ABD Borsalarında Bugün – (21.08.2013)

ABD hisseleri, yatırımcıların bugün açıklanan Fed Temmuz ayı toplantı tutaklarında yetkililerin tahvil alımlarının azaltılması ile ilgili çizilen takvimi desteklediğinin görülmesini değerlendirmesi ile, erken saatlerdeki kayıpları sildi.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.1’den daha az yükselerek New York saati ile 14:40’ta 1,652.79 puan olarak erken saatlerde yüzde 0.8’e varan kayıpları sildi. Dow Jones endeksi ise yüzde 0.1, yani 14.29 puanlık düşüş ile 14,988.70 puana geriledi ve erken saatlerdeki 122 puana varan kayıpları azalttı.

Fed Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) Temmuz ayı toplantı tutanaklarına göre yetkililer, Başkan Ben S. Bernanke’nin ekonomi beklentiler doğrultusunda gelişmeye devam ederse bu yıl içerisinde tahvil alımlarını azaltmaya başlayıp 2014 yılının ortalarında sonlandırma şeklinde çizdiği takvim konusunda “genel olarak destekleyici” görünüyorlar.

ABD merkez bankasının üç turluk tahvil alım programı, yükselen kâr verileri ve ekonomik büyüme ile birlikte S&P 500 Endeksi’nin 2009’daki ayı piyasası döneminden bu yana yüzde 150 ralli yapmasını sağladı.

Başkan Ben S. Bernanke’nin istihdamdaki ilerleme devam ederse bu yıl içerisinde tahvil alımlarının azaltılabileceği işaretini ilk defa verdiği 22 Mayıs’tan bu yana Fed’in alımları ne zaman azaltacağına dair söylentiler devam ediyor.

Bloomberg HT

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir