Bankalarda unutulan paralar nasıl geri alınır?

Bankalarda unutulan paralara ilişkin bu yılki liste açıklanıyor.

Listeler bankaların internet sitelerinde ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından ilan edilecek. Peki hak sahipleri bankalardaki bu paraları nasıl alacak?

30 Nisan’a kadar görebilme imkanı bulunan listeler bankaların internet sitelerinde ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından ilan edilecek.

Hak sahiplerinin paralarını alabilmesi için bu tarihler arasında başvuruda bulunması gerekirken, son 3 yılda bankalarda unutulan paranın miktarı 73 milyon TL’ye ulaştı.

2010 yılında vatandaş bankalarda 37 milyon TL unuttu. Unutulan bu paranın tamamı zamanaşımına uğrayarak TMSF’nin kasasına girdi.

Bankacılık Kanunu’nun 62’nci maddesine göre, “Bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak 10 yıl içinde aranmayan” paralar zaman aşımına tabi oluyor.

Yetkililer bu yıl da uyarılarını yineleyerek, vatandaşı yarın açıklanacak listeleri takip etmeleri konusunda uyardı. Yarın, unutulan paralara ilişkin listeler bankaların internet sitelerinden duyurulacak ve tüm listeler aynı tarihler arasında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından ilan edilecek.

Listeleri 30 Nisan tarihine kadar görme olanağı bulunuyor. Açıklanan listede adı olanlar bu tarihler arasında başvuru yapmazlar ise paraları zamanaşımına uğrayacağı için daha sonra paraları üzerinde herhangi bir hak talebinde bulunamayacak.

(ANKA)

Bankalarda Unutulan Paraları Sorgulama:

Aşağıdaki linkten zamanaşımına girecek veya girmiş mevduatınız olup olmadığını sorgulatabilirsiniz.

http://zamanasimisorgu.tmsf.org.tr/

Kaynak: TMSF

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

4 Comments on “Bankalarda unutulan paralar nasıl geri alınır?”

  1. benim adıma açılan vadesiz hesabımın akibetinin ne olduğunu öğrenmek istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir