Arçelik Hisse Yorumu / Şeker Yatırım – (16.01.2024)

Arçelik (AL, Hedef Fiyat: 217,97 TL) Getiri Potansiyeli: %65

Arçelik global büyüme stratejisi kapsamında yeni yatırımlara imza atmaya devam ediyor.

Whirlpool anlaşması için onaylar bekleniyor.. Arçelik 2023 başında Whirlpool ile her iki şirketin Avrupa’daki iştiraklerinin tek çatı altında toplanması ve Orta Doğu ve Afrika bölgesi iştiraklerinin satın alınmasına yönelik anlaşma imzaladı. Buna göre Avrupa’da tarafların iştirakleri Beko çatısı altında birleşecek. AB rekabet kurumunun koşulsuz onayını alan anlaşmanın finansallara yansıması için İngiltere Rekabet Kurumu’nun onayı bekleniyor. İngiltere Rekabet Kurumu’nun karar açıklaması için son tarih ise Mart sonu.

Mısır Fabrikasının 1Ç24 sonunda devreye girmesi planlanıyor.. Arçelik, 2022 sonunda Mısır’da yaklaşık 100mn Dolar bütçe ile fabrika yatırımı başlattı. Fabrika, 114.000m2 alan üzerine kurulu ve yıllık 1,1 milyon adet üretim kapasitesine sahip olacak. Fabrikada ilk aşamada buzdolabı ve fırın, ilerleyen dönemde çamaşır makinesi üretilmesi planlanıyor. Üretiminin %60’dan fazlasının başta Orta Doğu, Avrupa ve Afrikaya ihraç edilmesi öngörülen fabrikanın orta vadede yıllık 200mn Dolar ihracat potansiyeline ulaşması bekleniyor.

2024’ün ilk yarısında, global beyaz eşya talebinin zayıf seyrini sürdüreceğini ancak Arçelik açısından düşük baz etkisi nedeniyle yıllık bazda ciddi daralma kaydedilmeyeceğini öngörüyoruz. Yılın ikinci yarısında ise özellikle Avrupa’da faiz indirimlerinin başlamasıyla talepte toparlanma göreceğimizi düşünüyoruz. Yurtiçi talepte ise öne çekilen talep ve alım gücünde gerileme nedeniyle zayıf bir performans kaydedilebileceğini düşünüyoruz.

Hammadde maliyetlerinin geçtiğimiz yıllara göre daha stabil seyredeceğini operasyonel marjların ise dengeli bir seyir izleyeceğini düşünüyoruz.

Makroekonomik değişkenler ve şirkete yönelik beklentilerimizde yaptığımız değişiklikler sonucu hedef fiyatımızı 190,88 TL’den 217,97 TL seviyesine yükseltiyoruz. Hedef fiyatımız 12 Ocak 2024 kapanışına göre %65 yükseliş potansiyeli taşımaktadır.

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Şeker Yatırım 2024 Strateji Bülteni