Akfen GYO Hisse Yorumu / Oyak Yatırım – (08.01.2013)

Akfen GYO Hisse Yorumu

Rusya otelleri için daha düşük ortalama oda fiyatı, Zeytinburnu IBIS & Novotel için daha az faaliyet karlılığı, Adana, Izmir & Ankara IBIS için daha muhafazakâr varsayımlar ve Moskova IBIS otelini değerlememizden çıkarmamızı takiben, Akfen GYO için hedef fiyatımızı hisse başına TL2.87’den TL2.31’a düşürüyoruz. Değerlememiz, şirket için %40 yükseliş potansiyelini işaret ettiğinden şirket için Endeksin Üzerinde Getiri tavsiyemizi sürdürüyoruz. Akfen GYO, şu an itibarıyla Net Aktif Değerine göre %67 iskontolu işlem görmekte.

Moskova IBIS oteli değerlememizden çıkardık. Accor ile yapılan yeni anlaşmayı takiben, Akfen GYO’nun Moskova IBIS otelini bitirme zorunluluğu ortadan kalktı. Bunun yanı sıra, üst hakkı kullanımı ile ilgili otel arsasının davalık olması ve finansmanının tamamlanmamış olmasını da göz önüne olarak, oteli değerlememizden çıkarıyoruz.

Yaroslavl ve Samara’da düşük oda fiyatları. Yaroslav ve Samara otellerinde sırasıyla ilk fiyat tahminlerimiz olan €80 ve €78’in aksine, gerçekleşen €48 ve €53 oda fiyatları bizim beklentilerimizin oldukça altında kaldı. Görünen o ki; Accor istenilen doluluk oranlarına ulaşmak için fiyattan fedakârlık etti. Bu otellerde daha düşük oda başı fiyat tahmini yapmamızı takiben, otellerin değerlemelerinde yaklaşık %20 oranında azalış gerçekleşti.

Yatırım stratejisi değişti. Akfen GYO’nun Esenyurt, İzmir, Kaliningrad, Ankara IBIS otelleri ve Karakoy Novotel’in yatırımlarının tamamlanması sonrasında toplam 18 otellik bir portföye sahip olacak. Akfen Holding bunları takiben otel yatırımlarını yavaşlatma kararı aldı. İhtimali az olsa da, bu oteller dışında Moskova ve Kiev’de iki ayrı otelde önümüzdeki yıllarda portföye eklenebilir. Yeni yatırım stratejisine paralel, şirket önümüzdeki yıllarda daha az yatırım harcaması yapacak ve 2015’den başlamak itibaren pozitif nakit akımı yaratmaya başlayacak.

Yatırım Takvimi. Esenyurt, İzmir ve Kaliningrad IBIS otellerinde inşaat tamamlanma oranları sırasıyla %100, %75 ve %71’e ulaştı. Bu otellerin 2013 ‘ün ilk yarısında açılmasını bekliyoruz. Ankara IBIS ve Karakoy Novotel ise şu anda yapım aşamasında bulunuyor.  Bu otellerinde sırasıyla 2014 ve 2015 yıllarında açılmasını bekliyoruz.

Faaliyet giderlerinin düşmesini bekliyoruz. Şirket, özellikle Rusya’daki operasyonlarını yavaşlatacağından, 2012 yılında 7,6 milyon TL olmasını beklediğimiz faaliyet giderinin 2013 yılında 5,3 milyon TL ve 2014 yılında 4.0 milyon TL’ye düşmesini bekliyoruz.

Aşagı/Yukarı yönlü riskler.  Şirketin karşılaşabileceği aşağı yönlü riskler arasında beklenenden daha düşük ekonomik aktivite, yabancı para riski, rekabet riski ve projelerde oluşabilecek gecikmeleri sayabiliriz. Diğer taraftan, Akfen Holding’in Akfen GYO’u satması en önemli yukarı yönlü risk olacaktır. Accor ile yapılan yeni anlaşma ile Akfen GYO daha az yatırım yapabilecek ve en kısa sürede nakit akımı yaratma amacı güdecektir. Böyle bir varlık, sabit getirili gayrimenkul yatırımcılarının ilgisini çekebilir. Bunun yanısıra, Akfen Holding, sahip olunan otellerin tek başına satılmasına da sıcak bakmaktadır.

Raporun tamamı için tıklayın.

OYAK Yatırım Araştırma

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir