Yapı Kredi 2012 / 6 Aylık Net Karı

Yapı Kredi, 2012 yılının ilk yarısında konsolide bazda 838 milyon TL’lik net kâr elde etti. Bankanın ikinci çeyrek net kârı ise bir önceki çeyreğe göre yüzde 2 yükselerek 424 milyon TL olarak gerçekleşti.

Konsolide aktif büyüklük 124.2 milyar TL’ye ulaşırken, toplam krediler 72.9 milyar TL’ye yükseldi. Sermaye yeterlilik oranı banka bazında yüzde 14,5, grup bazında ise yüzde 14,4 seviyesinde gerçekleşti. Bankanın toplam gelirleri 3 milyar 244 milyon TL’ye ulaşırken, temel bankacılık gelirleri ise bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 16 yükseldi.

İlk yarı finansal sonuçlarına ilişkin açıklama yapan Yapı Kredi CEO’su Faik Açıkalın, “Yapı Kredi olarak, yılın ilk yarısında hem kredi hem mevduat alanında güçlü bir performans sergiledik. Bu performansın arkasında “Akıllı Büyüme’ stratejimizle yakaladığımız istikrar yatıyor. Büyümemizin lokomotifi bireysel ihtiyaç kredilerindeki yüzde 13, kredi kartlarındaki yüzde 16, KOBİ kredilerindeki yüzde 8 ve orta ölçekli ticari kredilerdeki yüzde 12’lik artışlardır. Öte yandan, Türk Lirası kredilerde yılbaşından bu yana yüzde 11 büyüdük. Biz her zaman şunu söylüyoruz: ‘Yapı Kredi, müşteri odaklı bir bankadır’. Bunun en net göstergesi de aktiflerimizin hemen hemen yüzde 60’ını ekonominin finansmanı için kullandırmamızdır” dedi.

Kaynak: milliyet.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir