BİST100, GLYHO, TKFEN, GOLTS, TUPRS Teknik Analizi / Acar Menkul – (29.03.2022)

BİST 100 (XU100)

Çıkışa devam ama kısa vadede biraz yavaşladı. Kısa vadede ortalamaları bekleyebilir ve hatta kendisi de biraz aşağıya sarkarak bu birleşmeyi hızlandırabilir. “MACD” deki “Al” sinyali uzun zamandır devam ediyor. Yeni alımlar için endeksin ortalamalara yanaşması beklenebilir.

Uzun vadede sarı renkli yatay alanın yukarı yönde kendisini katlayarak fiyat hedefini 2400″e çekmesi beklenebilir. 50 günlük ortalamanın altı stop.

GLYHO

Uzun süredir “1.80-2.53” aralığındaki sarı renkle gösterilen yatay alanda dolaşıyordu. Fiyat yukarı yönde hareketleniyor. Yatay alan kalınlığı kadar yukarı yönde hareket etmesi durumunda hedef olarak “3.20” civarına bakılabilir. “4.93”deki tepeden düşüş sırasında düşüşün sertliği dolayısıyla sıkışma alanı oluşmadığından çıkış sırasında da hareketler sert geçebilir. Ortalamalar destek. 50 günlük ortalamanın altı stop olarak ele alınabilir.

TKFEN

“17.14”den başlayan çıkış hamlesi 50 günlük yeşil renkli ortalamada satıcılarla karşılaştı. Kırmızı renkli 20 günlük ortalama ile 50 günlük ortalama arasına sıkışan senette ne tarafa kopma yaşanırsa o yönde hareketin devamı beklenir. 50 günlük ortalamanın üstüne kopma yaşanırsa “25.00” ve üstü hedeflenebilir. Kırmızı renkli ortalamanın altına sarkarsa stoplar çalışabilir.

GOLTS

Uzun süren düşüş sonrası toparlanıyor. “34.00-35.00” aralığında dip yapmaya başladı. Son harekette ortalamaların üstüne çıkan fiyat ortalamaların üstünde kalabilirse önce “45.00” sonra “50.00” civarına doğru hareket edebilir. Sarı renkle gösterilen çanak tamamlanabilir.

TUPRS

“221”deki tepeden “136”ya indikten sonra toparlandı “210”a kadar tırmandı. Ana tepeye yaklaştıkça doğal olarak satıcılar belirebilir. Fiyat hareketli ortalamaların üstünde ve ortalamalar destek konumunda. Dipleri birleştiren trend çizgisi desteği de 50 günlük yeşil renkli ortalamaya yanaşıyor. Her ikisi de beraberce güçlü destek oluşturabilir. Kırılması durumunda ise satışlar artar. Uzun vadede senette “300” ve üstünün görülmesi sürpriz olmaz.

Kaynak: Acar Menkul