ASELSAN Halka Arz Analizi

Yaşar Erdinç – 31.05.2018

Son bir haftadır bana ASELSAN  hakkında çok fazla sayıda soru geldi. Finansal okur yazarlık bağlamında sizlere faydası olması için elimden geldiğince basit ve anlaşılır bir analiz sunmaya çalışacağım. Ama Aselsan yarın veya bir hafta içinde ne olur? sorusunu merak edenler bu yazıyı okumasınlar. Çünkü cevap yok. Fakat “ben gerçek yatırımcı olmayı istiyorum diyenler”, analizin aşamalarını adım adım izlesinler.

Bildiğiniz üzere Aselsan’ın ek halka arzı olacak. Halka arz ile ilgili olarak Aselsan’dan gelen haber şöyle;

Aselsan’ın son kapanış fiyatı 23.60 TL oldu. Halka arz maliyetleri düştükten sonra, eğer 21.35 – 26.00 TL ortalamasından satış olursa Aselsan’ın kasasına net 3 milyar 263  milyon TL’ye yakın bir gelir oluşacaktır.  Yukarıdaki yazıda “sulanma etkisinden” bahsediliyor. Yani hangi fiyattan alırsanız, 23.60 TL kapanış fiyatına göre Kâr ya da zararınız olacak mı sorusuna cevap vermektedir. Aşağıdaki tabloda çok güzel bir özet verilmiş.

Aselsan’ın sermayesi 1 milyar TL’dir. Halka arz sonrasında 1 milyar 140 milyon TL seviyesine çıkacaktır. Halka arzdan gelen 140 milyon TL sermayeye eklenecek (1 adet hissenin nominal değeri 1 TL’dir ve sermaye 140 milyon TL artmış olacaktır. ) 3 milyar 263 milyon TL ortalama gelirin kalan kısmı ise emisyon primi olarak hesaplara geçecek ve Aselsan’ın kasasında (banka hesaplarında)  yaklaşık 3 milyar 123 milyon TL olacaktır.  (Halka arz fiyatının ortalaması alınarak bu hesap yapıldığı için aslında net girecek miktarı bilmiyoruz. Ama 26 TL’den satılırsa net 3 milyar 585 milyona yakın, eğer 21.35 TL’den satılırsa 2 milyar 939 milyon TL civarında net para girişi olacaktır.

Yukarıdaki tablonun en alt kısmında sulanma etkisini açıklayalım. Diyelim ki, elinizde Aselsan hissesi var, siz mevcut ortaksınız  ve hisse 26 TL’den halka arz edildi. 23.60 TL son kapanış fiyatına göre, halka arz sonrası hisse başına 25 kuruş (0.25 TL) kârınız olacak. Ama 21.35 TL’den halka arz edilirse hisse başına 22.60 TL kapanışa göre 32 kuruş zararınız olacak. Eğer elinizde Aselsan hissesi yoksa ve yeni ortak olmak istiyorsunuz ve halka arz’dan alım yapacaksınız. Eğer hisse 26 TL’den halka arz edilirse, ve halka arz sonrası fiyat 23.60’ta kalırsa 2.15 TL zararınız olacak, eğer 21.35 TL’den halka arz edilirse ve halka arz sonrası fiyat 23.60 TL’de kalırsa 1.93 TL kâr edeceksiniz. Benim tahminim, halka arzın 22 TL civarından yapılmasıdır. Yeni yatırımcıyı özendirmek amaçlı olarak, en azından halka arz sonrası yatırımcının kârda olması için, 23.60 TL’nin altında bir fiyattan halka arz bekliyorum, fakat eğer talep çok yüksek olursa 26 TL’den de arz yapılabilir. Şunu belirteyim ki; bence hangi fiyattan halka arz edileceğinin orta ve uzun vadeli hedefler açısından çok da fazla bir önemi yoktur. Asıl önemli olan konu, halka arz’dan gelecek paranın, gelecekte Aselsan için nasıl bir değer oluşturacağı ve 2-3 yıl sonra nasıl bir resim çizeceğidir? Halka arzdan hisse alıp, sonra 1-2 TL yukarıda satmaya çalışanlar zaten bu tür sorularla ilgilenmiyorlar.

Devamı için TIKLAYINIZ!
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN