Akbank Hisse Yorumu / Şeker Yatırım – (16.01.2024)

Akbank (AL, Hedef Fiyat: 65,03 TL) Getiri Potansiyeli: %50

Pazar payı kazanımları ile dönüşüm ve verimlilik artışı

Banka son iki yılda müşteri kazanımlarının yardımıyla dönüşüm ve verimlilik artışı ile öne çıkmaktadır ve çekirdek bankacılık gelirlerindeki güçlü seyri korumada avantajlı pozisyondadır. Güçlü sermaye yapısı, dinamik bilanço yönetimi, karlılık odaklı kredi büyümesini göz önünde bulundurarak AL olan tavsiyemizi koruyoruz.

Güçlü sermaye tamponu ve yüksek iç sermaye üretimi kapasitesi ile elverişli konum. Banka %21,8 seviyesindeki güçlü sermaye yeterlilik oranı ile rakipleri arasında birinci sıradadır ve piyasa payı kazanımlarını sürdürmek için elverişli bir konumdadır.

Bankanın net karının 2024 yılında 2023 yılına göre %18,5 oranında artmasını bekliyoruz. 48,50 TL olan hedef fiyatımızı 65,03 TL olarak revize ediyoruz. Yeni hedef fiyatımızın %50 artış potansiyeli bulunmaktadır. “AL” tavsiyemizi koruyoruz. Hisse 2024T 2,9x F/K (Benzerlerine göre %9 iskontolu) ve 0,83x F/DD çarpanlarıyla ve %32,2 ortalama öz kaynak karlılığı ile işlem görmektedir.

Karlılık odaklı kredi büyümesi, kredi kartlarında güçlü pazar payı kazanımları. Banka 2023 yılında kredi kartlarındaki 250 baz puan pazar payı kazanımı ile lider konumdadır. Bu stratejinin marjları desteklemesini öngörüyoruz. Tüfe endeksli tahvillerin öz kaynaklara oranı %77 seviyesinde olup marj gelişiminin enflasyona duyarlılığı yüksektir.

Kur korumalı mevduatlardaki pazar payı %8,4 olup özel bankalar arasındaki en düşük seviyededir. Vadesiz mevduatların ağırlığı ise %32 seviyesinde ve sektör ortalamasının altındadır.

Ücret ve komisyon gelirleri artışında lider konum. Banka yıllık bazda rekor yüksek %188 artış ile lider konumdadır. Ücret ve komisyon gelirlerinin faaliyet giderlerini karşılama oranı %64 seviyesinde olup sektör ortalaması %62 seviyesinin hafif üzerindedir.

Aktif kalitesi yönetiminde güçlü performans. 2023 yılında yakın izlemedeki kredilerdeki artış oranı %51 olup görece yüksektir. Ancak bu kredilerin ağırlığı %7,7 olup özel bankalar arasındaki en düşük seviyededir.

Beklentimizden daha olumsuz seyreden fonlama maliyetleri hisse performansında olumsuz etki yapabilir.

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Şeker Yatırım 2024 Strateji Bülteni