Vakıfbank Hisse Yorumu 2013 / Oyak Yatırım

Oyak Yatırım VAKIFBANK 2013 hedef fiyatını 5.00 TL olarak belirledi.

Vakıfbank her şeyi doğru yapıyor, ve sonuç alıyor. Hisse 2013‟te %91‟lik bir ralli yaptı. Sermaye benzeri kredi, Eurobond, ve KOBİ kredisindeki girişimler oldukça başarılı. Yine de işler bir gecede değişmiyor. Karlılık, bankanın düşük komisyon geliri seviyelerinden ötürü hala çok düşük seviyede. Çapraz satış, şubeleşme ve yeni çıkarılan ürünlerin etkilerini göstermesi zaman alacak. Göreceli olarak artan getirilere rağmen, faizlerin düşüşü karlılığı olumsuz etkileyecek. Vakıfbank‟ın 2012‟de adım attığı KOBİ cephesinde hızlı bir verim düşüşü gözlenmekte. Operasyonel verimlilikteki düşük seviye, kredi tarafından gelen pozitif etkileri bertaraf edebilir. Dahası, Vakıfbank yeni ortaklık yapısına doğru giderken bir de halka arz konuşmaları şirket üzerinde bir baskı yaratabilir.

Potansiyel Katalistler

Hazineye hisse transferi yönetimdeki problemleri çözebilir. Sigorta tarafındaki satın alma ve birleşmeler banka için olumlu olur.

Aşağı/Yukarı Yönlü Riskler

Faizlerdeki düşüşler öz kaynak verimliliğini sermaye maliyetinin altına çekebilir.

Değerleme

Vakıfbank diğer bankaların 2013T F/K ve F/Defter Değeri çarpanlarına göre sırasıyla %18 ve %34 iskontolu işlem görüyor. Ufuktaki güçlü gelişmelere rağmen, ikincil halka arz ve yıl içindeki yüksek getiriden dolayı şirket için tavsiyemizi Endeksin Altında Getiri‟ye çekiyoruz.

OYAK Yatırım 2013 Strateji Raporu – (Rapor için tıklayın!)

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir