Yapı Kredi Hisse Yorumu / Ahlatcı Yatırım – (07.06.2018)

Yapı Kredi Hisse Yorumu

Yapı Kredi Bankası 2018 ilk çeyrek solo finansal sonuçlarında piyasa beklentilerinin üzerinde 1,244 milyon TL net kar açıklamayı başarmıştır. Bankanın 3 aylık karı geçen yıla göre de güçlü bir şekilde %24 artarak %17,1 oranında ortalama öz kaynak getirisine işaret etmiş, bu dönemde beklentilerinin üzerinde gerçekleşen etkin maliyet yönetimi, kredi-mevduat makasındaki güçlü iyileşme, Türk lirası mevduatlardaki güçlü artış ve takipteki kredilerden yapılan güçlü tahsilatlar çeyreğin öne çıkan unsurları olmuştur. Finansal tablolardaki pozitif görünüme rağmen son dönemde bankacılık sektörüne dair arka arkaya gelen olumsuz haber akışı, hisse fiyatını olumsuz etkilemiştir.
Teknik olarak baktığımızda Mart ayı içerisinde pozitif trendini koruyamayarak aşağı yönlü bir eğilim içerisine giren hisse, geçtiğimiz süreçte 2,40 desteği aşağısını görmüş, fakat bu seviye üzerinde tutunmayı başarmıştır. Özellikle TCMB tarafından atılan adımlar ardından yukarı yönlü denemeler gerçekleştirdiğini gördüğümüz hisse, son faiz kararı ile 21 günlük basit hareketli ortalamanın desteklediği 2,52-2,62 fiyat aralığını test etmektedir. Bu bölgenin aşılması durumunda 2,73 ve üzerine doğru yeni bir yükselişin söz konusu olabileceği düşünülürken, aşağıda 2,40 destek olarak önemini korumaktadır.

Haber
-Fitch Ratings, 25 Türk bankasının uzun vadeli döviz cinsi IDR (İhraçcı kredi notu) ile VR (Yaşayabilirlik Notu) notlarını negatif izlemeye aldığını açıkladı.
-KAYNAKLAR, MOODY’S, BAZI TÜRK BANKALARINI NEGATİF İZLEMEYE ALDI