BİST100, DOHOL Ve PETKM: Fed Faiz Oranları Bu Hafta Ne Anlama Geliyor?

Bu hafta pek çok etkinlik var, bol miktarda üst düzey veri açıklamaları ve önemli merkez bankası toplantıları gündemi şekillendiriyor. Federal Rezerv, 2020 için ilk politika toplantısını gerçekleştirecek, ancak dördüncü çeyrek GSYİH ve ABD’den kişisel tüketim oranlarının enflasyon rakamları, faiz oranlarındaki bir sonraki adım, yatırımcılara daha faydalı olacaktır.

Karşılaştırıldığında, İngiltere Bankası, BoE, toplantısının bu hafta en heyecan verici olması bekleniyor. Ayrıca, Avustralya ve Euro Bölgesi GSYİH tahminlerine göre enflasyon rakamları sırasıyla Avustralya doları (AUDUSD) ve Euro (EURTRY) yönünü belirleyecektir.

Bu arada, dünya ölümcül Corona virüsünü izleyecek, çünkü herhangi bir salgın belirtisi yatırımcı gerginliğini ve riskli varlıklara karşı sıcak parayı engelleyebilir. Alışveriş ve seyahat özgürlüğü kısıtlanabileceği için global büyüme risk altında denilebilir. 

Grafik TradingView ile oluşturulmuştur

BİST100 (XU100) 122.141 puanında (%-0.33 düşüşle) bulunmaktadır. Hacmin al ağırlıklı olduğunu, bunun yanında dış piyasalardaki genel olumlu havayı takip ettiği ifade edilebilir.

İlgili grafikten, regresyon olarak daha stabil ve kısa kademelerde güçlü bir yükseliş görmekteyiz. Genel olarak daha çok al ve güçlü al sinyali alınabileceği savunulabilir. Bu hafta işlem günleri rakam açıklamaları ile beklentilerin realize olması ile fiyatın biraz düşebileceği anlamına gelebilir. İndikatörlerde(osilatörlerde) netliğinin arttığını belirtebiliriz.

Osilatörler(göstergeler): Momentum oldukça düşük seviyede 16762 seviyesinde seyrediyor. Bunun yanında, önceki iki haftaya göre, EWO (Eliot Wave Osilatör) ‘nun 6647 ‘den 14928 ‘e yükselerek devam ettiğini saptıyoruz. Stokastik(stoch) çizgisi tavandan (%95) devam ediyor. Aroon, %100 ‘ten stabil ve tavan bir gösterge olarak süregelmektedir. MACD çizgisi, 3880 ve istenilen düzeyde hareket ediyor.

Destek kademeleri, 121.200 ile 121.400 puanında oluştu. Beklentiler al yönünde oluştuğundan Cuma gününe kadar rakamlar, performans destekleyici olacaktır. SMMA(mavi ve sarı çizgiler) üst fiyatları destekliyor.

Direnç seviyeleri ise, 123.150 – 124.650 olarak tanımlanabilir. Osilatörler, Çarşamba gününe kadar desteği verecek şekilde devam etmektedir.

Henüz muhtemel bir gerileme gözükmese de, Fed ‘in beklenti içindeki faiz indirimi ve Asya ‘dan yayılan epidemik beklentileri değiştirebilir. Göstergeler, hafif yatay regresyon ile formasyon içinde devam etmezse duraklama kaçınılmaz olabilir.

Grafik TradingView ile oluşturulmuştur

DOHOL hissesi %4 artışla 2.08 fiyatından kapandı. Hacim, ortalamada ve al ekseninde gerçekleşmektedir.

İlgili grafikten görüldüğü üzere, Fib düzeltmesi 1.80 ve üzerinde ve güvenli aralıktan oldukça yukarıda bulunan DOHOL, son seansta yeşil sinyali yeniledi, bu hafta dış piyasalara olumlu tepki verirse yükselme devam edebilir.

Osilatörler(göstergeler): Momentum, yükseliş trendinde olup 0.40 yerini aldı. Bunun yanında EWO (Eliot Wave Osilatör) ‘nun 0.42 seviyesinde, önceki haftaya göre 4 kat artış mevcut. Stokastik(stoch) çizgisi stabil, ve yeterli (%86 seviyesinde) skorda devam ediyor. Aroon up, %100 ile (Aroon down ile makas ne kadar büyükse, o kadar pozitif) en olumlu şekilde dolgun devam ediyor. MACD, 0.16 ile tabana yakın ilerlemekte olup, çizgi yere yaklaşırken fiyatı etkilemedi ve düzeltme gerçekleşti denilebilir.

Destek seviyelerinin, 1.94 – 1.96 TRY kademelerinde fiyat bulmaktadır. Doğan Holding kar olasılığı da yükseliyor. Savaş senaryoları da azalırsa olumlu beklentiler tekrar güç kazanacaktır.

Direnç kademeleri; 2.16 – 2.22 TRY seviyelerinde ilerlemektedir.  Bu kademeler, indikatörlerin stabil ve yüksek kalması momentumun 1 ve üzerine çıkması ile orta vadede gerçekleşebilir.

Hisse Senedi Takipçisi ‘nden DOHOL ‘un rayting ve hareketli ortalamalar rayting ‘inin sırasıyla “al” ve “güçlü al” sinyalinde bulunduklarını gözlemlemekteyiz.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

PETKM hissesi, %0.74 artarak 4.07 TRY ile hafif yükselme trendine devam etti. Yükseliş trendinden pozitif etkilendi. Hacim ise sağlam ve ortalama üzerinde al boyutunda devam ediyor.

Grafikte, formasyon olumlu bir çizgide seyrediyor. Yeşil sinyaller, uzun pozisyon içinde devam etmektedir.

Osilatörler(göstergeler): Momentum (0.42) hafif düşüş içinde bulunmaktadır. Bunun yanında EWO (Eliot Wave Osilatör) ‘nun 0.19 olarak yükseliş trendinde olduğunu gözlemlemekteyiz. Stokastik( stoch ) çizgisi %86 seviyesinden yeterli ve etkili (%80 ve üzeri gerekli) olarak devam etmektedir. Aroon up ise % 92 ile neredeyse tavan yapacak kadar olumlu şekilde yeşil sinyal vermektedir. MACD çizgisi, 0.06 olarak yetersiz seviyede bulunmaktadır. 

Destek seviyelerinin, 3.94 – 4.02 TRY seviyelerinde olabileceği anlaşılmaktadır. Ancak osilatörlerde netlik sinyalleri azalırsa, stop-loss(zararı durdur) 3.86 olarak belirtilebilir. Özellikle önceki 1 ayda oluşan üçgene bakılırsa anlaşılabilecektir.

Direnç noktaları ise 4,18 – 4,24 aralığı olarak belirtilebilir. Borsa İstanbul 120 bin üzerinde tutunursa, direnç noktaları test edilecektir. SMMA çizgilerinin birbirine bu denli yakın olmaları fiyatın yükseklere taşınmasını güçleştiriyor ve momentum azalıyor.

Hisse Senedi Takipçisi ‘nden genel anlamda osilatörlerin olumlu olduğunu, bunun yanında rayting ve hareketli ortalamalar rayting ‘inin sırasıyla “al” ve “güçlü al” sinyalinde bulunduklarını gözlemlemekteyiz.

Takipçi, TradingView ile oluşturulmuştur

Hisse senedi piyasasında sanayi endeksinin olumlu ve trend çizgisinde desteğin durağan bir kademe aralığına girdiğini belirtebiliriz. Yukarıda, Hisse Senedi Takipçisi ‘nde görülebileceği üzere genel anlamda osilatörlerin olumlu sinyal vermekte oldukları anlaşılmaktadır.

Sonuç itibariyle, Fed’in tercih ettiği fiyat ölçüsünün yıllık % 1.6 seviyesinde sabit kalması beklendiği için, kişisel gelir ve tüketimde bir diğer güçlü artışın Aralık ayı için gerçekleşmesi bekleniyor. DOHOL ve PETKM ‘in 3 aylık performansının 6 aylık performansına yakın olması gelebilir.

Son olarak, küçük yatırımcının sezgisel öz-gelişim kazanacakları, yatırım öz-farkındalıklarını arttıracakları platformlarda paylaşımda bulunmalarının ve bu platformların takip etmelerinin yararlı olacağına inanmaktayım. Gündemi takip etmek ve detaylı ekonomik rakamları grafik üzerinden okumak piyasa okur-yazarlığını da arttırabilmek noktasında giderek önem kazanmaktadır. 

Okan ÖZDEMİR

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin