Altın, Tüpraş Ereğli Analizleri

Gram Altın: Bir döngüdür algı süreci

Döngüsü içinde hareket eden, anlamlı sinyalleri barındıran gelişme devam ediyor. Mayıs beklentimiz devam etmektedir. Üzerine ekleyebiliriz: döngüsünü kuvvetlendirebilecek ara durak gördük. Son 2 aylık hareketini ölçü olarak alabiliriz: kısa vadeli görülebilecek bu bakış doğru değildir. Ana eğilimi (5, 10 yıllık) kuvvetli olduğu için kısa vadeli enerji dönüşümlerini anlayacak göstergelere bakmak yeterli olabilir. Bu yüzdendir ki 2 aylık hareketleri takip etmeyi sürdürebiliriz.

TUPRS / EREGL: Bir döngü başlangıcında mıyız?

Ucuz kalan cazip görünür: varlıklar kıyasladığımızda durum budur. Yani göreceli ucuz kalan daha cazip görünür. Üretim makinesinin potansiyeli olduğu sürece her varlık zamanla ederini bulur 10 yıl önce, 2008-2009 arası EREGL karşısında en zayıf dönemini yaşayan TUPRS gördük. Ilımlı gelişen performans artışıyla göreceli olarak en iyi seviyesini 2013 baharında yakaladı. Kabaca 150 %  daha iyi performans göstermiş oldu. Bu performansın yıllara yayılmış olması gelecekteki olası istikrar için ipuçlarıydı. Hızlı hareketler gibi görünse de reel ekonomide karşılığı görülebilecek kadar uzun süre idi.

Devamında gelen meraklı soru: bu durum döngüye dönüşebilir mi? Önemli ortalamalarda yukarı yönlü hareketi başlatan performans sonucunda düzeltmeyi gerektirecek neler olabilirdi? Sonrasında tablo tekrarlanır mı? Başarılı algoritmaların temelindeki prensibi kullanabiliriz: sürdürülebilirlik kriterlerine uymakta mıdır? Devam eden 1 yıl içinde EREGL göreceli olarak benzer güzellikte performans gösterdiğinde şüpheleri azaltan, teoriyi güçlendiren noktaya gitmeye başlıyoruz. Hızlı şekilde döngüyü tamamlama isteği söz konusudur: yükseliş dönemi, düşüş dönemine göre daha fazla zamana yayılmıştır. Bir başka deyişle, yükseliş döneminde istikrarlı kalma isteği belirginleşmiştir veya yeni tespitlerle birlikte belirginleşecektir.  Yeni tespitler de ilerleyen yıllarda gelecek olmalıydı.

Yaklaşık 2 yıl süren 2014 sonbahar hareketi sonucu geçmişin çizgisi devam ettireceğini göstermiştir: istikrarlı model hareketi midir? Zamana yayılan 2016 başlangıçlı düşüş ise geometrik anlamda algoritmanın yeni işaret vermesine sebep olmuştur: istikrar dönemleri tüm zamanlardaki birikme sonucu artmıştır. Sonbahar 2019da başlayan EREGL tarafında görülen performansın sonuna gelinmiş olabilir mi? Artık TUPRS lehine göreceli toparlanma başlayabilir mi? Sorunun cevabına anlam katacak olan 2008den bugüne yaşanan hareketlerin geometrisidir. Son 10 yılın hareketlerinden çıkarılacak geometriye göre modeli konuşturursak: 12 aylık gelecekte TUPRS lehine daha istikrarlı gelişme bekleyebiliriz. Son 4 yıla bakarsak, daha sabırsız karar vericilere cevap bulabiliriz:  benzer 12 aylık Tüpraş lehine istikrar söz konusudur. Hatta destekleyici geometrik hareketle 24 aya genişleyebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN