2023 ve Ötesi: Akil ve Müşfik Türk Diplomasisi

Türkiye Cumhuriyeti, dünyanın farklı ülkelerindeki 255 diplomatik misyonuyla, küresel sıralamada ilk 5’de yer almakta. Dünya ekonomisinin önde gelen 45 ülkesi ve dünya genelinde 193 ülke dikkate alındığında, bu rakam, küresel diplomasideki konumumuz, dünyanın her noktasında Türk Bayrağı’nı temsil etme başarımız her türlü takdirin üzerinde. Türkiye, iki ‘siyah kuğu’, küresel pandemi ve Rusya-Ukrayna Savaşı’ndaki olağanüstü saha başarılarıyla, tahliye operasyonlarıyla, başta sağlık malzemesi ve gıda olmak üzere, operasyon bölgelerinin kılcal damarlarına kadar tedarik imkan ve kabiliyetleriyle, başta Birleşmiş Milletler, dünyanın önde gelen pek çok uluslararası teşkilatı ve küresel siyasette iddiası olan ülkeden tarihe not düşülen takdirler aldı.

Dışişleri Bakanlığımız, Türk diplomasisinin emsalinin bulunması hayli zor ‘insani ve girişimci diplomasi’ başarısını, 2023 ve ötesine daha da iddialı bir seviyeye ulaştırmak adına, ‘360 derece’ kapsayıcı ‘dijital diplomasi’ adımlarını, dijital diplomasiye yönelik yatırımları ve teknoloji geliştirme projelerini adeta katlayacak adımları hızlandırıyor. Dİplomasi sanatının en zor safhalarını etkin bir şekilde kullanan Türk diplomasisi, Dışişleri Bakanlığımızın ‘akil ve müşfik’ diplomasi hamlesi ile, yapay zekaya dayalı ve Türkiye’nin ‘yumuşak güç’ imkan ve kabiliyetlerini katlayacak politika, strateji ve uygulamaları bir üst çıtaya taşıyarak, sadece yakın coğrafyamız nezdindeki diplomatik farkındalığımızı güçlendirmenin de ötesinde, Afrika, Asya ve Latin Amerika’dan da yönelen, giderek artan bir ‘işbirliği’ sürecine yoğunlaşıyor.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!