Yeni Hafta da BIST100, Altın ve Dolar

Bankacılık endeksinde bazı bankalara girişler halen ciddi miktarda artmaya devam ediyor.

Garanti bank hisselerine yabancı fon girişi, Abd seçimlerinden beridir neredeyse 450 milyon lotu geçmiş durumda.  Bu 1.5 ay gibi kısa bir sürede beklide uzun yıllar sonraki en sert alım diyebiliriz. Son iki hafta itibari ile Goldman Suchs gibi büyük yatırım bankalarının da yönlendirme ve tavsiyeleriyle holding hisselerinde gözle görülür bir trend başlamış görünüyor. Bu bağlamda koç holding hisseleri ön planda görünürken, sabancı holding hisselerinin önümüzdeki haftalar/aylar da kendine yüksek fonlar çekebileceği çok uzak ihtimaller değil. Citi bank üzerinden gerçekleşen alımların geneli bankacılık hisselerine yönlenirken, Deutsche bank kurumu üzerinden holding hisselerine daha fazla para girişi göze çarpmakta.  Yani şuan ABD tarafından sadece kişi bazında gelen yatırım sonucu piyasa etkilenmezken, şubat ayına kadar piyasamızda 1500 bölgesi test edilmesi çok olası. Şubat ayına geldiğimizde BİDEN ile ilişkilerin nabzını tutuyor olacağız. Biden’ın Türkiye kadar önemsediği Ukrayna sebebiyle siyasi çözümlerle s400 probleminin ortadan kalkabileceğini düşünüyorum. Hatırlarsanız Biden’ın seçim döneminde, başkanlık koltuğuna oturduğum an Türkiye ye yaptırım uygulayacağım sözleri ülkemizde geniş yer bulmuş, kendisi seçimi kazandığında ise basın sözcüsü, – Ne oldu bizim iş diye soran gazeteciye; başkanın bu açıklamasını son derece talihsiz olduğunu Türkiye’nin, Ukrayna ile savunma ve teknoloji iş birliği yapmasını çok önemsediğini belirtmişti. Aynı şekilde ABD bütçesinden Ukrayna’ya verilecek 250 milyon dolarlık desteğin de önümüzdeki aylarda ilişkilerin çok da limoni olmayacağını gösteriyor.

Yaptırım beklenen Avrupa Parlamentosunun herhangi bir karar alamaması piyasaları rahatlatırken, ocak ayında başkanın koltuğuna kavuşması şerefine teşvik paketi üzerindeki bulutların azalmaya başlayacağını bekliyor olacağız. Bu süreçte ons altının 2000-2100 dolar (şubat ayından sonra)bölgesine uzanması beklenirken dolar da kan kaybının sürmesi ve mevcut konumunu zayıflatmaya devam etmesi beklenir. Yani kısa ve orta vade de kademeli olarak 7.40 altına inmesi beklenmektedir. Bir de biliyorsunuz ki bir çok kurum Türkiye’nin 2021 de %4-5 büyüme potansiyelini beklenti anketlerinde göstermeye başlamışken, kredi dereceleme şirketlerinin yeniden Türkiye’nin notunun yükseltilmesi ve daha büyük fonların ülkeye yönlendirilmesiyle yavaş yavaş ekonomik göstergelerde stabilleşme hissedilmeye başlanacaktır. Seneye güzel bir yıl olacak bu sebeple bahara kalmadan analizlerinizi bitiriniz ve pozisyonlarınızı belirleyiniz. Fikir olması açısından birçok şirketin finansal durumunu paraborsa.net deki sayısız araştırma notundan ya da Youtube kanalımdaki raporlardan inceleyebilirsiniz.

TEKNİK GÖRÜNTÜ: BIST’in ABD ve birçok ülkenin Noel tatiline girmesi ve uzun bir tatil yapması sebebiyle sığ yükselişler olabilir ama bu haftadan sonra kalan günlerde piyasanın hem hacminde düşüş hem de yatışma olacaktır. Asıl yükselişler ocak ayında olabilir. 1420 seviyesi bu hafta görülebilir. Dış piyasa hafta sonuna kadar hızlanırsa seneyi 1450 bölgesini test etmiş olarak kapatabiliriz. Onun haricinde 1380-1420 ideal. Tekrar görüşmek üzere iyi haftalar.

Ahmet Güven