Ziraat Bankası 2012 / 6 Aylık Net Karı

Ziraat Bankası yılın ilk yarısında 1 milyar 271 milyon 889 bin lira net kâr elde etti. Bankanın net faiz geliri ikinci çeyrekte, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 39 arttı.

Kamuoyunu Aydınlatma Platformu’nda yer alan bilgilere göre Ziraat Bankası’nın ikinci çeyrek net kârı, net faiz gelirlerindeki büyümenin de desteğiyle yüzde 38 artarak 613.79 milyon TL oldu. Bankanın 2011 aynı dönem net kârı 445 milyon TL olmuştu.
KAP’ta yer alan solo mali tablolara göre, Ziraat Bankası’nın ilk yarı net kârı da yüzde 25 artışla 1.27 milyar liraya yükseldi. Bankanın net faiz geliri ikinci çeyrekte, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 39 artarak 1.7 milyar liraya; net ücret ve komisyon geliri ise aynı dönemde yüzde 15.4 artarak 200.4 milyon liraya yükseldi.

KAP’ta yayınlanan “2. Çeyrek Ara Dönem Faaliyet Raporu”nda görüşlerine yer verilen Genel Müdür Hüseyin Aydın, Ziraat Bankası’nın, sürdürülebilir karlılık ve verimliliği esas alan stratejik hedefleri çerçevesinde, 2012 yılının ikinci çeyreğinde de finansal ve organizasyonel yapısını güçlendirmeye devam ettiğini vurguladı.

Aydın, “Bankamızın Haziran 2012 itibarıyla brüt karı 1 milyar 696 milyon lira, vergi karşılığı 424 milyon lira ve net karı da 1 milyar 272 milyon lira olarak gerçekleşmiştir. Geçen senenin aynı dönemiyle karşılaştırıldığında net karda yüzde 25’lik bir artış görülmektedir” dedi.

Hedefleri arasında yer alan karlılık ve verimlilik rasyolarından özkaynak karlılığının 2011 yıl sonunda yüzde 16,1, Mart 2012’de yüzde 19,2, Haziran 2012’de yüzde 18,1 olarak gerçekleştiğine dikkati çeken Aydın, 2011 yıl sonunda yüzde 1,3, Mart 2012’de yüzde 1,7 olarak gerçekleşen aktif karlılığı rasyosunun ise Haziran sonu itibarıyla yüzde 1,6 olduğuna işaret etti. Aydın, “İlgili dönemde sermaye yeterlilik oranımız ise yüzde 17,4 olarak gerçekleşmiştir” diye belirtti.
Açıklamada Aydın’ın şu ifadelerine yer verildi: “Bankamızın bu çeyrekte, toplam aktif büyüklüğü 153,7 milyar lira olmuştur. Bilanço yönetiminde ana stratejimiz, doğru bir zamanlama ile menkul değerler ağırlıklı bir bilançodan kredi ağırlıklı bir bilanço yapısına geçmek ve reel ekonomiye daha fazla katkı sağlamaktır. Haziran sonu itibarıyla kredilerimiz 69,5 milyar lira olarak gerçekleşmiş, kredilerin aktif içindeki payı yüzde 45 olmuştur.

Bilançomuzun pasif tarafında, tabana yaygın ve düşük maliyetli kaynak sağlama çalışmalarına devam edilmektedir. Haziran sonu itibarıyla mevduatımız 106,6 milyar lira olarak gerçekleşmiş, mevduatın toplam pasifler içindeki payı yüzde 69 olmuştur. Mevduatımızın en büyük bölümünü yüzde 51 ile tasarruf mevduatı oluşturmaktadır.”

‘Türkiye’nin en yaygın bankası’
Bankanın, uzun vadeli ve düşük maliyetli kaynak sağlama çalışmaları kapsamında da, Avrupa Yatırım Bankası ile KOBİ’lerin finansmanına yönelik 100 milyon Avro’luk bir kredi anlaşması imzaladığını ifade eden Aydın, Türkiye’nin en yaygın bankası olan Ziraat Bankası’nın bu dönemde de hizmet ağını genişletmeye devam ettiğini belirtti.

Aydın, “Bankamız toplam şube sayısını 44 adet artırarak 1.498’e çıkartmış, Türkiye’nin 409 noktasında halkımızın bankacılık ihtiyaçlarını tek başına karşılamayı sürdürmüştür. Personel sayımız Haziran sonu itibarıyla 24 bin 116 kişiye ulaşmıştır. Bankamız yurtiçi ve yurtdışı iştiraklerin daha etkin faaliyet göstermesine yönelik çalışmalarını da aralıksız sürdürmektedir. Bu kapsamda, yeni hizmet modelinin yurtdışı şube ve iştiraklerle entegrasyonu sağlanarak sinerji yaratılması amaçlanmaktadır” ifadesinde bulundu.

Kaynak: milliyet.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir