Yapı Kredi Bankası 2013 / 6 Bilanço Analizi / Şeker Yatırım – (02.08.2013)

Beklentileri aşmaya devam etti…

Yapı Kredi Bankası (YKBNK) 2Ç13’de net karını bir önceki yılın aynı dönemine göre %76, bir önceki çeyreğe göre ise %15 arttırarak 621 milyon lira gerçekleştirdi. Açıklanan net kar rakamı  hem bizim beklentimiz olan 573 milyon liranın hem de piyasa beklentisi olan 578 milyon liranın üzerinde gerçekleşti. Net karın beklentimizin üzerinde gelmesinin ana nedenleri tahminimizden daha düşük gelen genel karşılık giderleri ve sermaye piyasası işlem karları idi.

Gelir tablosunda ön plana çıkanlar…

Bankanın bu çeyrekte net faiz marjı beklentilerimiz dahilinde sadece 5baz puanlık bir daralma ile %4.2 seviyesinde gerçekleşti. İkinci çeyrekte de kredi getirilerinin üzerinde azalan mevduat maliyetleri sayesinde, azalan MK getirilerine rağmen, bankanın net faiz marjında sınırlı bir daralma yaşandı, çeyreksel net faiz geliri beklentilerimiz dahilinde gerçekleşmiş oldu. Komisyon gelirleri yıllık bazda %20’nin üzerinde artış gösterirken, operasyonel giderler beklentilerimizin hafif üzerinde %10 oranında artış gösterdi. Bankanın personel giderleri beklentilerimizin altında kalırken, diğer giderler kalemindeki beklentilerimizin üzerindeki yükseliş, ilk yarıdaki giderler kaleminin %11 oranında artmasına neden oldu.

Bilançoda ön plana çıkan noktalar…

Banka ikinci çeyrekte YP kredilerin öncülüğünde (%7 artış), toplam kredilerini %9 oranında arttırdı. Çeyreksel olarak %6 oranında artış gösteren TL kredilerin ana kalemleri yüksek getirili konut ve genel ihtiyaç kredileri oldu. Ayrıca banka halen en yüksek getiriye sahip ürün olan Kredi Kartlarında bu çeyrekte %9’un üzerinde büyüme gerçekleştirdi. Fonlama tarafında ise banka, geçtiğimiz çeyreklerde olduğu gibi mevduat tabanını genişletmeye de devam etti. Çeyreksel bazda %1 oranında artan TL mevduatlara karşın YP mevduatlar %9 oranında artış gösterdi. Toplamda mevduat büyümesi %6 seviyesinde gerçekleşirken, banka hafif arttırdığı MK portföyü nedeniyle para piyasası fonlamasını da ikinci çeyrekte %35 oranında arttırdı. Bankanın varlıklar içindeki menkul kıymetler oranı %15.6 seviyesine gerilemiş oldu. Finansal kurumları dışarıda bırakarak krediler/mevduatlar oranına baktığımızda %114 seviyesine yükseldiğini görüyoruz.

Revizyonlar…

Açıklanan ikinci çeyrek sonuçları sonrasında tahminlerimizde ufak düzeltmeler yaparken, banka için 6.10TL olan hedef hisse fiyatımızı ve AL önerimizi koruduk. Yapı Kredi Bankası’nın, hem önümüzdeki 5 yıllık süreçte, araştırma kapsamımızdaki bankalar arasında %13’lük ortalama yıllık büyüme ile en yüksek kart artışı potansiyeline sahip banka olması, hem de bankanın bu sene başlamış olduğu temettü ödemesine önümüzdeki yıllarda da devam edeceği beklentimize bağlı olarak, özellikle uzun vadeli hisse portföylerine alınması gereken büyük ölçekli bankalar arasında ilk sırada yer aldığını düşünüyoruz.

Şeker Yatırım Araştırma

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir