Piyasalar henüz düze çıkmadı

Atilla Yeşilada – 22.09.2016

BoJ’nin “enflasyon %2’ye çıkıncaya kadar piyasada ne varlık varsa alacağım” ve Fed’in “valla ben artık ne yaptığımı bilmiyorum, kafamı toplayıncaya kadar faiz artırıp ortalığı karıştırmayacağım” açıklamaları ardından Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP, Ülkeler = GOÜ) başta riskli varlıklarda yine keyifli ve coşkulu, damardan taze morfin vurmuş bağımlının kahkahalarına benzer bir ralli başladı.

“Merkez Bankası parası deniz, mal almayan keriz” sloganı ile tahtalara, ya da ekranlara yürüyen testesteron yüklü para bir kaç gün daha Moğolistan’da liman hisselerine kadar alım yapacaktır elbet. Belki bu yılı dev bir GOP rallisi ile kapatıp, “bis, bis” sesleri içinde karşılayacağız Noel Baba’yı, en azından görüşlerine danıştığım çoğunluk böyle düşünüyor.

Merkez Bankaları (MB) piyasaların sex kölesi olmuş, Gelişmiş Ülkeler’de DİBS faizleri sıfırın altında, bu da yetmiyor Euro-bölgesi’nde kurumsal bono-tahvil getirileri de negatife dönmüş. Canımdan çok sevdiğim Amerikalıların deyimiyle “GOP şehirdeki tek oyun”.

İyi de GOP’taki oyun da Gelişmiş Ülkeler’de hiç bir oyun olmaması. GOÜ büyüme hikayesini hiç inandırıcı bulmuyorum. Bunu ayrıca yazacağım. Hem Bank of International Settlements, hem de OECD raporlarını okudum (kimi kandırıyorum, özete şöyle bir göz attım). İki güzide kurum da aynı uyarıyı yapıyor: Mali varlık fiyatları ekonomik realitelerden koptu artık.

Devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN