FROTO, VESBE, ZOREN: Fransa’nın Terörist YPG ve PKK’sı

Fransa’nın PKK’sı terörist grubu polise anarşizm yapıyor. Beslediği PKK caddelerde vandalizm yani mala zarar verme kaosu oluşturuyor.

Bir zamanlar Başkan Erdoğan’ın “terör akrep gibi sizi de sokar” dediği uluslararası anarşist terör grubu Paris sokaklarını ateşe veriyor. Fransa’nın şovenist ve elit destekli Başkan Makron’u YPG / PKK ‘nın çocuk ve kadın katili olduğunu ve sivilleri katlettiğini açıkça kabul etmiyor ve onlarla görüşüyor.

Fransa ekonomisi her zaman Almanya’dan geride oldu ve Afrika sömürgelerini kaybetmesiyle ufak bir krize girdi. Fakat dünyanın en zengin kaynaklarına sahip Afrika’yı en fakir kıtasına dönüştüren Fransa’ya ve Makron’a tepkiler büyüyor.

TSLA grafiği, yüzde -1.76 ile USD 123 fiyatında ilerlemektedir.

Grafik TradingView’den

FROTO 480TL fiyatında %-0.33 düşerek haftayı kapatmıştı. Yarın 485TL deneneceğini düşünenler yanında 445 TL’ye bir destek inişi olabileceğini de belirtenler var.

Süpertrend al sinyalinde fakat yüksek kanal denendi. 50 sene önce hangi hisseler rağbet görüyorsa yine aynıları rağbet görmektedir.

Grafik TradingView’den

VESBE %-0.77 düşüşe 12.92 TL’den haftayı kapattı. 12.56TL’ye düşüş olabilir fakat risk ödül oranında şimdilik risk alanların daha fazla olduğunu görmekteyiz.

VESBE’nin bir temettü hissesi olduğunu ve yatırımcıların uzun vadede beklentilerinin arttığını da dikkate alırsak 15TL direnci Ocak ayında aşılabilir. Uzmanlara göre 10TL zararı durdur olarak nitelendirilebilir.

Grafik TradingView’den

ZOREN 0.14 yüzdeliğiyle pozitif olarak 7.28TL’den haftayı kapattı. 6.67TL’den destek bulabilir. Regresyon ortalama olumlu denebilir.

8.13 direnci kırılırsa 9.50 direnci devreye giriyor. Bu dirençler hacim ve ortalama fiyat yükseltme anlamında momentum ve art arda olumlu seanslar çerçevesinde oluşabilir.

Sonuç itibariyle, PKK, Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği tarafından terör örgütü olarak tanımlanan Türkiye’deki Türk, Kürt, Çerkez dinlemeden masumları katleden bir terör örgütüdür. Fransa, terör faaliyetleri nedeniyle PKK’ya yaptırım uygulayan Avrupa Birliği’nin bir üyesidir. Fakat PKK’nın uzantısı YPG ile görüşen bir devlet başkanı Makron’un geldiği konum tüm Avrupa ve bölge için global bir sorundur. PKK/YPG gibi terör örgütleri sadece Paris’i ateşe vermiyor. PKK / YPG masum çocuk ve kadınları öldürüyor. Globalleşmeyi engelliyor, ticaret hacmini düşürüyor. Güveni azaltıp riski artırıyor.

Okan Özdemir