Yeni Haftada BİST, Dolar, Bitcoın Ve Haftalık Hisse Analizi Sepeti

Geçtiğimiz hafta karşılıklı ılımlı açıklamalardan sonra Akdeniz bölgesindeki tansiyon biraz düşürüldü.

Fransa’dan gelen Türkçe mesaj sonrası BİST’in pozitif ayrışması beklenebilir ancak 1120 üzerine taşıyacak bir haber değeri yok elbette. BİST’in kuvvetli bir direnç bölgesinde oluşu ve bankaların notlarındaki düşüş sonrası yatay seyrini korumaya başaran endeksin 1126 üst direnci etrafında sıkışması sürebilir. Doların seyrindeki güçlenme sonrasında 7.50 direnci aşıldı. Bir sonra ki kuvvetli direnç seviyesi 7.65 bölgesinde bu bölgelerde gelebilecek bir kar satışı ve merkez bankasının açıklamalarını takip ediyor olacağız. Kovid aşısının denenmeye başlamasıyla madenlerde durulma sürüyor. Altın son hafta içinde doların değerlenmesiyle bir miktar yükselse de ons fiyatta yatay durum bozulmadı. 2000 dolar direnci geçilmeden de fonlarda ya da şahıs alımlarının hızlanması beklenmiyor. ABD teknoloji endekslerindeki düşüş ritmiyle 28 bin seviyesinin üzerine yerleşmekte güçlük çeken Dow’un, bu hafta 27400 altına gelmemesi gerekiyor. Teknik olarak bozulma yaşayacak endekslerin düşüşü dünya genelinde yankı bulabilir. Yani bizim için 1100 BİST desteği altında bozulma yok sayılamayacak kadar şiddetli olabilir. Bu hafta dış piyasa seyrinin de takip etmenizde fayda var. Çin ve ABD arasındaki ticaret savaşı TikTok uygulaması ile sürerken, düğümü çözecek olumlu açıklamalar yeniden piyasaların risk iştahını arttıracaktır.

BITCOIN analizi: 10810 ikili dip bölgesi olduğu için tekrar test ederse destek görevini yapamayabilir. Diğer hafif destekler 10735 ve 10655. Son destek altında görüntü iyice bozulacağından 10200 desteği gündeme gelebilir. Aynı şekilde seyrini korur ve 10950 hafif direncine yönelirse ve üzerinde kalırsa alıcıları çekebileceğinden sonra ki direnç 11500 bölgesine kadar önemli bir direnç bulunmuyor. 2 hafta önceki analize göre %7 dolayında pozitif.

Teknik analiz sepetindeki hisselerimiz;

ECİLC: 2 hafta önce 6.14 den teknik takibe aldığımız senet. Bu hafta son analizimizde düşündüğümüz gibi 7.10 bölgesinin hafif altından kar satışı yedi. %8 dolayında ayrışan hisse de Citi paylarında azalma sürerken Deutsche bank Citi’nin satışlarını karşılamış görünmekte. Yani Citi ayrılırken DB alımlarını sürdürüyor. Gelen kar satışı sonrasında 6.60 desteğine kadar %7 düşüş gösteren senette bu desteğin çalışması gerekiyor. Aksi takdirde satış tarafı ağır basacaktır bir süre daha. Teknik olarak bu kademeden yeniden 7.10 direncine yönelirse bu sefer artan güçle bu bölgenin aşılması beklenir.

SASA: 2 hafta önce analizini yayınladığımız senet ki yabancı payıyla ilgili değişimler meyvesini vermeye devam ediyor. Son analizimizde %7 dolayında pozitif ayrışan hissemiz, 16.34 direncini de aşmasıyla hızlanarak 17.50 tarihi zirvesini yaptı. Cuma kapanışına göre %12 üzerinde getiri sağlayan hisse de Citi bank 14.2 milyon lotla bu hafta alımlarına devam ederek yeniden Deutsche bankın önüne geçti. 16.80 desteği altında hisse 16.60 da dengelenmek isteyecektir. Başaramazsa 16.30 ana destek. Bu destek kırılırsa 15 bölgesine geri çekilme gerçekleşebilir.
HEKTS: FTSE gelişen piyasa endekslerinde pazartesi itibariyle çok küçük sermayeli şirketler grubundan küçük sermayeli şirketler grubuna alınacağı haberiyle hacmi artan ve gün içinde 13.41 seviyesine kadar uzanan hisse kapanışı itibariyle son analizimizden bu yana %7 dolayında artış gösterdi. 12.90 desteğinde kapanan hissenin bu kademe üzerinde kalıcılığı olmazsa yeniden 12.60 bölgelerine çekilmesi beklenir. Artan yabancı yatırımcı portföyü sayesinde hissenin gücünü koruması beklenir.

ARCLK: 2 hafta önce analize yabancı alımları sebebiyle aldığımız senette Deutsche alımları bu hafta da devam ederek aylıkta 6 milyon lotu geçti. Hisse performansına bakarsak %9 dolayında pozitif seyreden senette 2 li tepe bölgesi olan 24 tl de bir miktar kar satışı beklenebilir. Ancak bu kademe aşılır ve üzerinde saatlik kapanış olursa hissenin kanal dışına gerçekleşecek hareketi volatil olabilir.

THYAO: Son dönemde yabancı işlemlerde hisse de satış ve alışlar durgunlaştı. Grafik analizinde 10.80 kanal direnci pozisyonunda. Üzerinde bir işlem gerçekleşirse volatil seyir de artacaktır. Kanal alt desteği olan 10.60 seviyesi kuvvetli destek durumunda. Altında işlem beklememekle birlikte sıkışma birkaç gün daha sürebilir. Bahsettiğimiz grafik temelli aralık dışına çıkarsa o yönde hacim artacağından yatırımcı algısı ve robotların seyri değişebilir… 10.80 üzerinde bir sonraki hafif direnç 11.08 seviyesinde bulunuyor.

Ahmet Güven