Alman 10 senelik devlet tahvilleri rekor düşük seviyede (%-0.655 ‘e) satılıyor, makro göstergeler, USDCAD ve AUDUSD

Küresel düşüş trendi ve Alman piyasası

Alman ihracatı Haziran ayında tekrar ivme kaybetti. Federal İstatistik Ofisi tarafından bildirildiği üzere, bir önceki aya göre % 0,1 düştü. Ekonomistler, Mayıs ayındaki % 1,3’lük bir artıştan sonra tam olarak bu düşüşü bekliyorlardı. İthalat Haziran ayında % 0,5 arttı.

Borsa netlik ararken, gittikçe daha fazla tahvil faiz getirmiyor. On yıllık Alman devlet tahvilleri bile % -0.655 eksi rekor seviyeye düştü. Evet! 10 sene parasını bekleten bir Alman, faiz almadan parasının % 0.655 ‘ini kaybetmeye razı. Belirsizlikten kaçmak bir kar sayılıyor. Çünkü piyasalardaki belirsizlik Alman yatırımcıları kar marjını değil “zararı durdur” yaklaşımına zorluyor.

Hindistan, Tayland ve Yeni Zelanda belirsizlikle ağır düşüşler yaşıyor

Altın ve tahviller rahatlamış olsa da, borsa panikte. ABD borsalarının birkaç hafta önce yeni rekor seviyelere ulaştığı doğru. Ayrıca, “volatilite(belirsizlik) endeksi”, VIX, ile seviye “aşırı korku” olarak kırmızı alarm veriyor. Fakat bu 2008 krizinde olduğu şeklinde değil. Bu günlerde borsalarda panikten panik yayılıyor. Ekonomik veriler çok da kötü değil.  Bu zamanlarda günlük al-sat aralığını geniş aralıkta, ve günlük al-sat yapanlar için kar marjı sunuyor. Fakat volatilite yani belirsizlik hali yüksek olduğundan al yapan yatırımcıların yüksek fiyattan al yapınca, uzun süre bekleme durumu da olabiliyor.

Grafik kaynağı: TradingView

Grafik kaynağı: TradingView

XAUUSD: 1496 $ direnç seviyesinin kırılması 1500 $ stratejik olarak destek yapacaktır. Fakat Aroon çizgisinin arasındaki fark fazla olduğunda ivmenin arttığını gördüğümüzden yatırım tercihini grafiğe göre şekillendirebiliriz. Şu an sat için kırmızı sinyal yok. Bu hafta 1450.88 üzeri kapatması al ve tut olarak yorumlanabilir. Altın şu an 1.500 $ / ons seviyesinin altında konsolide edilmektedir. Altı buçuk yılın en yüksek seviyesi 1,511 $ / ons’u test etti. Olumlu temeller devam ediyor, ancak piyasalar düz bir çizgide hareket etmiyor. Altın piyasasında boğalar halen etkili bulunmakta.

Bununla birlikte, bazı analistler için Hint borsaları öne çıkıyor. Bunun nedeni: küresel olumsuzluklara pek maruz kalmaması, ve aynı zamanda Çin borsası hisse senetlerine göre avantajlar sunması.

Çin Huawei Grubu ilk defa kendi işletim sistemini tanıttı. “Harmony” ile akıllı telefon üreticisini Android ‘den bağımsız yapmak istiyor. Huawei ‘nin küresel güvensizliği son zamanlarda daha da büyüse de Çin’ in android karşısında bağımsızlık kazanması orta vadede Çin para birimini olumlu etkileyecektir. Fakat ABD hükümetinin, Çin Huawei Grubuna yazılım boykotu uygulayacağı kesin gözüyle bakılabilir.

USDCAD: JPMorgan Kanada yapılanması, Mart 2018’de Kanada piyasasından çıkma kararı vermişti ve bu yıl da Kanada kredi kartlarındaki tüm borç bakiyelerini affettiğini açıkladı. Bu gelişmiş ülkelerin özel sektörünün nasıl birisindeki belirsizlikleri göz ardı edecek adımlar attıklarını ve USDCAD ‘ ın birlikte hareket etmelerinde, şirket-okrasi boyutunu da gözler önüne serebilir. Zira latin ülkeleri için böyle bir durum söz konusu olamayacağını yakın zamandan anımsıyoruz. Aşağıda grafikten 1.2987$ ve 1.3585$ aralıklarında sırasıyla destek ve direnç seviyelerini görmek mümkün. Lakin momentumu olmayan yükseliş trendi değişebilir. Gündemi takip etmek gerekli.

Grafik kaynağı: TradingView

ABD Doları geçen hafta olumsuzluklara sahne oldu ve ABD-Çin ticaretindeki gerilimlerin daha da kötüleşmesi ve Fed faiz düşürme beklentilerini hızlandırdı. Henüz açıklanmamış olumsuz ekonomik verileri etkilemesi durumunda daha da aşağı inme riski altında.

Ticaret savaş gerilimini artması, volatilite ve AUDUSD

Avustralya kraliçeye sembolik bağlı olsa da Çin ‘in ekonomik etkisi altındadır. ABD’de Çin’deki ticaret savaşındaki gerilimi artırması Abd-İran gerilimi, bölgesel iş verilerinin de hayal kırıklığına uğratması durumunda Avustralya Doları satış baskısının artmasına neden olabilir.

GBPUSD, İngiltere’deki Enflasyon ve Perakende Satışlarında Düşüş

İngiltere’den gelen güncel ekonomik veri baskıları, Avrupa Birliğinin geleceği, belirsiz bir Brexit tehdidinin artmasıyla İngiliz Sterlini’ni yerini bitcoine (BTCUSD), altın (XAUUSD) paritelerine bırakıyor.

ABD-Çin Ticaret Savaşı ve İran-ABD gerilimi ham petrol fiyatları (BCOUSD) için risk

Ham petrol fiyatları, ABD-Çin ticaret savaşı yükselişinin küresel ekonomik büyüme bakış açısını artırmasıyla yedi ayın en düşük seviyesine düştükten sonra daha derin zararlara karşı savunmasız görünüyor. 83.929 $ ve 58.646 $ aralığında bir belirsizlik mevcut. Trend yükseliş ve stabilite barındırmıyor. 75.67 $ ve üstü kapanışlar pozitif bir hareketin başlangıcı olabilir. Hacim olarak alıcı ve satıcılar arasında hassas oran var. MACD çizgisi istenen seviyede değil. Politik iklim yakından takip edilmeli, bunun yanında direnç seviyesinin kırılması ve test edilmesi ile güven tazelenmesine dikkat edilebilir.

Grafik kaynağı: TradingView

Sonuç olarak, volatilite endeksinin bıraktığı etki ile küçük yatırımcının makro ekonomiye bir kuş bakışı gerçekleştirmesi ve buna göre konum alarak yurt içinde kurban bayramı nedeniyle kapalı olan piyasalar açılınca daha temkinli bir duruş sergilemesini gerektiriyor. Alman yatırımcıların belirsizlik nedeniyle eksi faiz veren devlet tahvillerine yatırım yaptığının düşünülmesi risk iştahının azalmasına ve küçük yatırımcının da kendini korumasına zemin hazırlayacaktır.

Okan Özdemir
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN