Yapı Kredi Bankası Hisse Yorumu 2013 / Oyak Yatırım

Oyak Yatırım YAPI KREDİ BANKASI 2013 hedef fiyatını 5.40  TL olarak belirledi.

Yapı Kredi Bankası stratejisini yüksek getirili tüketici kredisi etrafında şekillendirmeye devam ediyor. Potansiyel sermaye problemlerini sermaye benzeri kredi alarak ve yakında sonuçlanmasını beklediğimiz sigorta satışı ile çözerek sermaye gerektiren bireysel kredi büyümesine odaklanmaya devam edecekler. Bunun yanında, geçen yıl Akbank‟ın öne geçtiği kredi kartı segmentini Halkbank da zorluyor. YKB ana segmentinde rekabete yeteri kadar cevap veriyor gibi durmuyor. Merkez Bankası‟nın bireysel kredileri limitlemek için uygulamaya koyabileceği politikalar karlılığı olumsuz etkileyebilir.

Potansiyel Katalistler

Sigorta satışı.

Aşağı/Yukarı Yönlü Riskler

Düşük kredi kartı faizleri veya tüketici kredilerindeki artan sermaye katsayısı.

Değerleme

YKB diğer bankaların 2013T F/K ve F/Defter Değeri çarpanlarına göre sırasıyla %4 primli ve %6 iskontolu işlem görüyor. Yakın zamanda tamamlanması planlanan sigorta satışı anlaşmasına rağmen, göreceli düşük menkul kıymet getirileri, swap zararları ve düşen faizler kısa vadede YKB için olumsuz bir ortam yaratıyor. YKB‟yi taktiksel olarak Endeksin Üzerinde Getiri‟den Endeksin Altında Getiri tavsiyesine düşürüyoruz.

OYAK Yatırım 2013 Strateji Raporu – (Rapor için tıklayın!)

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir