı. Geri kalan 1,8 milyar TL ise %15,5 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

ABD 2 yıllık tahvil faizleri, zayıf ABD verilerinin bu ayki Fed toplantısında Fed’i faiz indirmeye zorlayabileceği beklentisiyle iki yılın en düşük seviyelerine yakın seyrediyor. ABD 10 yıllıkların faizi de %1,60 seviyesinin altına sarkmış durumda.

12 Eylül’den bu yana ilk kez 5,75 seviyesinin üzerini gören USD/TL kurunun bu seviyelerde kalıcı olmaması ile birlikte tahvil piyasasında dün anlamlı bir değişim gözlenmedi. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda 1 baz puanlık sınırlı düşüşle %14,14 seviyesine gerilerken, 5 yıllık gösterge kağıdın faizi %13,99 seviyesinde yatay kaldı. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise günlük bazda 6 baz puanlık artışla %13,80 seviyesine yükseldi.

FİNNET 2000 İLE “ÜCRETSİZ” HİSSE ANALİZİ YAPMAK İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin