BIST, DOHOL, ASELS: Tesla senenin en düşüğünde

Elon Musk, Tesla’nın son dönemdeki düşük performansını açıklamayarak yeni dip rekor kırdı. Hisse fiyatına yardımcı olup olmayacağı sorunsalı ise tartışılıyor.

Tesla’nın hisseleri geçen ay neredeyse %21 düşerek 12 ayın en düşük seviyesine indi ve Musk bunun nedenini açıkladı. Elon eski “makroekonomik faktörler” kartını çıkardı, ancak yatırımcılar onu satın almakta zorlanıyor.

Tesla, Nisan ayından bu yana %52’lik bir düşüş gördü, ancak düşüş bazı rakiplerinde görülmedi. Karşılaştırıldığında, Ford ve GM’deki hisseler aynı zaman diliminde sırasıyla yalnızca %26 ve %12 düştü.

TSLA grafiği, yüzde -1.7 ile USD 173 fiyatında haftayı kapattı.

Grafik TradingView’den

Borsa İstanbul yüzde 0.14 yükselerek Cuma günü 5454 puandan kapattı. Yüksek tepe nokta sonrası biraz dinlenmeye çekilmiş olabilir. Halka arzlar popüler ve çok satan yıldız pazar hisselerinden para çıkışını artırırken daha çok yatırımcıyı da borsaya çektiğinden bir denge kuruldu denebilir.

Bu hafta 5800 puan denenebilir veya 5230 ‘a bir çekilme yaşanabilir.

Grafik TradingView’den

DOHOL %-0.2 düşerek 9.99 TL’den kapattı. 4 saatlik grafikte al sinyalleri süpertrend anlamında devam etmektedir.

Küçük bir zaman diliminde 10.82TL’ye yükselen hisse 10 psikolojik direncinde desteğe tutunmaya çalışıyor. Regresyon ise 8TL’ye kadar mavi alana doğru bir çekilme olabileceğini bildiriyor.

Grafik TradingView’den

ASELS %-0.17 düşen milli savunma hissemiz 58TL’den haftayı kapatmış bulunuyor. 42 TL’den 60 ‘a güçlü bir momentum ile çabucak çıkan pay, bu seviyede tutunmakta zorlanmıyor.

İki hafta daha bu seviyede ilerlerse 62, 65 denenebilir fakat hacim ve alım gelmezse 46TL seviyesine de inebilir.

Sonuç itibariyle, Tesla için durum, şirketin azalan satışlarını artırmak amacıyla Çin pazarında teşvik programları ve indirimler sunması için yeterince ciddi hale geldi. Hızla yükselen elektrik fiyatları, Avrupa’da elektrikli araç sahipliğinin çekiciliğine de azalttı.

Okan Özdemir