FED’in Güvercini Özgürlüğe Kanat Çırptı / İnfo Forex – (22.09.2016)

FED’in dün sonlanan FOMC toplantısında faizde herhangi bir değişiklik yapılmazken 6. Toplantıda da faiz artırımı pas geçilmiş olundu.

Genel olarak piyasa beklentisi her ne kadar pas geçme yönünde olsa da FED’in şahin bir tutum izlemesi bekleniyordu. Ancak FOMC metni ve Yellen’dan ne yazık ki bu yönde bir karar gelmedi ve Jackson Hole toplantısına göre Yellen’ın tarzını yumuşattığı görüldü. Bilindiği gibi Jackson Hole toplantısında FED Başkanı Janet Yellen şahin bir tutum sergilemiş ve faiz artırımları için açık kapı bırakmıştı.

FED tarafından alınan kararda FED üyeleri arasında bölünmüşlük olduğu görülürken 3 FED yetkilisi çeyrek puan faiz artırımı gerektiği görüşünü savundu. Kansas City FED Başkanı Goerge, Cleveland FED Başkanı Mester ve Boston FED Başkanı Rosengren karara tepki gösteren üyeler arasında yer aldı.

FED’in bundan önceki dönem toplantılarında dikkatle izlediğimiz orta dönem nokta tahminler bu toplantıyla beraber tekrar değişti. FED’in bundan önce 2016 için 2 faiz artırım beklediğini düşünürsek dün açıklanan nokta haritasında bu ifadenin tek faiz artırımına indirildiği görüldü. Üyelerin çoğunun 2016 Aralık ayını işaret ettiğini gördüğümüz Eylül ayı toplantısında en büyük sürpriz 2017 ve 2018 yılları için geldi.

FED orta dönem nokta tahmin beklentisinde 2017 için 3 faiz artırımından 2 faiz artırımına düşürürken genel anlamda orta dönem faiz beklentisini bir kez daha düşürmüş oldu. FED’in bu hamlesi kademeli faiz artışının yavaş şekilde devam edeceğine bir işaretken, USD bazında değer kayıplarının devam etmesine neden oluyor.

Ayrıca FED Başkanı Yellen’a yöneltilen sorulardan biri de siyasi kanattandı. 8 Kasım’da gerçekleşecek ABD Başkanlık seçimleri öncesinde Trump baskısı FED üzerinde hissedilse de, Başkan Yellen sorulara FED’in bağımsızlığından bahsederek böyle bir baskının olamayacağını belirtti. Bilindiği gibi Trump başkanlık seçimleri öncesinde FED’in faiz artırımına karşı çıkan bir görüşü olduğunu belirtmişti.

FOMC kararları ve FED Başkanı Yellen konuşması sonrasında USD bazında piyasada değer kayıpları yaşanırken, FED’in orta dönem nokta planının değişmesinin etkileri yaşanıyor. USD endeksi Yellen sonrasında 95.10 seviyesine kadar gevşerken, USD endeksinin değer kaybetmeye devam etmesi durumunda 94.75, 94.40 ve 94.00 seviyelerine gevşeme ihtimali bulunurken, olası toparlamada ise 95.00 seviyesi izlenebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN