Borsa İstanbul yükseliş trendinde %3 yükseldi, peki USDTRY ve EURTRY nasıl tepki verebilir?

Borsa İstanbul, Türk Lirası: Asya aslanlarına karşı

Uluslararası piyasalardan fırsat bularak Bist kendi yönünü ve trendini yukarı çekti. Daha önce bahsettiğimiz “Uzak Doğu piyasalarından eksiği olmayan Borsa İstanbul” yorumumuz Asya aslanları ile yarışır seviyede sıçrama gerçekleştirdi. Bunun yanında Türk lirası yabancı para birimlerine karşı sakin bir çizgide ilerledi.

Piyasalar için Trump’ın bir sonraki seçimde başkanlık görevini kazanamaması

Başkan Trump ve liberal demokrat çatışması devam ediyor. Başkan Trump kendi kabinesinde de önemli pozisyonlardan liderlere karşı “karalama” kampanyası açmış durumda olduğu iddia ediliyor. Bazı eleştirmenler Başkan suçlamalarının ekonomi için gerçekten iyi olabileceğine inanıyor. Daha fazla eleştirmen, politik belirsizliğin ekonomi için yeni norm olduğuna inanıyor gibi görünüyor. Fakat, ABD başkanının tekrar seçilememesi piyasalarda endeks üzerine yansımaya başlayacak.

ABD ve dev şirket General Motors: ABD doları düşer, Türk lirası yükselir

General Motors Pazartesi günü üçüncü grev haftasında başlayacak ve şirketin ABD’deki üretimini alt üst edecek. 50.000’e yakın sendika işçisi hala grevde. Sendika G.M.’den daha iyi maaş, durdurulan üretim yerlerinin yeniden açılması ve tecrübeli çalışanlar ile yeni işçilere aynı ücreti ödemesini istiyor. Ancak bu istekler, G.M ‘in yeni tesisler ve yetenekler gerektirebilecek elektrikli araçlara yönelik olan büyük değişimine tam olarak uymuyor. Buna rağmen, uzlaştırıcılara göre, anlaşmazlığın sona ermesi mümkün. ABD dolarında hassas bir detay General Motors ‘un haftalarca üretim yapamaması gelişmekte olan ülke para birimlerine olumlu yansıyacaktır.

ABD ‘nin karmaşık siyaseti ve Brexit mukayesesi

Amerikan siyasetindeki şu anki drama ile karşılaştırıldığında, Brexit karmaşası neredeyse utanç verici görünüyor. İngiltere Yüksek Mahkemesi, Boris Johnson’ın Brexit’in son karar tarihine kadar Meclis’i askıya alma kararının yasadışı olduğuna ve Johnson’ın yetkilerini aştığına karar verdi. Parlamento oturuma döndüğünde, Johnson’ın kararının bastırılması ve 31 Ekim tarihine kadar bir erteleme yapması için çağrıda bulundu. Her zamanki gibi, ileriye yönelik net bir yol yok, Brexit’in hiç bitmeyen bir belirsizlik olması muhtemel ve bu belirsizlik ülke ekonomisine zarar vermeye devam ediyor. İngiltere Merkez Bankası, faiz oranlarının düşürülmesi gerektiğine dikkat çektiği için sterlin değeri geçen hafta Perşembe günü daha da düştü.

Euro, ABD Doları karşısında iki yılın en düşük seviyesine düştü. Ancak, seansın sonuna doğru Hazine getirilerinde ki düşüş ABD Doları’nın değer kaybetmesine neden oldu ve Euro kısa vadeli bir toparlanma geçirdi. Bazı yatırımcılar bu karşı yükselişi başarılı bir teknik destek seviyesi testine bağladı.

ABD Hazinesi, Trump yönetiminin, ABD yatırımcılarının portföyünün, Çin ‘e para akışını sınırlamanın yollarını tartıştığı rapordan bir gün sonra Çinli şirketlerin ABD borsalarında işlem yapmalarını engelleme planlarının ‘henüz’ söz  konusu olmadığını açıkladı. Bu açıklama, Beyaz Saray’ın bir harekete karar vermediğini ve portföy bazında ticaret savaşı cephesi yönündeki tartışmaları ortaya çıkardı.

Aramco ‘nun vurulması ve yeni dünya düzeni

ABD şu anda petrol rezervi konusunda en agresif ülke. Aramco ‘nun patlaması en çok ABD ve İran ‘a yaradı. Fakat ABD ‘nin İran ‘a artan ambargosu düşünülünce ve Çin ‘in  İran ‘dan petrol alımı yapan şirketlere sınırlamalar getirilmesi akla gelince, uzun vadede ABD kazanmıştır.

Grafik, TradingView ‘den sağlanmaktadır

Bununla birlikte, BİST 100 grafiğinden destekli bir yükseliş gözlemledik.  %3.15 ‘lik bir yükseliş ile çıkış trendine giren Borsa İstanbul 100 endeksi ilk destek seviyeleri olarak 102.360 ve 103.450 puanlarını temel aldı.

Doğrusal regresyonun bir önceki yükseliş trendine oranla düşüş bulduğunu ve endeks puan aralığının 101.155 – 103.200 önemli olduğu belirtilebilir. Al ve tut seviyesinde 99100 seviyesi ise kritik nokta olarak bulunmaktadır. Bu bir satış dalgasına ve nedensel ilişkisel olarak büyük bir kademe boşluğuna ve sat sinyaline dönüşebilir. Fakat haftanın ilk 3 günü olumlu bir performans bekliyoruz.

RSI ve Eliot dalga osilatörü tavana yönelimde ve al ve tut sinyalini yenilemektedir. Hareketli ortalamalar rating ‘i ise yükseliş trendinin belirli aralıkta devam ettiği sürece güven ve anlamlı farklılık sağladığını belirtmektedir.

Grafik, TradingView ‘den sağlanmaktadır

Grafikten anlaşılabildiği gibi USD/TRY çiftinin şu andaki 5.6686 – 5.7202 bandından aşağı yönlü hafif bir düşüş trendine girdiği gözlemlenmektedir. Teknik olarak osilatörler istenen sıklıkta boşluk doldurmadı ve belirli bir al/sat yapan yatırımcı kesimi güne yön verdi.  Stoch RSI net bir stabilitede devam etmektedir. Risk skalası ve kazanç çizgisi aşağı yönlü olup haftanın ilk iki günü düşüşün 5.6072 ve 5.6382 destek noktalarını test edeceği gözlemlenebilir. ABD doları formasyonu ve trendi negatif işareti ve haftalık sat sinyali tezini desteklemektedir. Fakat aylık olarak tut sinyali devam etmekte olup, 5.6072 fiyatının aşağısı al fırsatı sağlayacaktır.

Grafik, TradingView ‘den sağlanmaktadır

Euro grafikten anlaşılacağı gibi giderek daralan bir çizgide ve stabil momentum destekli olarak dalgalı bir piyasada sağlam bir aralığa kendini yerleştirdi. Mum formasyonları fitiller halen çok sığ ve hacim olarak anlamlı farklılık oluşmadı. 6.19 üzeri kapanışlar çıkış trendini 6.41 ‘e kadar güçlendirecektir. 6.50 direnci ise piyasalardan ve Euro bölgesinden gelecek istihdam rakamlarına bağlı. RSI ve Aroon osilatörlerini pek destekleyen bir sinyal bulunmamakta olup seans içi 6.10 ve aşağısında art arda kapanışlar netliği düşürüp volatiliteyi arttırabilir. Hacmin de destek sağlayamaması durumunda tepki alışı da olmazsa sıcak para çıkışı gerçekleşebilir ve sonraki destek seviyesi olan 6.02 – 6. 04 aralığı gündeme gelebilir.

Forex takipçi, TradingView ‘den sağlanmaktadır

Sonuç itibariyle, bu hafta BIST100 ‘ün %3.15 ‘lik hızlı yükselmesi ve 105.152 ‘den kapatması sıcak para ve risk iştahı kapılarını açmıştır. Bazı analistlere göre belirsizliğin norm olduğu piyasada dalgalı piyasalar daha çok kar getirmeye başlamıştır. Majör para birimleri değer kaybetmekte olup gelişen para birimleri ve borsa endeksleri yükselmeye başlamıştır. Yatırımcılar Suriye ‘de terör gruplarına karşı güvenli bölgeyi ve Avrupa ‘dan gelecek ekonomiye dair verileri kıyaslayarak tut ve al pozisyonlarını koruyabilirler. Bu hafta gelecek olumlu veriler ile yükseliş rallisi devam edebilecektir.

Okan ÖZDEMİR