Kripto paralarda son durum – (29.03.2022)

Bitcoin’de yükseliş hız kesmiyor

Son 1 hafta içerisinde yükseliş trendine girerek yüzde 18’e yakın primlenen Bitcoin’de pozitif seyir hakimiyetini sürdürüyor. Peki Bitcoin neden yükseliyor? İşte kripto paralarda son durum…

Kripto para birimleri son günlerde Bitcoin öncülüğünde güçlü bir ivme yakaladı. 21 Mart tarihinde 40 bin 467 dolara kadar gerileyen Bitcoin geçtiğimiz gün 48 bin 189’a kadar çıkarak yılbaşından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

BITCOIN YÜZDE 18’E YAKIN YÜKSELDİ

Son 8 işlem gününde de pozitif bir seyir izleyen Bitcoin bu zaman dilimi içerisinde yüzde 18’e yakın yükseliş kaydetti. Lider kripto paradaki pozitif seyir ise piyasanın geneline yansıyor. Bitcoin şu dakikalarda primli bir seyir izleyerek 47 bin 963 dolardan işlem görüyor.

BITCOIN’DEKİ ARTIŞIN SEBEBİ NE?

Geçtiğimiz hafta perşembe gününden bu yana Bitcoin’de yükseliş hız kazandı. Rusya’nın dost olan ülkelerle enerji ticaretinin kripto para birimleri ile yapılabileceğini açıklaması piyasanın pozitif seyretmesinde etkili oldu.

Rusya’nın SWIFT ödeme sistemi dışında bırakılması sonrası Avrupa ile ABD’nin enerji yaptırımlarını delmek için merkeziyetsiz bir yapıda bulunan kripto para birimlerine yönelmesi yatırımcıların dikkatini çekiyor.

Herhangi bir merkezi otoriteye bağlı olmaması sebebiyle kontrol altında tutulamayan kripto para birimleri Rusya’nın küresel ticaretten kopmaması için bir fırsat olabilir. Bu gelişme kripto para birimlerinin cazibesini artırırken, fiyatın da yükselmesinde büyük rol oynadı.

1 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDE DEV BITCOIN ALIMI

Öte yandan Terra blokzinciri şirketinin CEO’su Do Kwon, ocak ayı sonundan bu yana 1 milyar doların üzerinde Bitcoin alımı yapıldığını duyurdu.

Pazartesi günü 135 milyon dolarlık Bitcoin alımı yapan şirketin son bir hafta içerisindeki toplam alım miktarı 877 milyon dolar olarak açıklandı.

Terra tarafından yapılan Bitcoin alımlarının da piyasadaki yükselişte önemli rol oynadığı belirtiliyor.

10 MİLYAR DOLAR İLE DESTEKLENECEK

Geçtiğimiz hafta Kwon yaptığı açıklamada sabit coin olan UST’nin 10 milyar dolarlık bir Bitcoin rezervi ile destekleneceğini duyurmuştu. Kwon ayrıca 3 milyar doların üzerinde Bitcoin almaya hazır olduklarını da söylemişti.

ETHEREUM KRİTİK SEVİYENİN ÜZERİNE ÇIKTI

Bitcoin’in ardından en yüksek hacimli ikinci dijital varlık Ethereum ise geçtiğimiz gün 3 bin 400 dolar kritik direnç seviyesini aşarak önemli bir yükseliş kaydetti. Böylelikle geçtiğimiz hafta 3 bin doların üzerine çıkan Ethereum bu gelişmeyle birlikte bir kritik eşiği daha aşmış oldu. Ethereum bugün yükselişini sürdürerek 3 bin 400 doların üzerinde tutunmaya çalışıyor.

EN YÜKSEK HACİMLİLERDE SON DURUM NE?

Bitcoin ve Ethereum haricinde en yüksek hacimli kripto paralarda da yükseliş görülüyor. Solana yüzde 6.84 oranında primle 112.91 dolar, Cardano yüzde 5.30 oranında yükselişle 1.23 dolar, Luna yüzde 6.37 oranında artışla 103.45 dolar, Ripple ise yüzde 1.77 oranında primle 0.8795 dolardan işlem görüyor.

KRİPTO PARALAR 2.1 TRİLYON DOLARI AŞTI

Kripto para birimlerinin toplam sermaye değeri Bitcoin ve Ethereum’un öncülüğünde gerçekleşen yükselişin etkisiyle birlikte geçtiğimiz gün 2.1 trilyon doların üzerine çıktı. Dijital varlık piyasasında pozitif seyrin devam etmesiyle birlikte fiyat bugün de bu seviyenin üzerinde tutunmaya çalışıyor.

Kaynak: Milliyet

Kripto paraların durgunluk sürecini iyi değerlendiren Terra blokzinciri kısa sürede dev Bitcoin portföyü oluşturdu. Lider kripto para birimi Bitcoin ise geçtiğimiz haftadan bu yana yükseliş trendi içine girdi-09:07

Kripto paralar Kasım 2021’den bu yana durağan şekilde ve satıcılı seyir izliyordu. Bitcoin 30-40 bin Dolar bandına sıkışmış, korku endeksi yükselmiş, piyasadaki hakimiyeti de yüzde 40’lara gerilemişti.

Geçtiğimiz haftadan bu yana yükseliş grafiği sergilemeye başlayan kripto paralar uzun süredir görmedikleri seviyeleri yeniden test etmeye başladılar. Tarihi zirvelerinden oldukça uzakta işlem gören kripto paralardaki toparlanmalar dengeli kâr satışlarının etkisini sönümlendiriyor.

1 MİLYAR DOLARLIK BITCOIN ALIMI

Terra blokzincirinin arkasındaki şirketin CEO’su Do Kwon, Ocak sonundan itibaren 1 milyar dolarlık Bitcoin alımı yaptıklarını duyurdu.

CEO Kwon’un açıklamalarına göre dün 4 parça halinde toplamda 135 milyon dolarlık Bitcoin satın aldılar. Alımlar için Singapur merkezli Luna Foundation Guard’ın kullanıldığı belirtildi.

BITCOIN HIZLI TOPARLANIYOR

Bitcoin geçtiğimiz haftadan bu yana yüzde 20’ye yakın primli seyrediyor. 69 bin dolar olan tarihi yüksek seviyesinin gerisinde olan Bitcoin şu sıralar yüzde 1 oranında primle 47 bin 540 dolar seviyesinde işlem görüyor.

TETHER’DE BÜYÜK OYNUYORLAR

Stabilkoinlerden olan Tether’e ilişkin de yorum yapan Kwon, Tether’in 10 milyar dolara ulaşabilecek Bitcoin rezervi ile destekleneceğini belirtmişti. 22 Mart’ta Tether’i desteklemek için 3 milyar dolarlık fonlarının olduğunu duyuran Kwon, “Bitcoin rezervi UST’nin dolara endeksli konumunu devam ettirme kabiliyetinin iyileştirilmeye yardım edecek, özellikle Terra’nın UST’den sermaye çekmeye yönelik kısa vadeli taleple karşı karşıya kaldığı dönemlerde” dedi.

ETHEREUM DA PRİMLİ SEYREDİYOR

Ethereum da uzun süredir 2500-2700 dolar seviyelerinde işlem görüyordu. Kabuğunu kırarak 3 bin doları aşan Ethereum şu sıralar yüzde 2 primle 3400 dolar seviyesinde işlem görüyor.

ŞAKA COINLER YİNE SAKİN SEYREDİYOR

Milyarder iş adamı Elon Musk’ın spekülatif açıklamalarıyla yön bulmaya çalışan şaka coinler lider Kripto Para birimlerine ayak uyduramıyor.

Dogeocoin yüzde 3’e yakın düşüşle 0,1456 dolar, Shiba Inu ise yüzde 2 oranında primle 0,00002734 dolar seviyesinde işlem görüyor.

YÜKSELENLER LİSTESİ SPEKÜLATİF

En çok yükselenler listesinde altcoinler bulunuyor. WAWES yüzde 49 oranında yükselişle 47.35 dolar, GMT yüzde 36.5 oranında yüksleişle 1,06 dolar, PYR yüzde 20 yükselişle 13,18 dolar seviyesinde işlem görüyor.

EN ÇOK DÜŞENLER LİSTESİNDE KAYIPLAR DÜŞÜK

En çok düşen kripto paralara baktığımızda yüzde 12 düşüşle DGB 0.035 dolar, HOT yüzde 7 düşüşle 0,006588 dolar, BADGER yüzde 6 oranında düşüşle 11.70 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Kaynak: Hürriyet