Yeni Haftada BIST100, Altın, Dolar Ve Emtiadaki Tehlike

Bankacılık sistemine gelen nakit sanki bu hafta MOODY’s in not arttırabileceğini gösteriyor.

Yurtdışından sürekli rapor göndere göndere bütün dünya faiz indirirken, deflasyondan korkarken bize de faiz arttır, enflasyonun şişsin, doların yükselsin, bankacılık karlılığın düşsün, sigorta şirketlerin zarar görsün istiyorlar. Mecbur bazen de bu çağrıya uymak zorunda kalıyorsun. Emellerine bir şekilde ulaşabiliyorlar çünkü. Fitch de bu hafta bir rapor gönderdi, faiz arttır yatırım gelsin diyen kurum bu hafta da diyor ki faizi arttırdın şimdi de 2021 de bankacılığın sıkıntıya düşecek diyor. Çünkü artan kredi maliyetleri yatırımları yavaşlatırken, enflasyonun yeniden azalan üretimle kış ayına girerken daha fazla tepki vermesine zemin hazırlayacak. Tahvil faizindeki gerilemeye bakarsak birkaç ay içinde yenide faiz indirimi ve kredi vadelerinde uzama gerçekleşecek. İşin garibi kredi dereceleme şirketleri Türkiye aleyhine sürekli spekülatif bir ekonomi ibaresi yakıştırsalar da ekonomik verilerimiz şaşırtmaya devam ediyor.. Önümüzdeki sene daha avantajlı bir konuma yükselmesi beklenen piyasamızın yeniden yatırımcıları kendine çekeceği bankacılık sistemine 3 haftada giren para ile daha iyi anlaşılıyor. Emtialardaki ölü sıçrayışına bakarsak 2008 krizi öncesinde emtiada son oyunlarını oynayan fon sahiplerinin işlerine benziyor. Son bir pik hareketiyle yatırımcıları yeniden tavlama peşindeler ama para yeniden piyasalara dönmek niyetinde. Çünkü gelen teşvik beklentileri ve finans sistemindeki kolay para her zaman kendine su misali akacak bir yol bulur. Çark asla durmaz.. Yani gümüş, bitcoin, bakır, petrol gibi yatırım araçlarındaki son hareketlere ben yabancı değilim. Sizlerde dikkatli olun. Aşı çalışmaları ve başlayan dağıtımlarla etkisi gözle görülür bir seviyeye ulaşırsa ucuzlayan piyasalara dönmek için bir koşuşturma başlayacak..

Altın hatırlayacağınız üzere eğer Trump gelseydi yükselişini sürdürüp 2000 dolara uzanacak demiştik. Ama Biden gelirse teşvik paketi şubat ayına kalacağından 1900 dolar ons fiyatın 1800 e kadar çekilebileceği konusunda uyarmıştım. Sanıyorum 1800 altında 1740-1850 arasında şubat ayını beleyecektir. Sonrasında yeniden 2000-2200 bölgesine yükselişini sürdürebilir diye tahmin ediyorum. Yani dolar konusundaki düşüncemi de bir araya getirirsek gram altın da 380- 400 tl bölgesine kadar çekilmenin sürmesini bekliyor olacağım.

Dolar da anı şekilde bir ölü sıçrayışı oldu ancak yavaş yavaş yedire yedire bi 7 bölgesine kadar çekilmenin süreceğini düşünüyorum ben. Sonrasında faiz konusunda merkezin devreye girerek dolardaki düşüşü durdurmasını bekleyeceğim 6 ay içinde. Merkez önümüzdeki 3-5 sene doların 7-8 tl bölgesinde kalması için çaba göstereceğini ve üretim konusunda  cazibe merkezi planını devreye almasını izliyor olacağız..

Bist100 de bu hafta 1350 bölgesini yenide izliyor olacağız. Aşılırsa 1400 bölgesine bankacılık endeksi desteğiyle yükselişinin devam etmesi beklenir. Ama yan tahtalar diye tabir ettiğimiz diğer hisselerde fon kaybına dayalı yatay seyir sürebilir. 1310 bölgesi destek ve 1267 bölgesi ana pivot desteği olmak kaydıyla alım fırsatı bölgesidir. Ama endeksin düşeceğini sanmıyorum. Bankacılık sistemine giren meblağ, hadi ben kısa vade de girdim kaçıyorum diyebileceği bir meblağ olmaktan çoktan çıktı. Bu hafta bizi arkçılarıyla bile etkileyebilecek AB parlamentosunda yaptırım söylemlerinin şiddetini izliyor olacağız. Bankacılık sistemine giren nakdin büyüklüğü ve endeks teknik analiz videosu, ALKIM, TURSG, SASA, SİSE ve AFYON hisselerinin son takas ve teknik çalışmasını paraborsa.net twitter adresinden izleyebilirsiniz.  Şimdiden iyi haftalar dilerim.

Ahmet Güven