Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (13.03.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Dün de devam eden olumlu risk ortamı hafta ortasından yerini soluklanmaya bırakıyor. ABD vadeliler hafif ekside seyrederlerken, Asya tarafında zayıf bir görüntü var. Genel olarak, piyasaları destekleyecek katalizör eksikliğinden küresel büyüme endişeleri fiyatlamalarda etkisini gösterdiği söylenebilir. Mevcut veri setinde de söz konusu endişeleri düşürecek net bir sinyal gözükmüyor. Diğer taraftan, Brexit konusu yakından takip edilmeye devam ediliyor. İngiliz parlamentosu Brexit anlaşmasını ikinci kez reddetti. Parlamento bugün ”anlaşmasız ayrılık” seçeneğini oylayacak. Bu da reddedilirse perşembe günü ”Brexit’in ertelenmesi” seçeneği oylanacak. Dün değer kaybeden Sterlin’de de dalgalanma devam ediyor. Öte yandan, yaşanan düşüşlerin ardından Dolar endeksi (DXY) 97 seviyesinde dengelenme eğilimindeyken, TL ile birlikte Gelişmekte Olan Ülke para birimleri bu sabah sınırlı da olsa baskı altında. Risk iştahın zayıfladığı günde BIST100 endeksi de güne hafif satıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Kurdaki oynaklığın düşmesi ve CDS’de kısmi geri çekilmenin sürmesi endekste olası baskıyı sınırlayabilir.

MAKROEKONOMİ

Dün Brexit anlaşmasında Avrupa Komisyonu’nun önemli değişiklikler yapmasına karşın Brexit anlaşması, İngiliz Parlamentosu tarafından 149 oy farkla reddedildi. Neticede İngiltere’nin AB’den ayrılmasına öngörülen 29 Mart’a 16 gün kala hala belirsizlik sürmekte. Sterlin ise dalgalanmasını sürdürmekte, GBP/USD paritesi dün gördüğü maksimum 1,3290 seviyelerinden 1,30 seviyelerine kadar gevşedi ve dünü %0,6 düşüşle kapattı.

  • Anlaşmanın reddedilmesiyle birlikte milletvekilleri bugün 29 Mart’ta anlaşma olmaksızın ayrılmayı oylayacaklar. Eğer bu anlaşma da reddedilirse yarın Brexit’i erteleme oylanacak. Hükümet anlaşmasız ayrılıktan ziyade Brexit tarihini kısa süreli ertelemeden yana. Geçtiğimiz günlerde Başbakan May, muhtemel bir erteleme için haziran ayı sonunu işaret etmişti.

Dün ABD’de enflasyon ılımlı bir görünüm sergilerken bu durumda Fed’in faizler konusunda sabırlı tutumunu sürdüreceğine işaret etti. Bu görüntü ışığında da dün ABD 10 yıllık tahvil faizinde gevşeme gözlemledik. Bugün de TSİ 15.30’da şubat ayına ait ABD ÜFE rakamları açıklanacak. Verinin aylık %0,2 artış sergilemesi, yıllık olarak %2’den %1,9’a gerilemesi bekleniyor. Ayrıca aynı saatlerde ABD’de ocak ayına ait dayanıklı tüketim mal siparişleri açıklanacak. Verinin aralık ayındaki %1,2’lik güçlü aylık artışı ardından ocak ayında %0,5 düşüş göstermesi bekleniyor.

TSİ 13’de ocak ayına ait Euro Bölgesi sanayi üretim verisi açıklanacak. Verinin aralık ayında %0,9 düşüş göstermesi ardından ocak ayında %1 artması bekleniyor.

TSİ 11.45’te ECB Denetim Kurulu Üyesi Ignazio Angeloni’nin ve TSİ 20’de ECB Yönetim Kurulu Üyesi Benoit Coeure’nin konuşması bulunuyor.

Yurtiçinde bugün saat 14’te Para Politikası Kurulu toplantı özeti yayınlanacak.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Akbank (AKBNK, Öneri “EKLE”, Nötr):   Banka tarafından, %99,99 oranında bağlı ortaklığı Ak Finansal Kiralama A.Ş.’nin ödenmiş sermayesinin bedelli olarak karşılanmak suretiyle 125mn TL artırılarak 248,4mn TL’den 373,4mn TL’ye yükseltilmesi hususunda gereken işlemleri yapmak üzere Genel Müdürlük yetkili kılınmıştır.

6 Şubat 2019 Tarihli Akbank Raporumuz için tıklayınız…

Ereğli Demir Çelik (EREGL, Nötr): Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. adına Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası arasında devam eden 27. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri anlaşma ile sonuçlanmış ve sözleşme 11 Mart 2019 tarihinde bağıtlanmıştır.

Türk Hava Yolları (THYAO, Nötr): Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) talebi doğrultusunda, Türk Hava Yolları’nın (THY), filosunda bulunan Boeing 737 Max 8’leri yere indirme kararı alındı. Konuyla ilgili THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, sosyal medyadan yaptığı açıklamada Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yönlendirmesiyle kararın alındığını açıkladı.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Para Piyasası Fonları: SPK, i-SPK.52.4 sayılı İlke Kararı olarak kabul edilen “Yatırım Fonlarına İlişkin Rehber”in; 4. Fon Portföyünü Oluşturan Varlık ve İşlemlere İlişkin Esaslar” başlıklı bölümüne “4.7. Para Piyasası Fonlarına İlişkin Esaslar” maddesi olarak aşağıdaki hükmün eklenmesine karar vermiştir:

-Para piyasası fonlarının fon toplam değerinin asgari %50’si mevduat/katılma hesaplarında değerlendirilir. Ancak tek bir bankada değerlendirilebilecek tutar fon toplam değerinin %6’sını aşamaz. Söz konusu fonlar tarafından ters repo işlemlerine ve Takasbank para piyasası ve yurtiçi organize para piyasası işlemlerine yapılan yatırımın toplam tutarı ise fon toplam değerinin %40’ını aşamaz.

Perakende: Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM’lerdeki perakende ciro endeksinin ocak ayı sonuçları açıklandı. Buna göre endeks, 2019 Ocak döneminde bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında ve enflasyondan arındırılmadan incelendiğinde %9,4 oranında artış kaydederken, 2018 aralık ayına göre yüzde %16,6 azaldı. AVM’lerde kiralanabilir alan metrekare başına düşen cirolar, Ocak 2019’da İstanbul’da bin 278 TL olurken Anadolu’da 848 TL olarak gerçekleşti.

Savunma Sanayi: AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, ‘Milli Ana Muharebe Tankı Altay’ programına ilişkin açıklamalarda bulundu. Yavuz, Katar’ın 100 adet Altay Ana Muharebe Tankı (AMT) siparişi verdiğini söyledi. Yapılan anlaşmaya göre Katar’a ilk etapta 40 adet tank teslim edilecek. Seri üretim ihalesini alan BMC’nin, 24 ay içerisinde 40 adet tankı üretip ilgili birime teslim edeceğini belirten Yavuz, 41’inci tanktan itibaren yerli motor kullanılacağını, 250 adet siparişi verilen tankın çok hızlı bir şekilde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) teslim edileceğini açıkladı. (Kaynak: Sputnik) Aselsan, Altay tankı seri üretiminde elektronik aksamlarla ilgili alt yüklenici olacağı için haber Aselsan (ASELS) için olumludur. Aselsan hisseleri dün günü %4,1 oranında artışla kapadı.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

A.V.O.D. Kurutulmuş Gıdave Tarım Ürünleri (AVOD): Şirket, 22.11.2018 tarihinde Avod Altın Madencilik Enerji İnşaat San.ve Tic. A.Ş.(Avod Maden)’nin hisselerini satın almıştır. Muhasebe tekniği itibari ile her türlü bağlı ortalık ve iştirak alımında, özkaynak ile alım değeri arasındaki fark şerefiye olarak yazılıp özkaynaklarda bir değişime sebebiyet vermezken, aynı kontrole sahip bir şirket satın alımında bu farkın, 17.10.2018 tarihli Türkiye Finansal Raporlama Standartlarının İlke Kararı uyarınca şerefiye eklenmesine izin verilmemekte, özkaynak kalemine negatif olarak yansımaktadır. Bu sebep ile şirketin 2018 yılı Finansal Raporlarında özkaynak kalemi 62,3mn TL azalmıştır. Şirket yatırımcılarının talebi doğrultusunda KAP’ta bahsi geçen açıklamayı yapmıştır.

Bimeks (BMEKS): Borsa İstanbul, Payları Borsa Pay Piyasası’nın Yakın İzleme Pazarı’nda, üç adet borçlanma aracı ise Borçlanma Araçları Piyasası’nın Gözaltı Pazarı’nda işlem gören Bimeks Bilgi İşlem ve Dış Ticaret A.Ş. ile ilgili olarak,  12 Mart 2019 tarihi itibarıyla kottan çıkarılmasına karar verdi.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

FAİZ PİYASALARI

Merkez Bankası’nın piyasayı fonlama miktarı 84 milyar TL’den 88 milyar TL’ye yükseldi. Fonlamanın tamamı haftalık repodan karşılandı ve ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde sabit kaldı.

ABD 10 yıllıkların faizi, ılımlı gerçekleşen ABD enflasyon verisiyle birlikte dün günlük bazda 4 baz puan geriledi ve %2,60 seviyesinden günü sonlandırdı. Belirgin bir enflasyonist baskının olmaması, piyasa katılımcılarının Fed’in faiz artırımında acele etmeyeceği düşüncesini pekiştirdi. ABD 10 yıllıkların faizi, ÜFE ve dayanıklı tüketim mal siparişlerinin takip edileceği bugün ise %2,61 seviyelerinde.

Geçen hafta kur tarafında ABD ile diplomatik ilişkilere yönelik gelişmelere odaklanılmasıyla yükseliş gözlemlemiştik. Bu hafta ise kurda daha sakin bir görünüm gözlemlemekteyiz. Faizlerde ise kısa tarafta uzun tarafa göre daha sınırlı artışlar görüyoruz. Dün 2 yıllık gösterge kağıdın faizi 6 baz puan yükselerek %18,70 seviyesinden günü sonlandırdı. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise 30 baz puan artışla günü %15,25 seviyesinden sonlandırdı.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin