Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (31.05.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Toparlanan risk iştahı ile güne başlıyoruz. Katalizör: İtalya’da  siyasilerin ortamı yumuşatmaya yönelik açıklamaları ve siyasi belirsizlikle ilgili fiyatlamaların aşırı olduğuna yönelik genel kanı. İtalya varlıkları dün değer kazanırlarken, ERUUSD paritesi dün 1,1670 seviyesine kadar yükseldi. Bir önceki gün kapanışı 1,1540 idi. Riskler devam etse de piyasanın şu aşamada sert fiyatlamaları geride bıraktığı söylenebilir. Dün artıda kapatan ABD borsalarını takiben Asya’da da alıcılı bir görüntü var. Küresel çaptaki olumlu görüntüye bağlı olarak da  BIST100 endeksi güne pozitif bir görüntüyle başlayabilir. Diğer taraftan Merkez Bankası’nın yapıcı hamleleriyle Türk Lirası pozitif ayrışma devam ederken, TL dün sepet bazında (1USD 1 EUR ortalaması) %1,3 değer kazandı. Dolar / TL de dün 4,45’in altına sarktı. Ülke risk primimizde de (5 yıllık CDS) kısmi iyileşme devam etmekte. Beklentimizin aksine dün satışla karşılaşan endeks ise, küresel olumlu risk ortamı ve doğru fiyatlandığını düşündüğümüz kur, tahvil, CDS’e ayak uydurarak toparlanma çabaları gösterebilir.  Veri tarafında Bugün Çin’den beklentilerden iyi gelen verilerin, Çin borsalarına ilave destek verdiği söylenebilir. ABD – Çin arasındaki ticari endişelerin tekrar gündeme gelmesine rağmen verilerin etkisi baskın olmuş gözüküyor. Bu kapsamda bugün ABD’de açıklanacak ve FED’in yakından izlediği  PCE enflasyonu (çekirdek aylık beklenti %0,1, yıllık %1,8) piyasanın odağında olabilir. Bu veri dışında Avrupa Bölgesi enflasyonu da ayrıca takip edilecektir.

MAKROEKONOMİ

TSİ 10’da açıklanacak olan dış ticaret dengesi bugünün yurtiçinde öne çıkan verilerinden. Mart ayında USD 5,86 milyar açık veren dış ticaretin Nisan ayında USD 6,7 milyar düzeyinde açık gerçekleştirmesi bekleniyor. TL’deki dalgalanma ardından önümüzdeki süreçte iç talep kaynaklı ithalat kısmının nispeten sınırlanmasını bekleyebiliriz. Bununla birlikte öncü göstergelerde ihracat siparişlerindeki güçlenmenin sürdüğünü görüyoruz. Mevsimsellikten arındırılmış gelecek 3 ay için ihracat sipariş miktarı, Şubat 2008’ten bu yana en yüksek seviyede.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın TSİ 11’de açıklayacağı Nisan ayı yabancı turist sayısı izlenecek. Turist sayısı Haziran 2017’den bu yana yıllık ortalama %36 artış göstermekte. Sektördeki iyileşmenin yaz aylarında daha da belirginleşmesi beklenmekte.

Mart ayında ziyaretçilerin dağılımına baktığımızda İran (toplam içerisindeki payı %18) ve Alman turistler (payı %10,3) başı çekmekte. Almanya’yı %7,8 ile Gürcistan takip etmekte. İngiltere’nin payı ise %3’lerde.

Bugün TCMB’nin Finansal istikrar raporunu açıklaması bekleniyor. Ayrıca bugün Hazine’nin iç borçlanma stratejisi de açıklanacak.

Almanya enflasyon verisinin beklentilerin üzerinde gerçekleşerek %2’ye yakın olan hedefi aşması ardından bölge genelinde enflasyonun Mayıs ayında nasıl bir seyir izlediğini takip edeceğiz. Almanya’da işsizlik oranı rekor düşük seviyelerine gerilese ve enflasyon hedefin üzerine çıksa da, bu siyasi karmaşa altında ECB’nin faiz artırım beklentilerini keskin olarak canlı tutacak bir unsur değil. Hem politik görünüm hem de bölgede birinci çeyrekte gözlenen yavaşlamanın ikinci çeyreğe taşınması 2019 yılında beklenen faiz artırım olasılığında baskı oluşturabilecek unsurlar. Öyle ki vadeli fiyatlamalara göre ECB’nin 2019 yılı Mart ayında %41 olan faiz artırma olasılığının, artan siyasi endişelerinin katkısıyla, enflasyona rağmen %15’e gerilediği görülüyor. TSİ 12’de açıklanacak Euro Bölgesi çekirdek enflasyonun yıllık %0,7 artıştan %1’e yükselmesi bekleniyor.

TSİ 15:30’da ABD kişisel gelirler ve harcamalar ile TSİ 16:45’te Chicago PMI açıklanacak. Chicago PMI verisinin Mayıs ayına ait diğer öncü göstergelerle uyumlu olarak güçlenmesi ve 57,6’tan 58,3’e yükselmesi bekleniyor. ABD büyümesi dün beklentilerden hafif aşağı yönlü revize edildi. Tüketim harcamaları ve stok yatırımların görece zayıf gerçekleşmesi büyümenin 0,1 puan aşağı revize edilerek birinci çeyrekte %2,2 açıklanmasına sebep oldu.

ŞİRKET HABERLERİ

Aselsan (ASELS): Aselsan’ın 140mn TL nominal değerli paylarının halka arzında talep toplama (31 Mayıs-1 Haziran 2018) bugün başlıyor. Halka arz fiyat aralığı 21,35TL-26,00TL aralığında belirlenmiş olup, halka arz edilecek payların %40’ı yurtdışı kurumsal yatırımcılara, %30’u yurtiçi kurumsal yatırımcılara, %29 yurtiçi bireysel yatırımcılara ve %1’i de Şirket çalışanlarına tahsis edilmiştir. İkincil halka arz nedeniyle geçici süreyle Borsa İstanbul’da işlemleri durdurulan Aselsan’ın hisselerinin, arzın tamamlanması ardından 7 Haziran’da tekrar işlem görmeye başlaması planlanıyor.

Mavi Giyim (MAVI, Pozitif): Mavi Giyim, 1 Şubat – 30 Nisan 2018 dönemine ait ilk çeyrek finansallarını açıkladı. Buna göre Şirket’in 1 Şubat – 30 Nisan 2018 dönemindeki ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %37,1 oranında artarak 23,3mn TL’ye yükselmiştir. Brüt kar ise aynı dönemler itibariyle %28,4 oranında artarak 267,3mn TL olarak gerçekleşmiştir. Şirket’in net kar ve brüt kar marjı bu dönem itibariyle %4 ve %50 olarak gerçekleşmiştir. Geçen yılına aynı döneminde bu oranlar sırasıyla %4 ve %49 idi.

Tekfen Holding (TKFEN, Öneri “EKLE”, Sınırlı Pozitif): Tekfen İnşaat, Azerbaycan Enerji Bakanlığı ile “Yenilenebilir Enerji Projelerinin Geliştirilmesi Konusunda Stratejik İşbirliği” niyet mektubunu imzaladı. Kaynak: BusinessHT

30 Nisan 2018 Tekfen Raporumuz için tıklayınız…

Trakya Cam (TRKCM, Nötr): Şirket, 1.130mn TL olan çıkarılmış sermayesini bedelsiz olarak 1.250mn TL’ye yükseltilmesine karar vermiştir.

Vakıf GYO (VKGYO, Sınılı Pozitif):  Gaziantep’te, Şireci – Acarsan İnşaat Sanayi ve Ticaret A. Ş. adına kayıtlı taşınmaz üzerinde, adı geçen firma tarafından geliştirilen, tüm izin ve ruhsatları alınarak inşasına başlanan ve tamamlanma oranı  %82 olan projeye mülkiyet edinme gayesi olmaksızın yatırım yapılması amacıyla, 3 yıl süreli hasılat paylaşımlı ortak girişim sözleşmesi imzalanmıştır.

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık: Bankacılık sektörü Nisan ayı net dönem karı, bir önceki ay yaşanan yüksek artışın ardından %14 oranında gerileyerek 4,8milyar TL olmuştur. Nisan ayında net faiz gelirleri %6 oranında gerileyerek 10,7milyar TL olmuştur. Mart ayında, net ücret ve komisyon gelirleri de ilk çeyrek sonu olmasının da etkisiyle %22 gibi yüksek bir oranda artmıştı. Nisan ayında ise %10 oranında gerileyerek karın düşmesine katkı yaparken,  diğer faaliyet gelirlerindeki düşüş karın gerilemesinde etken olan bir diğer faktör olmuştur. Öte yandan, kurlardaki stabil görüntü ile düşen ticari zarar ve artan temettü gelirleri karı destekleyen unsurlar olmuştur. Nisan ayında karşılıklardaki %21 oranındaki düşüş de karı destekleyen bir diğer unsur olmuştur. Nisan ayı karı ile birlikte bankacılık sektörünün 2018 yılı ilk dört ayındaki net dönem karı bir önceki aynı dönemine göre %8 oranında artarak 18,8milyar TL’ye yükselmiştir. Nisan ayında, sektörün kredi mevduat oranı %122,8, aktif karlılığı %15,5, net faiz marjı %3,79, sorunlu kredi oranı %2,89 ve sermaye yeterlilik oranı %16,41 olarak gerçekleşmiştir.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Denge Yatırım Holding (DENGE): Şirket, Sinema, Film Yapım ve Prodüksiyon alanlarındaki girişimlere odaklanılmasına yönelik olan Grubun yeniden yapılanmasına ilişkin stratejik plan dahilinde 326,2mn TL olarak değerlenen Pana Yapım Sinema Prodüksiyon Turizm Yatırım ve Ticaret A.Ş.’nin Tayyar Raci ŞAŞMAZ’a ait 6,1mn TL nominal değerli %42 hissesini,  tüm hak ve yükümlülükleriyle 125mn TL ye  satın almaya karar vermiştir. Şirket ayrıca, ayrılma hakkının 3,2182 TL olarak belirlendiğini açıkladı.

FAİZ PİYASALARI

Merkez Bankası’nın ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %16,5 seviyesinde. Merkez Bankası’nın piyasayı fonladığı toplam fonlama miktarı 120,2 milyar TL’den 126,1 milyar TL’ye yükseldi.

GOÜ para birimlerinden pozitif ayrışmayı sürdüren TL ile birlikte 2 yıllık gösterge kağıdın faizi, %17 seviyesinin altına yaklaştı.İtalya endişelerinin yatışmasıyla ABD 10 yıllıkların faizi, tekrar %2,85’li seviyelere geri döndü. Fed’in Haziran’daki toplantısı öncesi takip edilecek en önemli verilerden olan ve yarın açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verisi beklenirken; ABD 10 yıllıkların faizi bugün %2,84’lerde. İtalya 10 yıllıkların faizi sakinleşti ve 25 baz puan düşüşle %2,65 seviyesinden kapandı.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN