Akbank Hisse Yorumu 2013 / Oyak Yatırım

Oyak Yatırım AKBANK’ın 2013 hedef fiyatını 10.00 TL olarak belirledi.

Akbank pazar payını artırmak için gerektiğinde daha uygun faiz teklifleriyle agresif bir sene geçirdi. %30‟luk menkul kıymet varlık oranına rağmen, banka 2013‟te büyümek için yeterli kaynağı dış kaynaklardan temin etti. Önümüzdeki sene, bankanın tüketici tarafında agresif bir tutum sergileyip KOBİ faaliyetlerini artırmasını bekliyoruz. Çapraz satış oranını artırmak için kredi kartı faaliyetleri üzerine kurulan stratejinin olumlu sonuçlar verdiğini görüyoruz. Bankanın kredi kanallarını geliştirmesiyle nispeten daha düşük net faiz marjının artarak rakiplerine yaklaşacağını tahmin ediyoruz. Yine de, 2013‟te sektörün üzerinde performans göstermesini beklediğimiz kredi büyümesine rağmen, yüksek öz sermayesi karlılık çarpanlarının düşük çıkmasına sebebiyet verebilir. Özetle likit bilanço, karı baskılamaya devam eden bir faktör olabilir.

Potansiyel Katalistler

Tüketici tarafındaki güçlü büyüme ve ticari kredilere dönüşüm şirket için olumlu.

Aşağı/Yukarı Yönlü Riskler

Hazine bonosu portföyünün %45‟ini enflasyonla endeksli araçlara yatıran banka için açıklanacak enflasyon rakamları önemli. KOBİ kredileri büyümesinden kaynaklanan tahsilat riskleri de şirket için bir risk.

Değerleme

Akbank 2013T F/K ve F/Defter Değeri çarpanlarına göre diğer bankalara oranla sırasıyla %17 ve %15 primli işlem görüyor. Kredi faaliyetlerine dönüşüme rağmen, bankanın kısa vadede varlıklarını net faiz marjını koruyabilecek şekilde hızlı bir şekilde dönüştürebileceğinden emin değiliz. Bunun yanında, ticaret/getiri olarak bilançoda realize olmamış 950 milyon TL‟lik karın olumlu etkilerini önümüzdeki çeyreklerde gözlemleyebiliriz. Bankanın önümüzdeki çeyreklerde yüksek kar açıklamasını beklediğimizden, benzerlerine göre primli işlem görmesine rağmen Endekse Paralel Getiri tavsiyemizi sürdürüyoruz.

OYAK Yatırım 2013 Strateji Raporu – (Rapor için tıklayın!)

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir