Ereğli Demir Çelik Hisse Yorumu / Ak Yatırım – (29.03.2022)

Belirsiz ortam nedeniyle önerimizi Nötr’e çekiyoruz.

Nötr (revize)
Hisse Fiyatı: 32,70TL
Revize 12 Aylık Hedef: 40,00TL

Ereğli Demir Çelik için demir çelik sektördeki son gelimeler ışığında hedef fiyat ve önerimizde revizeler yaptık. 12 aylık hedef fiyatımızı 37,00 TL’den 40,00 TL’ye getirdik. Ancak cari hisse fiyata göre yeterli yukarı potansiyel görmediğimizden önerimizi Endeksin Üzeri Getiri’den Nötr’e çektik. İleriye dönük belirsizlikler değerleme ve öneri kararlarımızda etkili oldu.

Yurtiçinde satış fiyatları 4Ç21 seviyelerinin üzerine çıktı. Rusya Ukrayna krizi nedeniyle, Türkiye’nin bu ülkelerden ithal edilen ürünlerinde düşüşler yaşandı; zaten talebin güçlü olduğu bir ortamda, fiyatları daha da yukarı çekti. Bunun üzerine AB’den gelen kota yükseltme kararı da satış fiyatlarının çok fazla düşmeyeceği anlamına geliyor. Ancak hammadde maliyetlerinde de yükselişler var özellikle kok kömürde. İlerye dönük sektör dinamikleri konjönktör itibariyle belirsiz.

1Ç21’deki olumlu gelişmelerle 2022 tüm yıl tahminlerimizi yukarı revize ettik. 2021 yılında Ereğli Demir Çelik ton başına FAVÖK rakamı 356 dolar olarak gerçekleşti. 1Ç21’de fiyat trendi güçlü devam etti. Türkiye yassı çelik spot fiyatı 1,300 – 1,325 dolar/ton seviyeleri ile 4Ç21’deki seviyelerin üzerinde. Ancak hammadde fiyatları da yükselme trendinde olduğu gözlemleniyor. Özellikle kok kömür spot fiyatında büyük yükseliş gerçekleşti 200 dolar/ton seviyelerden 600 dolar/ton seviyelere yükseldi. Demir cevher’deki yükseliş daha makul olup 90-100 dolar/ton seviyelerden 140 dolar/ton seviyesine geldi. Fiyat seviyelerinin bilançoya etkisini tespit edebilmek için teslimatların farklı tarihlerde farklı fiyat seviyelerde olduğunu göz önünde tutmak gerekiyor. Spot hammadde fiyatların maliyetlere yansıması 3-4 ay sürerken, spot satış fiyatları 2 ayda ciroya yansıyor. Yılın başında yüksek enerji (elektrik ve doğal gaz) zamlara rağmen yılın ilk çeyreğinde şirket ciddi bir sıkıntı yaşamadı. Burada olumsuz koşullara rağmen talebin güçlü devam ediyor olması önemli bir faktör. Özellikle 1Ç21’deki gelişmeler ışığında tahminlerimizde biraz yukarı revize gerçekleştirdik; 2022 tüm yıl ton başına FAVÖK tahminimizi 224 dolardan 242 dolara çektik.

Kok kömür fiyatı tepe noktalardan aşağıya doğru gelmeye başladı. Yılın geri kalanında daha makul seviyelere gelmesi bekleniyor. AB’de kotaların yükselmesi, Türkiye demir çelik sektörü için bir fırsat oluşturuyor. Ayrıca, Ukrayna ve Rusya’dan gelen ürünün azalması ile yurt içi fiyatları yukarı çekiyor. Ereğli Demir Çelik için tonaj tarafından değil fiyat artışları tarafından ciroda olumlu etki bekliyoruz.

Kaynak: Ak Yatırım